Drita

Gjendeni te artikulli Drita. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Drita e dukshme për syrin e njeriut

Drita (lat. lux, lucis) është rrezatim elektromagnetik me një gjatësi valore që është e dukshme për sytë (syri njerëzor kap valë elektromagnetike prej rreth 380 deri 780 nanometra) tanë (drita e dukshme) ose me një përkufizim shkencor dhe teknik : Drita është rrezatim elektromagnetik i valëve që studiohen në fushën e optikës. Tre përmasat themelore të dritës (të të gjitha rrezatimeve elektromagnetike) janë :

  • Dendësia (apo gjerësia), që ka të bëjë me rrokjen njerëzore të ndriçueshmërisë së dritës,
  • Gjatësia e valës, që kapet nga njerëzit si ngjyra e dritës dhe,
  • Polarizimi (ose këndi i dridhjes), që në rrethana të rëndomta është i pakapshëm nga njerëzit.

Emërtimi dritë vlen për tërë spektrin e valëve elektromagnetike. Për shkak të dualitetit (dyzimit) të përhajes së valës si grimcë e lëndës, drita shfaq njëkohësisht vetitë si të valës dhe si të grimcës. Natyra e saktë e dritës është një nga çështjet kryesore të fizikës moderne.

Other Languages
Afrikaans: Lig
Alemannisch: Licht
አማርኛ: ብርሃን
aragonés: Luz
العربية: ضوء
مصرى: النور
অসমীয়া: পোহৰ
asturianu: Lluz
Aymar aru: Qhana
azərbaycanca: İşıq
تۆرکجه: ایشیق
башҡортса: Яҡтылыҡ
Boarisch: Liacht
žemaitėška: Švėisa
беларуская: Святло
беларуская (тарашкевіца)‎: Сьвятло
български: Светлина
বাংলা: আলো
brezhoneg: Gouloù
bosanski: Svjetlost
català: Llum
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Guŏng
ᏣᎳᎩ: ᎢᎦᎢ
کوردی: ڕووناکی
čeština: Světlo
Чӑвашла: Çутă
Cymraeg: Goleuni
dansk: Lys
Deutsch: Licht
Ελληνικά: Φως
English: Light
Esperanto: Lumo
español: Luz
eesti: Valgus
euskara: Argi
فارسی: نور
suomi: Valo
Võro: Valgus
français: Lumière
Nordfriisk: Laacht
Frysk: Ljocht
Gaeilge: Solas
贛語:
galego: Luz
Avañe'ẽ: Mba'erendy
ગુજરાતી: પ્રકાશ
עברית: אור
हिन्दी: प्रकाश
Fiji Hindi: Prakaas
hrvatski: Svjetlost
Kreyòl ayisyen: Limyè
magyar: Fény
հայերեն: Լույս
interlingua: Lumine
Bahasa Indonesia: Cahaya
Ilokano: Lawag
ГӀалгӀай: Сердало
Ido: Lumo
íslenska: Ljós
italiano: Luce
日本語:
Patois: Lait
la .lojban.: gusni
Basa Jawa: Cahya
ქართული: სინათლე
Taqbaylit: Tafat
қазақша: Жарық
ಕನ್ನಡ: ಬೆಳಕು
한국어:
Кыргызча: Жарык
Latina: Lux
Lëtzebuergesch: Liicht
Luganda: Ekitangaala
Limburgs: Lèch
Ligure: Luxe
lumbaart: Lüs
lietuvių: Šviesa
latviešu: Gaisma
Malagasy: Fahazavana
македонски: Светлина
മലയാളം: പ്രകാശം
монгол: Гэрэл
मराठी: प्रकाश
Bahasa Melayu: Cahaya
Mirandés: Luç
မြန်မာဘာသာ: အလင်း
Nāhuatl: Tlāhuīlli
Napulitano: Luce
Nedersaksies: Locht (straoling)
नेपाली: प्रकाश
नेपाल भाषा: जः
Nederlands: Licht
norsk nynorsk: Lys
norsk: Lys
Novial: Lume
Nouormand: Lumyire
occitan: Lutz
Oromoo: Ifa
ଓଡ଼ିଆ: ଆଲୋକ
ਪੰਜਾਬੀ: ਪ੍ਰਕਾਸ਼
Deitsch: Licht
polski: Światło
Piemontèis: Lus
پنجابی: چانݨ
português: Luz
Runa Simi: Achkiy
română: Lumină
armãneashti: Luńinâ
русский: Свет
русиньскый: Світло
संस्कृतम्: द्युतिशक्तिः
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱢᱟᱨᱥᱟᱞ
sicilianu: Luci
Scots: Licht
سنڌي: روشني
srpskohrvatski / српскохрватски: Svjetlost
සිංහල: ආලෝකය
Simple English: Light
slovenčina: Viditeľné svetlo
slovenščina: Svetloba
chiShona: Chiedza
Soomaaliga: Ileys
српски / srpski: Светлост
Seeltersk: Lucht
Basa Sunda: Cahya
svenska: Ljus
Kiswahili: Nuru
தமிழ்: ஒளி
తెలుగు: కాంతి
ไทย: แสง
Tagalog: Liwanag
Türkçe: Işık
Xitsonga: Rivoningo
татарча/tatarça: Яктылык
удмурт: Югыт
українська: Світло
اردو: روشنی
oʻzbekcha/ўзбекча: Yorugʻlik
vèneto: Łuxe
Tiếng Việt: Ánh sáng
walon: Loumire
Winaray: Lamrag
吴语:
ייִדיש: ליכט
Yorùbá: Ìmọ́lẹ̀
中文:
文言:
Bân-lâm-gú: Kng
粵語: