Lego
English: Lego

Nga Wikipedia, enciklopedia falas

Ky artikull ka të bëjë me lodrën e ndërtimit. Për kompaninë, shih The Lego Group. Për përdorime të tjera, shih Lego .

Lego (në gjuhën daneze: [leːɡo]; stilizuar si LEGO) është një linjë lodrash plastike ndërtimi, të cilat janë prodhuar nga Lego Group, një kompani private në Billund, Danimarkë. Produkti kryesor i kompanisë, Lego, ka të bëjë me tulla plastike shumëngjyrëshe që shoqërojnë një sërë ingranazhi, figurina të quajtura minifigure, dhe pjesë të tjera të ndryshme. Pjesët Lego mund të montohen dhe të lidhen me njëra-tjetrën në shumë mënyra, për të ndërtuar objekte nga më të ndryshmet. Çdo pjesë e përdorur në ndërtim mund të hiqet përsëri, dhe pjesët mund të përdoren për të bërë objekte të tjera.

Kompania The Lego Group filloi prodhimin e tullave Lego në vitin 1949. Që prej asaj kohe, një nënkulturë globale Lego është zhvilluar. Mbështetja e filmave, lojërave, garave dhe gjashtë parqeve të lojërave Legoland janë zhvilluar nën emrin e markës. Që nga korriku i vitit 2015, 600 miliardë pjesë Lego janë prodhuar. Ekziston gjithashtu edhe një faqe interneti zyrtare e Lego, www.lego.com .[1]

Lego
Logo-ja e Lego që prej 1998
LlojiSet ndërtimi
ShpikësiOle Kirk Christiansen
KompaniaThe Lego Group
VendiDanimarkë
Disponueshmëria1949–tani
  1. ^ lego
Other Languages
العربية: ليغو (لعبة)
مصرى: ليجو
български: Лего
bosanski: Lego
čeština: Lego
Cymraeg: Lego
dansk: Legoklods
Ελληνικά: Lego
English: Lego
Esperanto: Lego (ludilo)
eesti: Lego
فارسی: لگو
suomi: Lego
français: Lego
galego: LEGO
ગુજરાતી: લેગો
עברית: לגו
magyar: LEGO
հայերեն: Lego
Արեւմտահայերէն: Lego
Bahasa Indonesia: Lego
la .lojban.: Lego
Jawa: Lego
한국어: 레고
Latina: Lego
Lingua Franca Nova: Lego
lietuvių: Lego
latviešu: Lego
മലയാളം: ലെഗൗ
Bahasa Melayu: Lego
Nederlands: LEGO
norsk nynorsk: LEGO
norsk: LEGO
português: Lego
русский: LEGO
Scots: Lego
Simple English: Lego
slovenčina: Lego
slovenščina: Legokocke
српски / srpski: Лего
svenska: Lego
Kiswahili: Lego
தமிழ்: லெகோ
ไทย: เลโก้
Tagalog: Lego
Türkçe: Lego
українська: LEGO
oʻzbekcha/ўзбекча: Lego
Tiếng Việt: Lego
Winaray: Lego
吴语: 乐高
ייִדיש: לעגא
中文: 樂高
Bân-lâm-gú: LEGO
粵語: 樂高