Siemens
English: Siemens

Siemens AG
LlojiPosedues të aseteve
ThemeluarBerlin, Gjermani (1847)
ThemeluesiWerner von Siemens
SeliaMynih, Gjermani
Zona e mbështetjesNdërkombëtare
KryesuesitPeter Löscher
Joe Kaeser
Gerhard Cromme
ProdukteSisteme komunikuese, Prodhues të rrymës, Automatizim industrial dhe i ndërtesave, Ndriçim, Teknologji mjekësore, Vagonë, Sisteme ujësjellëse, Pajisje shtëpiake, Sisteme alarmuese të zjarrit, Programe për dizajn 3D
ShërbimeShërbime biznesore
Financa
Inxhinieri dhe konstruksione projekt
Të ardhurat€75.98 miliard (2009/2010)
Të ardhurat operative€5.916 miliard (2009/2010)
Të ardhurat neto€3.899 miliard (2009/2010)
Totali i aktiveve€102.83 miliard (shtator 2010)
Punonjësit405,000 (shtator 2010)
NëndegëtSektori për industri
Sektori për energji
Sektori për shëndetësi
Adresa e internetitsiemens.com

Siemens AG është kompani Gjermane e cila është e bazuar në konglomeratin për inxhinieri si dhe është kompania më e vjetër e këtij sektori në Evropë. Qendrat e kompanisë janë në Berlin, Mynih si dhe në Erlangen. Kompania ka tri sektorë të biznesit: industrial, energjisë dhe shëndetësorë, të ndarë në 15 divizione.Në gjithë botën, Siemens ka sot rreth 420,800 punëtorë, në 190 vende të ndryshme në gjithë botën me të ardhura rreth 76.651 miliard brenda vitit, statistikë kjo e vitit 2009 en:Siemens.

Other Languages
aragonés: Siemens AG
العربية: سيمنز
asturianu: Siemens AG
azərbaycanca: Siemens AG
تۆرکجه: زیمنس
башҡортса: Siemens
Boarisch: Siemens
беларуская: Siemens
български: Сименс АГ
বাংলা: সিমেন্স
bosanski: Siemens AG
català: Siemens AG
کوردی: زیمێنس
čeština: Siemens (firma)
dansk: Siemens AG
Deutsch: Siemens
Ελληνικά: Siemens
English: Siemens
Esperanto: Siemens AG
español: Siemens AG
eesti: Siemens
euskara: Siemens AG
فارسی: زیمنس
français: Siemens
galego: Siemens AG
हिन्दी: सीमेंस एजी
hrvatski: Siemens AG
Bahasa Indonesia: Siemens AG
íslenska: Siemens AG
日本語: シーメンス
қазақша: Siemens
kurdî: Siemens
Latina: Siemens AG
lietuvių: Siemens AG
latviešu: Siemens
Bahasa Melayu: Siemens
Nederlands: Siemens AG
norsk nynorsk: Siemens AG
norsk: Siemens
ਪੰਜਾਬੀ: ਸੀਮਨਜ਼
polski: Siemens
پنجابی: سیمنز
português: Siemens AG
română: Siemens AG
русский: Siemens
Scots: Siemens
srpskohrvatski / српскохрватски: Siemens AG
Simple English: Siemens
slovenčina: Siemens AG
slovenščina: Siemens (podjetje)
српски / srpski: Сименс (предузеће)
svenska: Siemens AG
தமிழ்: சீமென்ஸ்
తెలుగు: సిమెన్స్ AG
Türkçe: Siemens AG
українська: Siemens
اردو: سیمنز
oʻzbekcha/ўзбекча: Siemens
Tiếng Việt: Siemens AG
Bân-lâm-gú: Siemens