Fortran

Fortran
The Fortran Automatic Coding System for the IBM 704 (15 tetor, 1956), Manuali i parë si referencë për programuesit në Fortran.
ParadigmaE shumëfishtë: procedural, imperativ, i strukturuar, i orientuar në objekte
E projektuar ngaJohn W. Backus
ZhvilluesiJohn W. Backus & IBM
Doli më1957
Emetimi i funditFortran 2003 / 2003
Tipi i disciplinësstrong, static
ImplementimiAbsoft, GFortran, G95, Intel, Lahey/Fujitsu, Open Watcom, Pathscale, PGI, Silverfrost, SUN, XL Fortran, të tjera
Ndikoi nëALGOL 58, PL/I

Fortran (më para FORTRAN) është një gjuhë programimi për kompjutera me synim të përgjithshëm (ang., general-purpose programming language) që është e përdorur në shumicën e rasteve në analizimin e numrave dhe në llogaritjet shkencore. I zhvilluar fillimisht nga IBM në vitet 1950 për zbatime shkencore dhe inxhinierie, Fortrani arriti të mbizotëroj në këtë fushë programimi shumë shpejtë dhe vazhdua të përdorej për më shumë se gjysmë shekulli në fusha të elaborimit intensiv si modelimi klimatik (ang. climate modeling computational fluid dynamics (CFD)), fizikës kompjuterike dhe kimia kompjuterike.

Other Languages
العربية: فورتران
asturianu: Fortran
azərbaycanca: Fortran
беларуская: Fortran
български: FORTRAN
বাংলা: ফোরট্রান
bosanski: FORTRAN
català: Fortran
کوردی: فۆرتران
čeština: Fortran
Чӑвашла: Фортран
dansk: Fortran
Deutsch: Fortran
Ελληνικά: Fortran
English: Fortran
Esperanto: Fortrano
español: Fortran
eesti: Fortran
euskara: FORTRAN
فارسی: فورترن
suomi: Fortran
français: Fortran
Gaeilge: FORTRAN
עברית: Fortran
हिन्दी: फ़ोरट्रान
hrvatski: Fortran
magyar: Fortran
interlingua: FORTRAN
Bahasa Indonesia: Fortran
italiano: Fortran
日本語: FORTRAN
Taqbaylit: Fortran
қазақша: Фортран
한국어: 포트란
kurdî: Fortran
Latina: FORTRAN
lietuvių: Fortran
latviešu: Fortran
മലയാളം: ഫോർട്രാൻ
монгол: Фортран
Bahasa Melayu: Fortran
Mirandés: FORTRAN
မြန်မာဘာသာ: Fortran
Nederlands: Fortran
norsk nynorsk: Fortran
norsk: Fortran
occitan: Fortran
polski: Fortran
português: Fortran
română: Fortran
русский: Фортран
саха тыла: Fortran
Scots: Fortran
srpskohrvatski / српскохрватски: Fortran
Simple English: Fortran
slovenčina: Fortran
slovenščina: Fortran
српски / srpski: Фортран
svenska: Fortran
తెలుగు: ఫోర్ట్రాన్
тоҷикӣ: Фортран
Türkçe: Fortran
українська: Фортран
Tiếng Việt: Fortran
中文: Fortran