Polibi

Polybii (rreth 200 p.e.s. - pas 120 p.e.s.), ishte historiani më i madh grek i lindur në Megalopol të Arkadisë.

Polibi ishte aktiv në jetën politike të Greqisë së atëhershme dhe ishte një ndër udhëheqësit e lidhjes së Ahesë. Pas humbjes në luftën e tretë maqedonase-romake ai së bashku me aheasit tjerë u zu rob dhe u dërguan në Romë. Deri në këtë kohë ai ishte i njohur si kundërshtarë i Romës, mirëpo prezenca e tij në Romë dhe kontaktet e tija me shoqërinë aristrokate romake ndikuan në mendimin e tij politik mbi Romën. Edhe pse ai kishte fituar të drejtën të kthehej në vendlindje ai pas një vizite të shkurtër të vendit të tij u kthye përsëri në Romë ku tashmë kishte vendosur kontakte shumë të afërta me Scipion Emilianin. Në Emilianin ai kishte gjetur një mik të ngushtë dhe e përcolli atë në ekspeditat luftarake.

Polibi është autori i parë i historisë botërore të kohës antike, ai përpiloi një vepër të quajtur "Historitë" e cila përbëhet prej 40 librash. Fatkeqësisht nga vepra e tij janë ruajtur vetëm pesë librat e parë, nga të tjerët kanë mbetur vetëm disa fragmente.

Polibi në veprat e tij zakonisht si masë kohore e ngjarjeve merr Olimpiadat e në raste të rralla përdorë datime tjera të ndonjë ngjarje krahasuese. Burimet që përdor ai janë të zgjedhura dhe mundohet që ato dhe mendimet e tija të i dokumentoi. Ai si detyrë të historisë merr jo vetëm përshkrimin por edhe shpjegimin e ngjarjeve. [1]

Other Languages
aragonés: Polibio
العربية: بوليبيوس
azərbaycanca: Polibi
تۆرکجه: پولیبیوس
беларуская: Палібій
български: Полибий
brezhoneg: Polybios
bosanski: Polibije
català: Polibi
čeština: Polybios
Cymraeg: Polybius
dansk: Polyb
Deutsch: Polybios
Ελληνικά: Πολύβιος
English: Polybius
Esperanto: Polibio
español: Polibio
eesti: Polybios
euskara: Polibio
فارسی: پولیبیوس
suomi: Polybios
français: Polybe
galego: Polibio
עברית: פוליביוס
hrvatski: Polibije
magyar: Polübiosz
հայերեն: Պոլիբիոս
interlingua: Polybio
Bahasa Indonesia: Polibios
íslenska: Pólýbíos
italiano: Polibio
ქართული: პოლიბიოსი
қазақша: Полибий
한국어: 폴리비오스
Кыргызча: Полибий
Latina: Polybius
lietuvių: Polibijus
latviešu: Polībijs
Mirandés: Políbio
Nederlands: Polybios
norsk: Polybios
polski: Polibiusz
português: Políbio
română: Polybius
русский: Полибий
sicilianu: Pulibbiu
Scots: Polybius
srpskohrvatski / српскохрватски: Polibije
slovenčina: Polybios
slovenščina: Polibij
српски / srpski: Полибије
svenska: Polybios
Tagalog: Polyvios
Türkçe: Polibios
українська: Полібій
oʻzbekcha/ўзбекча: Polibiy