Sudani i Jugut
English: South Sudan

 • republika e sudanit të jugut
  republic of south sudan
  flamuri i sudanit të jugut stema e sudanit të jugut
  flamuri stema
  moto: "justice, liberty, prosperity"
  shqip: drejtësi, liri, mirëqenie
  himni kombëtar: south sudan oyee!
   
  situata e sudanit të jugut
   
  kryeqyteti xhuba
  51 n 031 36 e
  qyteti më i madh xhuba
  gjuha zyrtare anglishtja
  forma e qeverisë republikë
  president kryetari


  kryeministër zëvëndëskryetari
  pavarësia
  9 korrik 2011
  sipërfaqja vëndi i 45-të
  619 745 km²
  zee 0 km²
  popullsia
   • totale
   • dendësia
  vëndi i 94-të
  8 260 000 (2008)
  14 banorë/km²
  monedha paund sudaneze
  zona kohore
   • në verë
  utc+3
  utc+3
  kodi i internetit .sd
  prefiksi telefonik +211

  republika e sudanit të jugut është një vend pa dalje në det në afrikën lindore. kryeqyteti i sudanit të jugut është xhuba. kufizohet me etiopinë në lindje, me kenin, uganden dhe republiken demokratike të kongos në jug. vendi fillimisht ishte godinë e britanikve dhe egjiptianve dhe u bë pjesë e republikës së sudanit, kur fitoi pavarsinë në vitin 1956. pas luftës së parë civile sudaneze, sudani jugor shpalli autonomin ne vitin 1972 dhe zgjati deri në vitin 1983. një luftë e dytë civile u zhvillua shpejt dhe përfundoi me marrveshjen e paqes në vitin 2005. sudani u bë shtet më 9 korrik 2011.

 • gjeografia
 • popullsia
 • ekonomia
 • historia
 • politika
 • lidhje të jashtme

Republika e Sudanit të Jugut
Republic of South Sudan
Flamuri i Sudanit të Jugut Stema e Sudanit të Jugut
Flamuri Stema
Moto: "Justice, Liberty, Prosperity"
shqip: Drejtësi, Liri, Mirëqenie
Himni kombëtar: South Sudan Oyee!
 
Situata e Sudanit të Jugut
 
Kryeqyteti Xhuba
51 N 031 36 E
Qyteti më i madh Xhuba
Gjuha zyrtare anglishtja
Forma e qeverisë Republikë
President Kryetari


Kryeministër Zëvëndëskryetari
Pavarësia
9 korrik 2011
Sipërfaqja Vëndi i 45-të
619 745 km²
ZEE 0 km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 94-të
8 260 000 (2008)
14 banorë/km²
Monedha Paund sudaneze
Zona kohore
 • në verë
UTC+3
UTC+3
Kodi i internetit .sd
Prefiksi telefonik +211

Republika e Sudanit të Jugut është një vend pa dalje në det në Afrikën Lindore. Kryeqyteti i Sudanit të Jugut është Xhuba. Kufizohet me Etiopinë në lindje, me Kenin, Uganden dhe Republiken Demokratike të Kongos në jug. Vendi fillimisht ishte godinë e britanikve dhe egjiptianve dhe u bë pjesë e Republikës së Sudanit, kur fitoi pavarsinë në vitin 1956. Pas luftës së parë civile sudaneze, Sudani jugor shpalli autonomin ne vitin 1972 dhe zgjati deri në vitin 1983. Një luftë e dytë civile u zhvillua shpejt dhe përfundoi me marrveshjen e paqes në vitin 2005. Sudani u bë shtet më 9 korrik 2011.

Other Languages
адыгабзэ: Къыблэ Судан
Afrikaans: Suid-Soedan
Alemannisch: Südsudan
አማርኛ: ደቡብ ሱዳን
aragonés: Sudán d'o Sud
Ænglisc: Sūþsudan
العربية: جنوب السودان
asturianu: Sudán del Sur
azərbaycanca: Cənubi Sudan
تۆرکجه: جنوبی سودان
башҡортса: Көньяҡ Судан
žemaitėška: Pėitū Sodans
Bikol Central: Habagatan Sudan
беларуская: Паўднёвы Судан
беларуская (тарашкевіца)‎: Паўднёвы Судан
български: Южен Судан
भोजपुरी: दक्खिन सूडान
bamanankan: Worodugu Sudan
brezhoneg: Soudan ar Su
bosanski: Južni Sudan
буряад: Урда Судан
català: Sudan del Sud
Chavacano de Zamboanga: Sudán del Sur
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Nàng Sudan
нохчийн: Къилба Судан
qırımtatarca: Cenübiy Sudan
čeština: Jižní Súdán
Чӑвашла: Кăнтăр Судан
Cymraeg: De Swdan
dansk: Sydsudan
Deutsch: Südsudan
Thuɔŋjäŋ: Paguot Thudän
dolnoserbski: Pódpołdnjowy Sudan
eʋegbe: Anyiehe Sudã
Ελληνικά: Νότιο Σουδάν
English: South Sudan
Esperanto: Sud-Sudano
español: Sudán del Sur
euskara: Hego Sudan
estremeñu: Sudán del Sul
føroyskt: Suðursudan
français: Soudan du Sud
Nordfriisk: Süüdsudaan
kriyòl gwiyannen: Soudan di Sid
Gàidhlig: Sudàn a Deas
客家語/Hak-kâ-ngî: Nàm Sudan
hrvatski: Južni Sudan
hornjoserbsce: Južny Sudan
magyar: Dél-Szudán
interlingua: Sudan del Sud
Bahasa Indonesia: Sudan Selatan
Interlingue: Sud-Sudan
íslenska: Suður-Súdan
italiano: Sudan del Sud
日本語: 南スーダン
Patois: Sout Sudan
Qaraqalpaqsha: Qubla Sudan
한국어: 남수단
Перем Коми: Лунвыв Судан
Ripoarisch: Südsudan
kernowek: Soudan Soth
Кыргызча: Түштүк Судан
Lëtzebuergesch: Südsudan
Lingua Franca Nova: Sudan Sude
Luganda: South Sudan
Limburgs: Zuid-Soedan
Ligure: Sudan do Sud
lumbaart: Süd Sudan
لۊری شومالی: سۊدان هارگٱ
lietuvių: Pietų Sudanas
latviešu: Dienvidsudāna
Malagasy: Sodàna Atsimo
македонски: Јужен Судан
кырык мары: Кечӹвӓлвел Судан
Bahasa Melayu: Sudan Selatan
مازِرونی: جنوبی سودان
Dorerin Naoero: South Sudan
Plattdüütsch: Süüdsudan
Nedersaksies: Zuudsoedan
Nederlands: Zuid-Soedan
norsk nynorsk: Sør-Sudan
norsk: Sør-Sudan
occitan: Sodan del Sud
Livvinkarjala: Suvi Sudan
Kapampangan: Mauling Sudan
Norfuk / Pitkern: Sowth Sudan
پنجابی: دکھن سوڈان
português: Sudão do Sul
Runa Simi: Urin Sudan
rumantsch: Sudan dal Sid
română: Sudanul de Sud
tarandíne: Sudan d'u Sud
русский: Южный Судан
sicilianu: Sudan dû Sud
davvisámegiella: Lulli-Sudan
srpskohrvatski / српскохрватски: Južni Sudan
Simple English: South Sudan
slovenčina: Južný Sudán
slovenščina: Južni Sudan
chiShona: South Sudan
Soomaaliga: Koonfur Suudaan
српски / srpski: Јужни Судан
Sesotho: Sudan Borwa
Seeltersk: Suud-Sudan
svenska: Sydsudan
Kiswahili: Sudan Kusini
Sakizaya: South sudan
Türkmençe: Günorta Sudan
Tagalog: Timog Sudan
Türkçe: Güney Sudan
Xitsonga: Sudan-Dzonga
татарча/tatarça: Көньяк Судан
українська: Південний Судан
oʻzbekcha/ўзбекча: Janubiy Sudan
vèneto: Sud Sudan
vepsän kel’: Suvisudan
Tiếng Việt: Nam Sudan
Volapük: Sulüda-Sudän
吴语: 南蘇丹
მარგალური: ობჟათე სუდანი
ייִדיש: דרום סודאן
Yorùbá: Gúúsù Sudan
Vahcuengh: Namz Sudan
Zeêuws: Zuud-Soedan
中文: 南蘇丹
文言: 南蘇丹
Bân-lâm-gú: Lâm Sudan
粵語: 南蘇丹