Epërmet e Francës

Epërmet e Francës
Rajon
Administrimi
ShtetiFlamuri Franca
PrefekturaLille
Departamente5 departamente
Qarqe26 qarqe (Arrondissement)
Kantone145 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja31813 km2
Popullsia6006156 banorë
Dendësia189 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona KohoreUTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare hautsdefrance.fr


Fjala Epërmet e Francës (frëngjisht: Hauts-de-France) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Nord-Pas-de-Calais dhe Pikardia. Regjioni kufizohet me Belgjikën .

Other Languages
Afrikaans: Hauts-de-France
Alemannisch: Hauts-de-France
aragonés: Altos de Francia
العربية: أوت دو فرانس
asturianu: Altos de Francia
azərbaycanca: O-de-Frans
تۆرکجه: او-دو-فرانس
Boarisch: Hauts-de-France
беларуская (тарашкевіца)‎: О-дэ-Франс
български: О дьо Франс
brezhoneg: Hauts-de-France
čeština: Hauts-de-France
Ελληνικά: Ω-ντε-Φρανς
Esperanto: Hauts-de-France
français: Hauts-de-France
Nordfriisk: Hauts-de-France
galego: Alta Francia
հայերեն: Օ-դե-Ֆրանս
Bahasa Indonesia: Hauts-de-France
Interlingue: Hauts-de-France
italiano: Alta Francia
한국어: 오드프랑스
Lëtzebuergesch: Hauts-de-France
Limburgs: Hauts-de-France
македонски: Горна Франција
монгол: О-де-Франс
Nederlands: Hauts-de-France
norsk nynorsk: Hauts-de-France
Piemontèis: Àuta Fransa
português: Altos da França
русский: О-де-Франс
srpskohrvatski / српскохрватски: Hauts-de-France
Simple English: Hauts-de-France
slovenčina: Hauts-de-France
српски / srpski: О де Франс
Türkçe: Hauts-de-France
татарча/tatarça: О-де-Фраңс
українська: О-де-Франс
Tiếng Việt: Hauts-de-France
West-Vlams: Hauts-de-France
粵語: 上法蘭西