Dinamika

fizikë, dinamika është dega e mekanikës klasike që merret me studimin e forcave që veprojnë mbi trupat dhe sjelljen e trupave nën veprimin e këtyre forcave.

Mekanika klasike ndahet në dy nën-degë të quajtura kinematikë dhe dinamikë.

Kinematika merret me lidhjet hapësirë-kohë për një lëvizje të dhënë pa konsideruar origjinën e forcës. Me fjale të tjera, ajo merret me aspektin gjeometrik të lëvizjes. Dinamika merret me lëvizjen e trupave nën veprimin e forcave të dhëna. Nga ana tjetër, statika merret me trupat e ngurte në prehje. Në mekanikën kuantike, fjala dinamikë i referohet mënyrës sesi forcat kuantizohen, si në elektrodinamikën kuantike ose në kromodinamikën kuantike.

Other Languages
العربية: ديناميكا
azərbaycanca: Dinamika
беларуская: Дынаміка
беларуская (тарашкевіца)‎: Дынаміка
български: Динамика
bosanski: Dinamika
català: Dinàmica
čeština: Dynamika
dansk: Dynamik
Ελληνικά: Δυναμική
Esperanto: Dinamiko
español: Dinámica
eesti: Dünaamika
euskara: Dinamika
فارسی: دینامیک
suomi: Dynamiikka
Gaeilge: Dinimic
galego: Dinámica
hrvatski: Dinamika
Kreyòl ayisyen: Dinamik
interlingua: Dynamica
Bahasa Indonesia: Dinamika (mekanika)
日本語: 動力学
Qaraqalpaqsha: Dinamika
қазақша: Динамика
한국어: 동역학
kurdî: Dînamîk
македонски: Динамика (физика)
Bahasa Melayu: Dinamik
မြန်မာဘာသာ: ဒိုင်းနမစ်
Nederlands: Dynamica
norsk nynorsk: Dynamikk i mekanikk
ਪੰਜਾਬੀ: ਡਾਇਨਾਮਿਕਸ
Piemontèis: Dinàmica
português: Dinâmica
română: Dinamică
संस्कृतम्: गतिविज्ञानम्
srpskohrvatski / српскохрватски: Dinamika (fizika)
slovenčina: Dynamika (fyzika)
slovenščina: Dinamika
српски / srpski: Динамика (физика)
Türkçe: Dinamik (fizik)
українська: Динаміка
Tiếng Việt: Động lực học
ייִדיש: דינאמיק
中文: 動力學
Bân-lâm-gú: Tōng-le̍k-ha̍k