Gjon Pali II

 • papa gjon pali ii
  papa gjon pali ii
  papa i 264 i kishës katolike
  john paul 2 coa.svg
  zgjedhja 16 tetor 1978
  shugurimi peshkopal 22 tetor 1978
  fundi papatit 2 prill 2005
  motoja totus tuus
  kardinalë të emëruar shiko kategorinë
  paraardhësi papa gjon pali i
  pasardhësi papa benedikti xvi
  emri karol józef wojtyła
  lindja wadowice, 18 maj 1920
  vdekja vatikani, 2 prill 2005
  varrimi bazilika e shën pjetrit në vatikan
  firma signature of john paul ii.svg

  shen gjon pali ii (latinisht:ioannes pauluss ii; italisht giovanni paolo ii; polonisht jan paweł ii). lindur si karol józef wojtyła (18 maj 1920 - 2 prill 2005), ishte pape nga 1978-2005. ai i zgjodh pape nga konklava e dyte e vitit 1978, qe u mblodh pasi papa gjon pali i vdiq pas 33 ditesh te emerimit te tij. kardinali vojtila u zgjodh ne diten e trete te konklaves dhe mori emrin e paraardhesit ne nder te tij.

  ai perkrahu mesimet e kishes mbi ceshtjet sociale sidomos ate te familjes. ai eshte lideri qe ka udhetuar me shume, duke vizituar 129 shtete gjate papatit te tij. nje objektiv i rendesishem i tij ishte edhe kthimi i reputacionit te kishes katolike. eshte papa i dyte qe ka qendruar me shume ne krye te kishes katolike (27 vite) pas papa piu ix (32 vite). gjon pali ii, lindur dhe rritur ne poloni, u be papa i pare jo italian pas papa adriani vi, qe ishte gjerman.

 • biografia
 • arkiva : papa gjon pali ii - kronikë
 • mrënjohjet
 • shiko edhe
 • lidhje të jashtme
 • referime

Papa Gjon Pali II
Papa Gjon Pali II
papa i 264 i Kishës katolike
John paul 2 coa.svg
Zgjedhja 16 tetor 1978
Shugurimi peshkopal 22 tetor 1978
Fundi papatit 2 prill 2005
Motoja Totus tuus
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjon Pali I
Pasardhësi papa Benedikti XVI
Emri Karol Józef Wojtyła
Lindja Wadowice, 18 maj 1920
Vdekja Vatikani, 2 prill 2005
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit në Vatikan
Firma Signature of John Paul II.svg

Shen Gjon Pali II (latinisht:Ioannes Pauluss II; italisht Giovanni Paolo II; polonisht Jan Paweł II). Lindur si Karol Józef Wojtyła (18 maj 1920 - 2 prill 2005), ishte pape nga 1978-2005. Ai i zgjodh Pape nga konklava e dyte e vitit 1978, qe u mblodh pasi Papa Gjon Pali I vdiq pas 33 ditesh te emerimit te tij. Kardinali Vojtila u zgjodh ne diten e trete te konklaves dhe mori emrin e paraardhesit ne nder te tij.

Ai perkrahu mesimet e kishes mbi ceshtjet sociale sidomos ate te familjes. Ai eshte lideri qe ka udhetuar me shume, duke vizituar 129 shtete gjate papatit te tij. Nje objektiv i rendesishem i tij ishte edhe kthimi i reputacionit te Kishes Katolike. Eshte papa i dyte qe ka qendruar me shume ne krye te Kishes Katolike (27 vite) pas Papa Piu IX (32 vite). Gjon Pali II, lindur dhe rritur ne Poloni, u be Papa i pare jo italian pas Papa Adriani VI, qe ishte gjerman.

Other Languages
Alemannisch: Johannes Paul II.
aragonés: Chuan-Pavlo II
Aymar aru: Juan Pawlu II
azərbaycanca: II İohann Pavel
žemaitėška: Juons Paulios II
Bikol Central: Papa Juan Pablo II
беларуская (тарашкевіца)‎: Ян Павал II
български: Йоан Павел II
brezhoneg: Yann-Baol II
bosanski: Ivan Pavao II
català: Joan Pau II
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáu-huòng Ioannes Paulus 2-sié
Cebuano: Juan Pablo II
čeština: Jan Pavel II.
kaszëbsczi: Jan Paweł II
dolnoserbski: Jan Pawoł II.
español: Juan Pablo II
فارسی: ژان پل دوم
français: Jean-Paul II
Avañe'ẽ: Huã Páulo II
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: Pope John Paul II
客家語/Hak-kâ-ngî: Kau-fòng Ioannes Paulus 2-sṳ
hrvatski: Ivan Pavao II.
hornjoserbsce: Jan Pawoł II.
Bahasa Indonesia: Paus Yohanes Paulus II
Interlingue: Ioannes Paulus II
ქართული: იოანე პავლე II
Kabɩyɛ: Jean-Paul 2
Ripoarisch: Johannes Paul II.
Lëtzebuergesch: Jean-Paul II. (Poopst)
lumbaart: Giovann Paol II
lietuvių: Jonas Paulius II
Malagasy: Joany Paoly II
македонски: Јован Павле II
Bahasa Melayu: Paus Ioannes Paulus II
مازِرونی: پاپ ژان پل دوم
Plattdüütsch: Johannes Paul II.
norsk nynorsk: Pave Johannes Paul II
Nouormand: Jean-Paoul II
occitan: Joan Pau II
Kapampangan: Papa Juan Pablo II
Piemontèis: Gioann Pàul II
پنجابی: جان پال دوم
Runa Simi: Huwan Pawlu II
armãneashti: Papa Ioannis Pavlu II
русский: Иоанн Павел II
саха тыла: Иоанн Павел II
srpskohrvatski / српскохрватски: Ivan Pavao II.
Simple English: Pope John Paul II
slovenčina: Ján Pavol II.
slovenščina: Papež Janez Pavel II.
српски / srpski: Папа Јован Павле II
ślůnski: Jůn Paul II
татарча/tatarça: Иоанн Павел II
українська: Іван Павло II
oʻzbekcha/ўзбекча: John Paul II