Kantoni Dinan-Ouest

Kantoni Dinan-Ouest
Canton de Dinan-Ouest
—  kanton  —
Administrimi
ShtetiFranca Franca
RajoniRégion Bretagne
DepartamentiCôtes-d'Armor
ArrondissementDinan
KryeqëndraDinan-Ouest
Statistika dhe Territori
KoordinatatParametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja126,86 km2
Popullsia24.519 banorë 2007
Dendësia193,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona KohoreUTC+1
Kodi statistikorINSEE 2212

Kantoni Dinan-Ouest (frëngjisht: Canton de Dinan-Ouest) është një kantondepartamentin Côtes-d'Armor, rajonin Région Bretagne në Francë. Kryeqëndra e kantonit është Dinan-Ouest. Ka sipërfaqe 126.86km2 dhe popullsi 24519 banorë.