Peni
English: Penny

"Peni" është titulli i këtij artikulli.Për përdorime të tjera shihni "Nënfishat".

Peni(Anglisht: Penny, Simboli:p, Shumës: Pensë(pence)) është nënfishi i vetëm i Paund sterlinës ku 1 paund është i barabartë me 100 peni.

Një peni është një monedhë angleze por edhe në Amerikë një peni është monedhë (në Amerikë zakonisht një peni do të thotë një cent).

Peni dhe Centi në shqip që të kenë kuptim zakonisht përkthehen Qindarkë.

  • monedhat angleze të penit

Monedhat angleze të penit

Monedhat angleze të penit janë të 6 prerjeve: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p dhe 50p.

Para Prapa Denominimi Ngjyra Para Prapa Forma
-- -- 1 Peni Ngjyrë bakri Në mes mretëresha e Anglisë Elizabeta e II, poshtë, anash dhe sipër shkrimi "Elizabeth II D G REG F D 2013" (Elizabeta e II D G REG F D 2013) Një pjesë e figurës që formohet nga 8 monedha angleze të tanishme Rrethore
-- -- 2 Pensë Ngjyrë bakri Në mes mretëresha e Anglisë Elizabeta e II, poshtë, anash dhe sipër shkrimi "Elizabeth II D G REG F D 2013" (Elizabeta e II D G REG F D 2013) Një pjesë e figurës që formohet nga 8 dha angleze të tanishme Rrethore
-- -- 5 Pensë E bardhë Në mes mretëresha e Anglisë Elizabeta e II, poshtë, anash dhe sipër shkrimi "Elizabeth II D G REG F D 2013" (Elizabeta e II D G REG F D 2013) Një pjesë e figurës që formohet nga 8 dha angleze të tanishme Rrethore
-- -- 10 Pensë E bardhë Në mes mretëresha e Anglisë Elizabeta e II, poshtë, anash dhe sipër shkrimi "Elizabeth II D G REG F D 2013" (Elizabeta e II D G REG F D 2013) Një pjesë e figurës që formohet nga 8 dha angleze të tanishme Rrethore
-- -- 20 Pensë E bardhë Në mes mretëresha e Anglisë Elizabeta e II, poshtë, anash dhe sipër shkrimi "Elizabeth II D G REG F D 2013" (Elizabeta e II D G REG F D 2013) Një pjesë e figurës që formohet nga 8 dha angleze të tanishme 7-këndësh
-- -- 50 Pensë E bardhë Në mes mretëresha e Anglisë Elizabeta e II, poshtë, anash dhe sipër shkrimi "Elizabeth II D G REG F D 2011" (Elizabeta e II D G REG F D 2011) Një pjesë e figurës që formohet nga 8 dha angleze të tanishme 7-këndësh


Other Languages
العربية: بنس
беларуская: Пені
беларуская (тарашкевіца)‎: Пэні
català: Penic
čeština: Pence
English: Penny
Esperanto: Penco
español: Penique
eesti: Penn
suomi: Penni
français: Penny
Gaeilge: Pingin
עברית: פני
hrvatski: Penny
magyar: Penny
Bahasa Indonesia: Penny
italiano: Penny
日本語: ペニー
한국어: 페니
lietuvių: Pensas
Nederlands: Penny (munt)
Sesotho sa Leboa: Penny
polski: Pens
português: Pêni
русский: Пенни
саха тыла: Пенни
Simple English: Penny
slovenčina: Penny
svenska: Penny
தமிழ்: பென்னி
ไทย: เพนนี
Türkçe: Peni
українська: Пенні
Tiếng Việt: Penny
ייִדיש: פעני
中文: 便士