North Dakota
English: North Dakota

Dakota e Veriut
North Dakota
Shtet i SHBA-së
Flamuri_figura
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Dakotës së Veriut
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshePeace Garden State
Moto e shtetitLiberty and Union
KryeqytetiBismarck
Qyteti më i madhFargo
Qeverisja
GuvernatorDoug Burgum
SenatorëJohn Hoeven
Heidi Heitkamp
Sipërfaqja
Sipërfaqja183.272 km2
Renditja në SHBA:i 19-ti
Popullsia
Popullsia(2012) 699.628 banorë
Renditja në SHBA:i 48-ti
Dendësia3,83 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohoreQendrore: UTC-6/-5
Pika më e lartë1.069 m
Pika më e ulët229 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA2 nëntor 1889
Renditja në SHBA:i 39-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtarewww.nd.gov

North Dakota (ND; sqt. Dakota e veriut) është një nga 50 Shtetet e SHBA-së. North Dakota shtrihet në veri të SHBA-së, në kufi me Kanadanë.

North Dakota ka një sipërfaqe prej 183.119 km² dhe një popullsi prej 640.000 banor (95 % të bardhë, 4 % indianë dhe 1 % të tjerë). Kryeqyteti është Bismarck.

Other Languages
Afrikaans: Noord-Dakota
Alemannisch: North Dakota
አማርኛ: ኖርዝ ዳኮታ
aragonés: Dakota d'o Norte
Ænglisc: Norþdakota
asturianu: Dakota del Norte
azərbaycanca: Şimali Dakota
Boarisch: Noad-Dakota
žemaitėška: Šiaurės Dakota
Bikol Central: North Dakota
беларуская: Паўночная Дакота
беларуская (тарашкевіца)‎: Паўночная Дакота
български: Северна Дакота
भोजपुरी: नॉर्थ डकोटा
Bislama: Not Dakota
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: নর্থ ডাকোটা
brezhoneg: North Dakota
bosanski: Sjeverna Dakota
Chavacano de Zamboanga: North Dakota
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: North Dakota
Cebuano: North Dakota
čeština: Severní Dakota
Deutsch: North Dakota
Ελληνικά: Βόρεια Ντακότα
emiliàn e rumagnòl: Dakòta dal Nòrd
English: North Dakota
Esperanto: Norda Dakoto
euskara: Ipar Dakota
føroyskt: North Dakota
français: Dakota du Nord
Nordfriisk: North Dakota
Gàidhlig: Dakota a Tuath
Avañe'ẽ: Yvate Dakota
客家語/Hak-kâ-ngî: North Dakota
Hawaiʻi: Kakoka ‘Ākau
Fiji Hindi: North Dakota
hrvatski: Sjeverna Dakota
Kreyòl ayisyen: Dakota dinò
interlingua: Dakota del Nord
Bahasa Indonesia: Dakota Utara
Interlingue: Nord-Dakota
Iñupiak: North Dakota
Ilokano: North Dakota
íslenska: Norður-Dakóta
italiano: Dakota del Nord
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᑖᑰᑖ ᑐᓄᕕᐊᖅ
kernowek: Dakota Gledh
Lëtzebuergesch: North Dakota
Lingua Franca Nova: North Dakota
Limburgs: North Dakota
lumbaart: Dakota del Nord
lietuvių: Šiaurės Dakota
latviešu: Ziemeļdakota
олык марий: Йӱдвел Дакота
Māori: North Dakota
македонски: Северна Дакота
монгол: Хойд Дакота
кырык мары: Йыдвел Дакота
Bahasa Melayu: Dakota Utara
مازِرونی: شمالی داکوتا
Dorerin Naoero: North Dakota
Plattdüütsch: Noord-Dakota
नेपाल भाषा: नर्थ दाकोता
Nederlands: North Dakota
norsk nynorsk: Nord-Dakota
Kapampangan: Pangulung Dakota
Piemontèis: Dakota dël Nòrd
پنجابی: اتلا ڈکوٹا
português: Dakota do Norte
rumantsch: North Dakota
română: Dakota de Nord
संस्कृतम्: नार्थ डेकोटा
саха тыла: Хоту Дакота
sicilianu: Dakota dû Nord
davvisámegiella: Davvi-Dakota
srpskohrvatski / српскохрватски: Sjeverna Dakota
Simple English: North Dakota
slovenčina: Severná Dakota
slovenščina: Severna Dakota
српски / srpski: Северна Дакота
Seeltersk: North Dakota
svenska: North Dakota
Kiswahili: North Dakota
Türkçe: Kuzey Dakota
татарча/tatarça: Төньяк Дакота
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Shimaliy Dakota Shitati
українська: Північна Дакота
oʻzbekcha/ўзбекча: Shimoliy Dakota
Tiếng Việt: North Dakota
Volapük: North Dakota
Winaray: North Dakota
хальмг: Ар Дакота
მარგალური: ოორუე დაკოტა
ייִדיש: צפון דעקאטע
Yorùbá: Àríwá Dakota
Zeêuws: North Dakota
Bân-lâm-gú: North Dakota