Rock 'n' Roll
English: Rock and roll

Rock and roll (e shkruar ndryshe si Rock & roll ose Rock ’n’ roll), është zhanër i muzikor, i populluar më shumë në SHBA pas luftës së dytë botërore[1][2].

Artistë më të njohur që kanë luajtur muzikën rock`n`roll janë : Elvis Presley, Big Joe Turner, Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino, Little Richard, Jerry Lee Lewis dhe Gene Vincent.Kjo muzikë u zhvillua në fundin e viteve `40 dhe fillim të viteve `50 në SHBA, më pas u përhap menjëherë në gjithë botën.Origjina e kësaj muzike ishte nga një larmi llojesh të tjera si rhythm and blues, muzikë gospel, dhe country e western.Në vitin 1951, në Ohio një disk Jockey me emrin Alan Freed, vuri muzikë rhythm and Blues për një publik multietnik dhe ishte i pari që përdori termin Rock`n`Roll, për të përshkruar muzikën. Ka shumë dyshime mbi pjesën e parë Rock`n`roll të regjistruar.Një nga pretendentet më të mbështetura është kënga "Rocket 88" nga Jackie Brenston and his Delta Cats(realisht, Ike Turner dhe banda e tij Kings of Rhythm) në vitin 1951. Katër vjet më vonë do të ishte kënga "Rock Around the Clock" nga Bill Haley ajo që do të arrinte në majat e klasifikimeve dhe që do t`i hapte dyert kësaj rryme të re kulturore.Artistë të ndryshëm që kanë luajtur muzikën rock`n`roll janë: Elvis Presley, Big Joe Turner, Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino, Little Richard, Jerry Lee Lewis dhe Gene Vincent.

Vitet 1950 panë një popullaritet në rritje të kitarës elektrike si dhe të llojit të muzikës së luajtur me të.Gjithashtu risi u vunë re edhe në mënyrën e regjistrimit të muzikës duke përdorur më shumë forma elektronike për të regjistruar në linja të shumëfishta.Të gjitha këto ishin të rëndësishme në zhvillimin e muzikës rock.

Efektet sociale të rock`n`roll-it ishin botërore dhe masive.Shumë më tepër sesa një stil muzikor,ai ndikoi në stilin e jetës, modën sjelljet dhe të folurin.Madje mund të ketë ndihmuar edhe në çështjen e të drejtave civile pasi kjo muzikë pëlqehej si nga të rinjtë e bardhë ashtu edhe nga ata me ngjyrë.

Megjithatë në fillimet e viteve `60 ky ndikim u zbut dhe muzika rock`n`roll nuk vazhdoi më me të njëjtën forcë,me fillimin e daljes në pah të idhujve të adoleshentëve, me një ritëm më të lehtë dhe të kërcyeshëm, muzika pop.

Other Languages
Alemannisch: Rock ’n’ Roll
العربية: روك أند رول
asturianu: Rock and roll
azərbaycanca: Rok-n-roll
Boarisch: Rock 'n' Roll
беларуская: Рок-н-рол
беларуская (тарашкевіца)‎: Рок-н-рол
български: Рокендрол
brezhoneg: Rock 'n' roll
bosanski: Rokenrol
català: Rock and roll
čeština: Rock and roll
Ελληνικά: Ροκ εντ ρολ
English: Rock and roll
Esperanto: Rokenrolo
español: Rock and roll
euskara: Rock and Roll
français: Rock 'n' roll
Fiji Hindi: Rock and roll
հայերեն: Ռոքնռոլ
Bahasa Indonesia: Rock and roll
íslenska: Rokk og ról
italiano: Rock and roll
la .lojban.: zginroknro
ქართული: როკ-ენ-როლი
қазақша: Рок-н-ролл
한국어: 로큰롤
Кыргызча: Рок-н-ролл
Limburgs: Rock-'n-roll
lumbaart: Rock 'n Roll
lietuvių: Rokenrolas
latviešu: Rokenrols
олык марий: Рок-н-ролл
македонски: Рокенрол
монгол: Рок-н-ролл
Bahasa Melayu: Rock and roll
မြန်မာဘာသာ: Rock and roll
नेपाल भाषा: रक एन्ड रोल
Nederlands: Rock-'n-roll
norsk nynorsk: Rock and roll
occitan: Rock'n'roll
Picard: Rock'n'roll
português: Rock and roll
română: Rock and roll
русский: Рок-н-ролл
sicilianu: Rock and roll
srpskohrvatski / српскохрватски: Rock and roll
Simple English: Rock and roll
slovenčina: Rokenrol
српски / srpski: Рокенрол
svenska: Rock'n'roll
Kiswahili: Rock and roll
Tagalog: Rock and roll
Türkçe: Rock and Roll
українська: Рок-н-рол
oʻzbekcha/ўзбекча: Rock and roll
Tiếng Việt: Rock and roll
Winaray: Rock and roll
ייִדיש: ראק און ראל
Yorùbá: Rock and roll
中文: 摇滚
Bân-lâm-gú: Iô-kún-ga̍k
粵語: 搖滾樂