Piu XI

Papa Pio XI ( lat. Pius PP. XI; Desio, 31 maj, 1857 - Romë, 10 shkurt, 1939), lindur Ambrogio Damiano Achille Ratti (Abrogjo Damiano Akile Rati) ishte teolog, prift, ipeshkv i Romës dhe papa i Kishës katolike romake nga viti 1922 gjer në vdekjen e tij, në vitin 1939.

Fjalia e tij apostolike ishte "raptim transit" (kalo shpejt), ndërsa shtysa e tij papënore ishte "Paqja e Krishtit në mbretërinë e Krishtit".

Jeta

Pio XI lindi në Desio, krahinë e Milanos, më 31 maj 1857 si biri i katërt ndër pesë të tjerë në familjen e tij. U pagëzua me emrin Akile Abroxhio Damiano Rati. Babai i tij, Françesko ishte pronar i kamur i një fabrike mëndafshi, e ëma Tereza Gali, nga Sarono ishte bija e një hotelxhiu.

Mësimet e para i mori në vendlindje nga prifti Xhuzepe Volontieri, mësues i shkollës fillore të Desios dhe xhaxhai Don Damiano Rati. Rati e nisi karrierën e tij kishëtare duke ndjekur shembullin e xhaxhait të tij Don Damiano Ratit. Studimet ai i filloi në vitin 1867 në seminarin e Sevesos, më pas në atë të Monxas. Në vitin 1874 u bë pjesëtar i urdhërit tresh françeskan. Në 1875 hyri në Seminarin e Madh të Milanos e në 1879 ndodhet pranë Kolexhit Lombard. U shugurua prift20 dhjetor 1879.

Rati ishte njeri me një dituri të gjerë, iu dha një doktoratë e trefishtë në filozofi, në drejtësi kanonike dhe teologji në Universitetin Gregorian. Ai kishte një pasion të madh si për studimet letrare, ku parapëlqente Danten dhe Manxonin, ashtu edhe për studimet shkencore, saqë kishte qenë në mëdyshje nëse do të fillonte studimet në matematikë; prandaj ishte mik i ngushtë dhe, për një farë kohe bashkëpunëtor i Don Xhuzepe Merkalit, teolog i njohur, të cilin e kishte njohur në seminarin e Milanos. Rati ishte poashtu një alpinist i apasionuar, dhe pushtoi majat e disa Alpeve dhe ishte i pari që në vitin 1889 arriti majën e Monte Rosas nga faqja lindore dhe në gusht hapi një rrugëkalim të ri për Monte Biankon, që quhet ende sot "Rruga Rati-Graseli". Ngjitjet e fundit të papës së ardhshëm datojnë në 1913. Për gjithë kohën që Rati ishte anëtar, bashkëpunëtor dhe redaktor i artikujve mbi Klubin Alpinist Italian.

Karriera kishëtare

Misioni në Poloni

Kryeipesjkv i Milanos

Zgjedhja papë

Other Languages
Afrikaans: Pous Pius XI
aragonés: Pío XI
Aymar aru: Piyu XI
azərbaycanca: XI Piy
Boarisch: Pius XI.
беларуская: Пій XI (Папа Рымскі)
български: Пий XI
brezhoneg: Pi XI
català: Pius XI
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáu-huòng Pius 11-sié
čeština: Pius XI.
kaszëbsczi: Papiéż Pius XI
Cymraeg: Pab Pïws XI
Deutsch: Pius XI.
dolnoserbski: Pius XI.
Ελληνικά: Πάπας Πίος ΙΑ΄
English: Pope Pius XI
Esperanto: Pio la 11-a
español: Pío XI
eesti: Pius XI
euskara: Pio XI.a
suomi: Pius XI
français: Pie XI
Gaeilge: Pápa Pius XI
Gàidhlig: Pàpa Pius XI
客家語/Hak-kâ-ngî: Kau-fòng Pius 11-sṳ
hrvatski: Pio XI.
hornjoserbsce: Pius XI.
Հայերեն: Պիոս XI
Bahasa Indonesia: Paus Pius XI
Ilokano: Papa Pio XI
íslenska: Píus 11.
italiano: Papa Pio XI
Basa Jawa: Paus Pius XI
ქართული: პიუს XI
Latina: Pius XI
Lëtzebuergesch: Pius XI. (Poopst)
lingála: Pápa Pie XI
lietuvių: Pijus XI
latviešu: Pijs XI
македонски: Папа Пиј XI
Bahasa Melayu: Paus Pius XI
Nederlands: Paus Pius XI
norsk nynorsk: Pave Pius XI
norsk: Pius XI
occitan: Piu XI
Kapampangan: Papa Piu XI
polski: Pius XI
português: Papa Pio XI
Runa Simi: Piyu XI
русский: Пий XI
sicilianu: Piu XI
srpskohrvatski / српскохрватски: Pio XI.
Simple English: Pope Pius XI
slovenčina: Pius XI.
slovenščina: Papež Pij XI.
српски / srpski: Папа Пије XI
svenska: Pius XI
Kiswahili: Papa Pius XI
Tagalog: Papa Pio XI
Türkçe: XI. Pius
татарча/tatarça: Пий XI
українська: Пій XI
vèneto: Papa Pio XI
Tiếng Việt: Giáo hoàng Piô XI
West-Vlams: Paus Pius XI
Winaray: Papa Pío XI
Yorùbá: Pópù Pius 11k
Bân-lâm-gú: Kàu-hông Pius 11-sè