Hanbeli
English: Hanbali

Hanbeli është shkolla mbizotëruese suni në Arabinë Saudite dhe Katar

Medh'hebi Hanbeli (Arabisht: لمذهب الحنبلي) është një prej katër medh-hebeve të fikhut. Medh'hebi e morri emrin e dijetarit irakianë Ahmed ibn Hanbeli dhe është themeluar nga studentët e tij. Krahasuar me medh'hebet tjera, medh'hebi Hanbeli është shkolla më e vogla.

Ajo është gjetur kryesisht në Arabinë Saudite dhe Katar, ku është fikh zyrtare. Ndjekësit janë shumicë demografike në Sharjah, Umm al-Quwain, Ras al-Khaimah dhe Ajman. Pakica të mëdha të ndjekësve Hanbelinj janë gjetur edhe në Bahrein, Oman dhe Jemen dhe brenda beduinët e Irakut dhe Jordanisë. Historikisht shkolla ishte e vogël; Gjatë shekullit të 18-të dhe në fillim të shekullit 20-të, Muhamed ibn Abd al-Vehabi dhe Al Saud në masë të madhe ka ndihmuar përhapjen e saj nëpër botë.

Other Languages
العربية: حنابلة
azərbaycanca: Hənbəlilər
تۆرکجه: حنبلی
বাংলা: হানবালি
català: Hanbalisme
کوردی: حەنبەلی
Deutsch: Hanbaliten
English: Hanbali
Esperanto: Hanbalismo
español: Hanbalismo
euskara: Hanbali
فارسی: حنبلی
français: Hanbalisme
贛語: 罕百里派
Hausa: Hanbaliya
हिन्दी: हंबली
magyar: Hanbaliták
Bahasa Indonesia: Mazhab Hambali
italiano: Hanbalismo
ქართული: ჰანბალი
한국어: 한발파
kurdî: Hembelî
मराठी: हंबली
Bahasa Melayu: Mazhab Hanbali
Nederlands: Hanbalieten
norsk: Hanbali
polski: Hanbalici
português: Hambalismo
Scots: Hanbali
srpskohrvatski / српскохрватски: Hanbelijski mezheb
Simple English: Hanbali
svenska: Hanbali
Türkmençe: Hanbali mezhebi
Türkçe: Hanbelilik
татарча/tatarça: Хәнбәли
اردو: حنبلی
oʻzbekcha/ўзбекча: Hanbaliylik
中文: 罕百里