Papa Klementi XII

Papa Klementi XII
Clemente XII
Klementi XII rituali nga Agostino Masucci
papa i 246 i Kishës Katolike
C o a Clemente XII.svg
Zgjedhja12 korrik 1730
Shugurimi peshkopal16 korrik 1730
Fundi papatit6 shkurt 1740
Kardinalë të emëruarshiko kategorinë
Paraardhësipapa Benedikti XIII
Pasardhësipapa Benedikti XIV
EmriLorenzo Corsini
LindjaFirence, 7 prill 1652
VdekjaRoma, 6 shkurt 1740
VarrimiBazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Klementi XII (Lorenzo Corsini l. 7 prill 1652, Firence - v. 6 shkurt 1740, Roma) ishte papa i 246 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 korrik 1730 dhe deri më 6 shkurt 1740. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti XIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XIV.

Other Languages
Afrikaans: Pous Clemens XII
aragonés: Climent XII
azərbaycanca: XII Klement
беларуская (тарашкевіца)‎: Клімэнт XII
български: Климент XII
brezhoneg: Klemañs XII
català: Climent XII
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáu-huòng Clemens 12-sié
čeština: Klement XII.
Deutsch: Clemens XII.
Esperanto: Klemento la 12-a
español: Clemente XII
français: Clément XII
客家語/Hak-kâ-ngî: Kau-fòng Clemens 12-sṳ
hrvatski: Klement XII.
hornjoserbsce: Klemens XII.
Bahasa Indonesia: Paus Klemens XII
ქართული: კლემენტ XII
Latina: Clemens XII
lietuvių: Klemensas XII
latviešu: Klements XII
македонски: Папа Климент XII
Nederlands: Paus Clemens XII
polski: Klemens XII
português: Papa Clemente XII
русский: Климент XII
sicilianu: Climenti XII
srpskohrvatski / српскохрватски: Klement XII.
slovenčina: Klement XII.
slovenščina: Papež Klemen XII.
српски / srpski: Папа Климент XII
svenska: Clemens XII
Türkçe: XII. Clemens
українська: Климент XII