Foka me veshë

Foka me veshë
Vargu kohor: Mioceni - Holoceni,
17.1-0 Ma
Neophoca cinerea.JPG
Luani i detit Australian (Neophoca cinerea)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:Animalia
Filumi:Chordata
Klasa:Mammalia
Rendi:Carnivora
Nënrendi:Caniformia
Superfamilja:Pinnipedia
Familja:Otariidae
Gray, 1825
Gjinitë

Arctocephalus
Callorhinus
†Eotaria
Eumetopias
Neophoca
Otaria
Phocarctos
†Pithanotaria
†Proterozetes
†Thalassoleon
Zalophus

Fokat me veshë (Otariidae) janë një nga tre grupet kryesore të gjitarëve mishngrënës brenda mbifamiljes së këmbëlopatave (lat. Pinnipedia). Sot, ka 15 lloje të gjalla të fokave me veshë të grupuar në shtatë gjini dhe zakonisht njihen si luanët e detit ose fokat me gëzof, të dallueshëm nga fokat e vërteta (Phocidae) dhe trikekët (Odobenus). Fokat me veshë janë përshtatur me një jetesë gjysëmdetare, duke u ushqyer dhe migruar në ujë, por duke u çiftuar dhe pushuar në tokë ose akull.

Banojnë në të gjithë ujrat nënpolar, të butë dhe ekuatoriale të oqeaneve Paqësor dhe Jugor, si dhe në pjesët jufore të oqeaneve Indian dhe Atlantik. Dukshëm, nuk gjenden në veri të Atlantikut.

Fjala Otariidae vjen nga greqishtja otarion, që do të thorë "vesh i vogël"[1], duke iu referuar llapave të vogla, por të dukshme të veshit, që i dallon ato nga fokat pa veshë (fokat e vërteta).

Shiko dhe

Other Languages
العربية: عجل البحر
asturianu: Otariidae
azərbaycanca: Qulaqlı suitilər
беларуская: Вушастыя цюлені
български: Ушати тюлени
brezhoneg: Otariidae
català: Otàrids
Cebuano: Otariidae
čeština: Lachtanovití
dansk: Øresæler
Deutsch: Ohrenrobben
English: Eared seal
Esperanto: Otariedoj
español: Otariidae
euskara: Otariidae
français: Otariidae
galego: Otáridos
Hawaiʻi: Otariidae
עברית: אוטריים
interlingua: Otariidae
íslenska: Eyrnaselir
italiano: Otariidae
日本語: アシカ科
한국어: 물개과
Latina: Otariidae
lingála: Otalidá
latviešu: Ausroņi
Nederlands: Oorrobben
norsk nynorsk: Øyreselar
occitan: Otariidae
polski: Uchatkowate
پنجابی: کنے سیل
português: Otariidae
română: Otariide
srpskohrvatski / српскохрватски: Ušate foke
Simple English: Eared seal
српски / srpski: Ушате фоке
svenska: Öronsälar
Kiswahili: Otariidae
Tagalog: Otariidae
українська: Вухаті тюлені
Tiếng Việt: Otariidae
Winaray: Otariidae
中文: 海獅科
Bân-lâm-gú: Hái-sai-kho
粵語: 海獅科