Irlanda Veriore

Northern Ireland
Tuaisceart Éireann
Norlin Airlann
Irlanda Veriore
Vendndodhja - Irlanda Veriore

Irlanda Veriore është një nga katër shtetet e Britanisë së Madhe, e cila shtrihet në veri-lindje të Irlandës, me një sipërfaqe prej 14,139 km², rreth një e gjashta e ishullit të Irlandës. [1] Në regjistrimet e vitit 2001, ajo kishte një popullatë prej 1,685,000. Irlanda Veriore përbëhet prej gjashtë komunave nga nëntë komunat e krahinës së Ulsterit. Në Britaninë e Madhe njihet si një nga katër vendet që e përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar.

Si njësi administrative e Britanisë së Madhe, Irlanda Veriore u përcaktua nga "Akti i Qeverisë së Irlandës 1920" , dhe ka pasur formën e vet qeverisë, të ngjajshme me Skocinë dhe Uellsin. Parlamenti i Irlandës Veriore, i krijuar më 1998, ishte suspenduar disa herë por është kthyer më 8 maj, 2007. [2] [3] Sistemi Juridik i Irlandës Veriore rrjedh nga sistemi juridik Irlandez i para-1920, kështu që bazohet në ligjin e shpeshtë.

Historia

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Irlandës Veriore.

Zona e njohur sot si Irlanda Veriore ka një histori të pasur. Nga qendra e Rezistencës Irlandeze në zonës e plantacionet e Mbretëreshës Elizabeta I dhe James I në pjesët e tjera të Irlandës, ajo u bë subjekt i ardhacakëve Skocez dhe Anglez pas Fluturimit të Erlëve më 1607 (kur aristokracia gale a largua në Evropën katolike).

Mbretëria e irlandës (1541—1800) iu bashkua Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së madhe dhe Irlandës më 1801 nën termet e Aktit të Unionit, nën të cilin mbretëritë e Irlandës dhe Britanisë së Madhe bashkohen nën një qeveri dhe monarki me bazë në Londër.

Other Languages
Afrikaans: Noord-Ierland
Alemannisch: Nordirland
azərbaycanca: Şimali İrlandiya
башҡортса: Төньяҡ Ирландия
Boarisch: Noadirland
беларуская (тарашкевіца)‎: Паўночная Ірляндыя
brezhoneg: Norzhiwerzhon
bosanski: Sjeverna Irska
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Báe̤k Ireland
čeština: Severní Irsko
dansk: Nordirland
Deutsch: Nordirland
dolnoserbski: Pódpołnocna Irska
Esperanto: Nord-Irlando
euskara: Ipar Irlanda
estremeñu: Irlanda del Norti
føroyskt: Norðurírland
français: Irlande du Nord
Nordfriisk: Nuurdirlun
Gàidhlig: Èirinn a Tuath
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: उत्तर आयर्लंड
客家語/Hak-kâ-ngî: Pet Ireland
hrvatski: Sjeverna Irska
hornjoserbsce: Sewjerna Irska
Kreyòl ayisyen: Ilann dinò
interlingua: Irlanda del Nord
Bahasa Indonesia: Irlandia Utara
Interlingue: Nord-Irland
íslenska: Norður-Írland
Basa Jawa: Irlandia Lor
ភាសាខ្មែរ: អៀរឡង់ខាងជើង
한국어: 북아일랜드
kernowek: Wordhen Gledh
Lëtzebuergesch: Nordirland
Limburgs: Noord-Ierland
lietuvių: Šiaurės Airija
latviešu: Ziemeļīrija
македонски: Северна Ирска
Bahasa Melayu: Ireland Utara
مازِرونی: شمالی ایرلند
Napulitano: Irlanna d'o Nord
Nedersaksies: Noord-Ierlaand
Nederlands: Noord-Ierland
norsk nynorsk: Nord-Irland
Nouormand: Irlande du Nord
Piemontèis: Irlanda dël Nòrd
português: Irlanda do Norte
Runa Simi: Chinchay Ilanda
rumantsch: Irlanda dal Nord
română: Irlanda de Nord
sicilianu: Irlanna dû Nord
srpskohrvatski / српскохрватски: Sjeverna Irska
Simple English: Northern Ireland
slovenčina: Severné Írsko
slovenščina: Severna Irska
Soomaaliga: Waqooyiga Ayrland
српски / srpski: Северна Ирска
Seeltersk: Noudirlound
Basa Sunda: Irlandia Kalér
svenska: Nordirland
Tok Pisin: Noten Aialan
Türkçe: Kuzey İrlanda
татарча/tatarça: Төньяк Ирландия
українська: Північна Ірландія
oʻzbekcha/ўзбекча: Shimoliy Irlandiya
Tiếng Việt: Bắc Ireland
Zeêuws: Noord-Ierland
中文: 北爱尔兰
Bân-lâm-gú: Pak Ài-ní-lân
粵語: 北愛爾蘭