Qarku Brăila

Brăila
Rumanisht | Județul Brăila
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Brăila
Vendndodhja e qarkut Brăila në Rumani
Vendndodhja e qarkut Brăila në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni:Jug-Lindor
Rajoni historik:Muntenia
Kryeqëndra:Brăila
Popullsia:321.212 banorë
Dendësia:64 banorë/km2
Sipërfaqja:3.766 km2
Zona kohore: UTC+2
Këshilli i qarkut
Presidenti:Viorel Mortu
Prefektura
Prefekti:Dumitru Popa
Faqja Zyrtare:www.prefecturabraila.ro
Informata të përgjithshme
Targa:BR
Prefiksi:(+40) x39

Brăila (Rumanisht: Județul Brăila) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Në veri të qytetit gjendet lumi Siret dhe në anën veriperëndimore gjendet lumi Buzău.

Gjeografia

Kufizohet me Tulcea në lindje, me Buzău në perëndim, me Galați dhe Vrancea në veri dhe me Ialomița dhe Constanța në jug.

Other Languages
беларуская: Брэіла (жудзец)
български: Браила (окръг)
čeština: Brăila (župa)
Deutsch: Kreis Brăila
Ελληνικά: Βραΐλα (νομός)
Bahasa Indonesia: Provinsi Brăila
日本語: ブライラ県
한국어: 브러일라 주
македонски: Браила (округ)
Bahasa Melayu: Wilayah Brăila
Nederlands: District Brăila
norsk nynorsk: Brăila fylke
português: Brăila (distrito)
srpskohrvatski / српскохрватски: Brăila (okrug)
Simple English: Brăila County
slovenčina: Brăila (župa)
српски / srpski: Браила (округ)
Türkçe: Brăila ili
українська: Бреїла (повіт)
Bân-lâm-gú: Brăila Koān