Moldavia
English: Moldova

Disambig.svgKy artikull merret me shtetin e kohës së re, dhe jo me Principatën e Moldavisë

Moldavia (zytarisht Republika e Moldavisë, rumanisht Moldavia) është një vend pa dalje në det në Evropën Lindore, kufizohet nga Rumania në perëndim dhe Ukraina në veri, në lindje dhe jug (përmes territorit të kontestuar të Transnistrisë).[1] Kryeqyteti është Kishinau.


Republika Moldavi
Republica Moldova
Flamuri i MoldavisëStema e Moldavisë
FlamuriStema
Himni kombëtar: Limba noastră
 
Situata e Moldavisë
 
KryeqytetiChişinău
Gjuha zyrtareRumanisht, dhe regjional Rusisht edhe Ukrainisht
PresidentKryetari


KryeministërKryeministri
Pavarësia
27 gusht 1991
SipërfaqjaVëndi i 135-të
33,843 km²
ZEEkm²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 116-të
4,431,570 (2002)
131 banorë/km²
MonedhaLeu
Zona kohore
 • në verë
UTC+2
UTC+3
Kodi i internetit.md
Prefiksi telefonik+373

Pjesa më e madhe e territorit moldav ishte një pjesë e Principatës së Moldavisë nga shekulli 14 deri në 1812, kur u cedua në Perandorinë Ruse nga Perandoria Osmane (ku Moldavia ishte një shtet vasal) dhe u bë e njohur si Besarabia. Në 1856, Besarabia jugore u kthye në Moldavi, e cila tre vjet më vonë u bashkua me Valakinë për të formuar Rumaninë, por sundimi rus u rivendos mbi të gjithë rajonin në vitin 1878. Gjatë Revolucionit Rus të vitit 1917, Besarabia u bë shkurtimisht një pjes autonome e Moldavisë dhe pastaj e pavarur Republika Demokratike e Basarabis, derisa u integrua në Rumani në vitin 1918 pas votimit të asamblesë së saj. Vendimi u kundërshtua nga Rusia Sovjetike, e cila, në vitin 1924, lejoi krijimin, brenda SSR të Ukrainës, të një republike autonome moldave (MASSR) në territoret e pjesshme të banuara me moldave në lindje të Dniestrit. Në vitin 1940, si pasojë e Paktit Molotov-Ribbentrop, Rumania ishte e detyruar të dorëzonte Besarabinë në Bashkimin Sovjetik, duke çuar në krijimin e Republikës Socialiste Sovjetike të Moldavisë (Moldavia SSR), e cila përfshinte pjesën më të madhe të Besarabisë dhe shiritin më perëndimor e ish MASSR.

27 gusht 1991, si pjesë e shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, SSR moldave shpalli pavarësinë dhe mori emrin Moldavi. Kushtetuta aktuale e Moldavisë u miratua në vitin 1994. Rripi i territorit moldav në bregun lindor të lumit Dniestër ka qenë nën kontrollin de facto të qeverisë së shkëputur të Transnistrisë që nga viti 1990.

Për shkak të rënies së prodhimit industrial dhe bujqësor pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, sektori i shërbimeve ka rritur dominimin e ekonomisë së Moldavisë dhe aktualisht përbëjnë mbi 60% të PBB-së së vendit. Ekonomia e saj është më e varfra në Europë në terma fryme, ose për kokë banori.[1][2] Moldavia është gjithashtu vendi më pak i vizituar në Evropë nga turistët, me vetëm 11,000 vizitorë të regjistruar çdo vit nga jashtë.[3]

Moldavia është një republikë parlamentare me një president si kreu i shtetit dhe një kryeministër si kreu i qeverisë. Është një shtet anëtar i Kombeve të Bashkuara, Këshilli i Evropës, Organizata Botërore e Tregtisë (OBT), Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Organizata GUAM për Demokraci dhe Zhvillim Ekonomik, Bashkësia e Shteteve të Pavarura (CIS) dhe Organizata e Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BSEC) dhe synon të bashkohet me Bashkimin Evropian.[4]

Other Languages
Аҧсшәа: Молдова
Acèh: Moldova
адыгабзэ: Молдавие
Afrikaans: Moldowa
Akan: Moldova
Alemannisch: Moldawien
አማርኛ: ሞልዶቫ
Ænglisc: Moldofa
العربية: مولدوفا
ܐܪܡܝܐ: ܡܘܠܕܘܒܐ
مصرى: مولدوڤا
asturianu: Moldavia
авар: Молдов
azərbaycanca: Moldova
تۆرکجه: مولداوی
башҡортса: Молдова
Bali: Moldova
Boarisch: Moidowien
žemaitėška: Moldavėjė
Bikol Central: Moldoba
беларуская: Малдова
беларуская (тарашкевіца)‎: Малдова
български: Молдова
भोजपुरी: मोल्डोवा
Bislama: Moldova
বাংলা: মলদোভা
བོད་ཡིག: མོལ་དོ་ཝ།
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মোলদোভা
brezhoneg: Moldova
bosanski: Moldavija
буряад: Молдави
Chavacano de Zamboanga: Moldavia
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Moldova
нохчийн: Молдави
Cebuano: Moldabya
ᏣᎳᎩ: ᎹᎵᏙᏫᎠ
کوردی: مۆلدۆڤا
corsu: Moldavia
qırımtatarca: Moldova
čeština: Moldavsko
kaszëbsczi: Mòłdawiô
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Молдова
Чӑвашла: Молдова
Cymraeg: Moldofa
dansk: Moldova
Zazaki: Moldova
dolnoserbski: Moldawska
डोटेली: मोल्दोभा
ދިވެހިބަސް: މޮލްޑޯވާ
eʋegbe: Moldova
Ελληνικά: Μολδαβία
English: Moldova
español: Moldavia
eesti: Moldova
euskara: Moldavia
estremeñu: Moldávia
فارسی: مولداوی
Fulfulde: Moldowa
suomi: Moldova
Võro: Moldova
føroyskt: Moldova
français: Moldavie
Nordfriisk: Moldaawien
furlan: Moldavie
Frysk: Moldaavje
Gaeilge: An Mholdóiv
Gagauz: Moldova
kriyòl gwiyannen: Moldavi
Gàidhlig: Moldàibhia
galego: Moldavia
Avañe'ẽ: Moyndávia
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: मोल्दोव्हा
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐌼𐌿𐌻𐌳𐌰𐌿𐌾𐌰
ગુજરાતી: મોલ્દોવા
Gaelg: Moldova
客家語/Hak-kâ-ngî: Moldova
Hawaiʻi: Molodowa
עברית: מולדובה
हिन्दी: मॉल्डोवा
Fiji Hindi: Moldova
hrvatski: Moldavija
hornjoserbsce: Moldawska
Kreyòl ayisyen: Moldavi
magyar: Moldova
հայերեն: Մոլդովա
interlingua: Moldova
Bahasa Indonesia: Moldova
Interlingue: Moldavia
Igbo: Moldova
Ilokano: Moldovia
Ido: Moldova
íslenska: Moldóva
italiano: Moldavia
日本語: モルドバ
Patois: Molduova
la .lojban.: moldovas
Jawa: Moldova
ქართული: მოლდოვა
Qaraqalpaqsha: Moldaviya
Taqbaylit: Muldavya
Адыгэбзэ: Молдавиэ
Kabɩyɛ: Mɔlɩdaavii
Kongo: Moldova
қазақша: Молдова
kalaallisut: Moldova
ಕನ್ನಡ: ಮಾಲ್ಡೋವ
한국어: 몰도바
Перем Коми: Молдова
къарачай-малкъар: Молдавия
kurdî: Moldova
коми: Молдова
kernowek: Moldova
Кыргызча: Молдова
Latina: Moldavia
Ladino: Moldova
Lëtzebuergesch: Moldawien
лезги: Молдова
Lingua Franca Nova: Moldova
Limburgs: Moldavië
Ligure: Moldavia
lumbaart: Muldavia
lingála: Moldova
lietuvių: Moldavija
latgaļu: Moldaveja
latviešu: Moldova
मैथिली: मोल्डोवा
мокшень: Молдова
Malagasy: Môldavia
олык марий: Молдова
Māori: Morotawa
македонски: Молдавија
മലയാളം: മൊൾഡോവ
монгол: Молдав
кырык мары: Молдави
Bahasa Melayu: Moldova
Malti: Moldova
مازِرونی: مولداوی
Dorerin Naoero: Ripubrikin Mordowa
Plattdüütsch: Moldawien
Nedersaksies: Moldavië (laand)
नेपाली: मल्दोभा
नेपाल भाषा: मोल्दोवा
Nederlands: Moldavië (land)
norsk nynorsk: Moldova
norsk: Moldova
Novial: Moldova
Nouormand: Moldova
Livvinkarjala: Molduavii
Oromoo: Moldoovaa
ଓଡ଼ିଆ: ମୋଲ୍ଡୋଭା
Ирон: Молдави
ਪੰਜਾਬੀ: ਮੋਲਦੋਵਾ
Pangasinan: Moldavia
Kapampangan: Moldabya
Papiamentu: Moldova
Picard: Moldavie
Norfuk / Pitkern: Moldoewa
polski: Mołdawia
Piemontèis: Moldavia
پنجابی: مولڈوا
Ποντιακά: Μολδαβία
português: Moldávia
Runa Simi: Mulduwa
rumantsch: Moldavia
romani čhib: Moldova
armãneashti: Moldova
tarandíne: Moldavie
русский: Молдавия
русиньскый: Молдавія
Kinyarwanda: Molidova
संस्कृतम्: मोल्दोवा
саха тыла: Молдова
sardu: Moldàvia
sicilianu: Moldavia
Scots: Moldovae
davvisámegiella: Moldova
srpskohrvatski / српскохрватски: Moldavija
Simple English: Moldova
slovenčina: Moldavsko
slovenščina: Moldavija
Gagana Samoa: Moldova
chiShona: Moldova
Soomaaliga: Moldofa
српски / srpski: Молдавија
Sranantongo: Moldavikondre
SiSwati: IMolidiva
Sesotho: Moldova
Seeltersk: Moldawien
Sunda: Moldova
svenska: Moldavien
Kiswahili: Moldova
ślůnski: Mołdawijo
Sakizaya: Moldova
தமிழ்: மல்தோவா
తెలుగు: మోల్డోవా
tetun: Moldávia
тоҷикӣ: Молдова
ትግርኛ: ሞልዶቫ
Türkmençe: Moldowa
Tagalog: Moldova
Türkçe: Moldova
Xitsonga: Moldova
chiTumbuka: Moldova
удмурт: Молдавия
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: مولدوۋا
українська: Молдова
اردو: مالدووا
oʻzbekcha/ўзбекча: Moldova
vèneto: Moldavia
vepsän kel’: Moldov
Tiếng Việt: Moldova
West-Vlams: Moldoavië
Volapük: Moldavän
Winaray: Moldavia
Wolof: Moldaawi
吴语: 摩尔多瓦
მარგალური: მოლდოვა
ייִדיש: מאלדאווע
Yorùbá: Móldófà
Vahcuengh: Moldova
Zeêuws: Moldâvië
中文: 摩尔多瓦
文言: 摩爾多瓦
Bân-lâm-gú: Moldova
粵語: 摩爾多瓦