Kleriku
English: Clergy

(nga majtas djathtas) George Carey, Kryepeshkopi i Canterburyt (1991–2002); Jonathan Sacks, Rabi (MB) ; Mustafa Cerić, Myftiu i Madh i Bosnjës ; dhe Jim Wallis, Sojourners, Shtetet e Bashkuara. Forumi Ekonomik Botëror 2009 në Davos, Zvicër.

Kleriku zakonisht është një udhëheqës zyrtarë në kuadër të institucionit fetar. Rolet dhe funksionet e tij ndryshojnë varësisht nga tradita fetare, por zakonisht përfshijnë udhëheqjen e ritualeve specifike dhe mësimin e doktrinave dhe praktikave të fesë së tyre. Kleri zakonisht përkujdeset për aspektet rituale të jetës fetare, ligjëron dhe ndihmon në përhapjen e doktrinës fetare. Disa nga termat më të përdorur për klerin janë kler, klerik, pastor, hoxhë, sheh dhe prift. [1] [2] [3] [4]

Other Languages
العربية: رجل دين
مصرى: اكليروس
asturianu: Cleru
беларуская: Духавенства
беларуская (тарашкевіца)‎: Духавенства
български: Духовенство
català: Clergat
čeština: Duchovenstvo
Deutsch: Klerus
English: Clergy
Esperanto: Kleriko
español: Clero
euskara: Klero
suomi: Papisto
français: Clergé
Gàidhlig: Pears-eaglais
galego: Clero
עברית: כמורה
hrvatski: Svećenstvo
magyar: Klérus
Bahasa Indonesia: Rohaniwan
italiano: Clero
日本語: 聖職者
한국어: 성직자
Latina: Clerus
Lëtzebuergesch: Klerus
Ligure: Cêxîa
latviešu: Garīdzniecība
македонски: Свештенство
Nederlands: Geestelijke
norsk nynorsk: Presteskap
norsk: Presteskap
occitan: Clergat
português: Clero
română: Cler
русский: Духовенство
русиньскый: Клер
sicilianu: Cleru
Scots: Clergy
srpskohrvatski / српскохрватски: Kler
Simple English: Clergy
slovenčina: Duchovenstvo
slovenščina: Klerik
српски / srpski: Клер
svenska: Prästerskap
Kiswahili: Kleri
Tagalog: Klero
українська: Духовенство
Tiếng Việt: Giáo sĩ
吴语: 圣职人
中文: 圣职者
Bân-lâm-gú: Sèng-chit-chiá
粵語: 神職人員