Tunizia
English: Tunisia

Republika e Tunizisë
الجمهورية التونسية
al-Jumhūriyyah at-Tūnisiyyah
Flag of Tunisia.svgCoat of arms of Tunisia.svg
Flamuri i TunizisëStema e Tunizisë
Vendndodhja e Tunizisë
Vendndodhja e Tunizisë   (blu)

– në Afrikë  (bojë qielli & gri e errët)
– në Bashkimin Afrikan  (bojë qielli)

Moto KombëtareḤurriyyah, Karama, ‘Adālah, Niẓām (Liri, dinjitet, drejtësi, rregull)
Himni Kombëtar"Humat al-Hima" ("Mbrojtës të Atdheut")
KryeqytetiTunis (njëkohësisht qyteti më i madh)
Gjuha zyrtareArabisht
Pavarësia20 mars 1956
Anëtarësimi në OKB12 nëntor 1956
Forma e qeverisjesRepublikë Parlamentare një-dhomëshe
PresidentBeji Caid Essebsi
KryeministërHabib Essid
Sipërfaqja
– totale
– % ujë
Vëndi i 93-të
163.610 km²
5,0
Popullsia (2014)
– totale
– dendësia
Vëndi i 79-të
10.982.754 banorë
63 banorë/km²
PBB (2015)
 PBB për banor
45,276 miliard dollarë
4.075 dollarë
MonedhaDinari tunizian (TND)
Zona kohore
– zakonisht
– në verë

UTC+1
nuk ka
Prefiksi telefonik+216
Kodi i internetit.tn
Kodi ISO 3166-1TN

Republika e Tunizisë apo Tunizia ndodhet në pjesën veriore të Afrikës dhe në pjesë veriore të vendit gjendet dalja në Detin Mesdhe. Kufirit tokësor i Tunizit përshkohet nga kufiri në jug-lindje me Libinë dhe në anën perëndimore me Algjerin.

Republika e Tunizisë pranë Mesdheut zë një sipërfaqe prej 163 610 km2 në të cilën jetojnë diçka më shumë se 9,05 milion banorë. Për kryeqytet ka qytetin Tunizi ndërsa për gjuhë zyrtare shtetërore gjuhën arabe, Kushtetuta është nxjerrë më 1959 dhe ka pësuar disa ndryshime ato të fundit janë miratuar më 1997.

Në veri të sipërfaqes së Tunizisë është tokë malore, në lindje ka bregdet me gjire të shumta e frytdhënëse, në brendi ndodhen stepat dhe në jug tjerra të kripëzuara (Schott el-Djerid) dhe shkretëtirë. Në Tunizi sundon klima mesdhetare.

Arabët dhe berbët e asimiluar në arabë përbëjnë pjesën më të madhe të popullsisë (98%), pjesa tjetër përbëhet nga berbët që i kanë rezistuar asimilimit dhe evropianët. Feja shtetërore është feja e myslimanëve.

Ka një qarkullim të bujshëm në bregdet dhe në ishullin Djerba. Eksporti veçohet me shitjen e produkteve të tekstilit, lëkurës, pemëve tropikale, naftës e fosfateve partnerëve kryesorë të saj si Francës dhe Italisë.

Tunizia ka disa porta detare të njohura ndërkombëtare të cilat ndodhen në Tunizë, Bizerta, Souzë (Sousse) dhe në Sfaks (Sfax). Turistët e Tunizisë e kanë të njohu njërën nga pesë portat ajrore ndërkombëtare ndër të cilat më e madhja është Le Kartazhe (Le Carthage) pranë Tunizit.

Other Languages
Acèh: Tunisia
адыгабзэ: Тунис
Afrikaans: Tunisië
Alemannisch: Tunesien
አማርኛ: ቱኒዚያ
aragonés: Tunicia
Ænglisc: Tunisia
العربية: تونس
مصرى: تونس
asturianu: Tunicia
azərbaycanca: Tunis
تۆرکجه: تونیس
башҡортса: Тунис
žemaitėška: Tonėsos
Bikol Central: Tunisya
беларуская: Туніс
беларуская (тарашкевіца)‎: Туніс
български: Тунис
भोजपुरी: ट्यूनीशिया
Bahasa Banjar: Tunisia
bamanankan: Tunizi
བོད་ཡིག: ཏུ་ནི་ཤི་ཡ།
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: তিউনিসিয়া
brezhoneg: Tunizia
bosanski: Tunis
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: Tounes
буряад: Тунис
català: Tunísia
Chavacano de Zamboanga: Túnez
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Tunisia
нохчийн: Тунис
Cebuano: Tunisia
کوردی: توونس
qırımtatarca: Tunis
čeština: Tunisko
Чӑвашла: Тунис
Cymraeg: Tiwnisia
dansk: Tunesien
Deutsch: Tunesien
Zazaki: Tunıs
डोटेली: ट्युनिसिया
ދިވެހިބަސް: ތޫނިސް
eʋegbe: Tunisia
Ελληνικά: Τυνησία
emiliàn e rumagnòl: Tüniṡia
English: Tunisia
Esperanto: Tunizio
español: Túnez
eesti: Tuneesia
euskara: Tunisia
estremeñu: Túnis
فارسی: تونس
suomi: Tunisia
Võro: Tuneesiä
føroyskt: Tunesia
français: Tunisie
arpetan: Tunisie
Nordfriisk: Tuneesien
Frysk: Tuneezje
Gaeilge: An Túinéis
Gagauz: Tunis
Gàidhlig: Tuinisia
galego: Tunisia
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: ट्युनिशिया
ગુજરાતી: ટ્યુનિશિયા
Hausa: Tunisiya
客家語/Hak-kâ-ngî: Tunisia
Hawaiʻi: Tunisia
עברית: תוניסיה
हिन्दी: तूनिसीया
Fiji Hindi: Tunisia
hrvatski: Tunis
hornjoserbsce: Tuneziska
Kreyòl ayisyen: Tinizi
magyar: Tunézia
հայերեն: Թունիս
Արեւմտահայերէն: Թունիս
interlingua: Tunisia
Bahasa Indonesia: Tunisia
Interlingue: Tunisia
Igbo: Tunisia
Ilokano: Tunisia
Ido: Tunizia
íslenska: Túnis
italiano: Tunisia
日本語: チュニジア
Patois: Tunisia
la .lojban.: tunis
Jawa: Tunisia
ქართული: ტუნისი
Qaraqalpaqsha: Tunis
Taqbaylit: Tunes
Kabɩyɛ: Tuniizii
Kongo: Tunisia
Gĩkũyũ: Tunisia
қазақша: Тунис
ಕನ್ನಡ: ಟುನೀಶಿಯ
한국어: 튀니지
kurdî: Tûnis
kernowek: Tunisi
Кыргызча: Тунис
Latina: Tunesia
Ladino: Tunesia
Lëtzebuergesch: Tunesien
Lingua Franca Nova: Tunis
Luganda: Tunisia
Limburgs: Tunesië
Ligure: Tunixia
lumbaart: Tünisia
lingála: Tunisia
lietuvių: Tunisas
latviešu: Tunisija
мокшень: Тунис
Malagasy: Tonizia
македонски: Тунис
മലയാളം: ടുണീഷ്യ
монгол: Тунис
кырык мары: Тунис
Bahasa Melayu: Tunisia
Malti: Tuneżija
မြန်မာဘာသာ: တူနီးရှားနိုင်ငံ
مازِرونی: تونس
Nāhuatl: Tunez
Plattdüütsch: Tunesien
नेपाली: ट्युनिसिया
नेपाल भाषा: ट्युनिसिया
Nederlands: Tunesië
norsk nynorsk: Tunisia
norsk: Tunisia
Novial: Tunisia
Sesotho sa Leboa: Tunisia
occitan: Tunisia
Livvinkarjala: Tunisu
Oromoo: Tuniisiyaa
Ирон: Тунис
ਪੰਜਾਬੀ: ਟੁਨੀਸ਼ੀਆ
Kapampangan: Tunisia
Papiamentu: Tunesia
Norfuk / Pitkern: Tunisia
polski: Tunezja
Piemontèis: Tunisìa
پنجابی: ٹیونس
Ποντιακά: Τυνησίαν
پښتو: تونس
português: Tunísia
Runa Simi: Tunisya
rumantsch: Tunesia
română: Tunisia
русский: Тунис
русиньскый: Тунис
Kinyarwanda: Tunisiya
संस्कृतम्: टुनिशिया
саха тыла: Тунис
sardu: Tunisia
sicilianu: Tunisìa
Scots: Tunisie
davvisámegiella: Tunisia
Sängö: Tunizïi
srpskohrvatski / српскохрватски: Tunis
Simple English: Tunisia
slovenčina: Tunisko
slovenščina: Tunizija
Gagana Samoa: Tunisia
chiShona: Tunisia
Soomaaliga: Tunisiya
српски / srpski: Тунис
SiSwati: IThunisiya
Sesotho: Tunisia
Seeltersk: Tunesien
Basa Sunda: Tunisia
svenska: Tunisien
Kiswahili: Tunisia
ślůnski: Tůnezyjo
தமிழ்: தூனிசியா
తెలుగు: ట్యునీషియా
тоҷикӣ: Тунис
ትግርኛ: ቱኒዢያ
Türkmençe: Tunis
Tagalog: Tunisia
Türkçe: Tunus
Xitsonga: Tunisia
татарча/tatarça: Тунис
Twi: Tunisia
удмурт: Тунис (кун)
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: تۇنىس
українська: Туніс
اردو: تونس
oʻzbekcha/ўзбекча: Tunis
vèneto: Tunixia
vepsän kel’: Tunis
Tiếng Việt: Tunisia
Volapük: Tünisän
walon: Tunizeye
Winaray: Tunisia
Wolof: Tiniisi
吴语: 突尼斯
მარგალური: ტუნისი
ייִדיש: טוניסיע
Yorùbá: Tùnísíà
Vahcuengh: Tunisia
中文: 突尼西亞
文言: 突尼斯
Bân-lâm-gú: Tunisia
粵語: 突尼西亞
isiZulu: ITunisia