Varese
English: Varese

Komuna e njohur për lultarinë Varese
  • Vizion fantastik! Në perëndim të diellit pamë shtatë liqenet. Besoni mua, ju mund të udhëtoni në të gjithë Francën dhe Gjermaninë, por kurrë nuk mund të provonë emocione të ngjashme.

(Stendali, Romë, Napoli dhe Firence)

  • Varese është një qytet në Itali prej 80.927 banorësh , kryeqyteti i provincës së Lombardias. Është komuna e tetë më e populluar e rajonit, dhe në bazë të krahinës, pas Busto Arsizio.
  • Emri karakteristik i qytetit "Kopshti" vjen nga parqet e shumta dhe kopshte që janë të vendosura në kuadër të komunës, kryesisht appurtenances vila mbijnë bimë të ndërtuara në mes të shekullit XVIII dhe në fillim të shekullit të njëzetë, e parë nga familjet fisnike dhe më shumë kohët e fundit nga përfaqësues industriale dhe të klasës së sipërme, me origjinë kryesisht në Milano. Varese është pjesë e Rajonit Nr 4 bujqësor - Kodrat Varese, të Parkut Rajonal Campo dei Fiori, dhe qytete të Rrjetit Strategjik të (RECs). Banorët e qytetit janë quajtur Varesini, ndërsa banorët e rrethina quhen Varesotti. Në mënyrë të ngjashme, pjesa më e madhe e territorit të krahinës përtej kufijve të qytetit quhet Varese.
Other Languages
العربية: فاريزي
تۆرکجه: وارزه
български: Варезе
brezhoneg: Varese
català: Varese
corsu: Varese
čeština: Varese
dansk: Varese
Deutsch: Varese
Ελληνικά: Βαρέζε
emiliàn e rumagnòl: Varais
English: Varese
Esperanto: Varese
español: Varese
eesti: Varese
euskara: Varese
فارسی: وارزه
suomi: Varese
français: Varèse
Gaeilge: Varese
galego: Varese
עברית: וארזה
hrvatski: Varese
magyar: Varese
հայերեն: Վարեզե
Bahasa Indonesia: Varese
italiano: Varese
日本語: ヴァレーゼ
ქართული: ვარეზე
қазақша: Варезе
한국어: 바레세
Latina: Baretium
Lëtzebuergesch: Varese
lumbaart: Vares
lietuvių: Varezė
latviešu: Varēze
Bahasa Melayu: Varese
Napulitano: Varese
Nederlands: Varese (stad)
norsk nynorsk: Varese
norsk: Varese
occitan: Varese
polski: Varese
Piemontèis: Varèis
پنجابی: واریسی
português: Varese
Runa Simi: Varese
română: Varese
tarandíne: Varese
русский: Варесе
संस्कृतम्: वारेसे
sardu: Varese
sicilianu: Varesi
Scots: Varese
srpskohrvatski / српскохрватски: Varese
Simple English: Varese
slovenčina: Varese
српски / srpski: Варезе
svenska: Varese
ślůnski: Varese
Türkçe: Varese
татарча/tatarça: Варезе
Twi: Varese
українська: Варезе
اردو: واریزے
vèneto: Varexe
Tiếng Việt: Varese
Volapük: Varese
Winaray: Varese
中文: 瓦雷澤
Bân-lâm-gú: Varese