Dhaka
English: Dhaka


Dhaka
Qytet
Administrimi
ShtetiFlamuri Bangladeshi
QarkuDhaka District ose Qarku i Dhak-ës
Kryetari i BashkisëSadeque Hossain Khoka
PartiaBangladesh Nationalist Party ose Partia Nacionaliste e Bangladeshit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja304 km2
Popullsia7.000.940 banorë
Dendësia23.029 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal1000
Prefiksi+880 (02)
Faqja Zyrtare http://www.dhakacity.org/

Dhaka, e njohur dikur si Dacca dhe Jahangir Nagar, nën Mughal), është kryeqyteti i Bangladeshit dhe qyteti kryesor i Qarkut Dhaka. Dhaka është një megaqytet dhe një nga më kryesorët e Azisë Jugore. E vendosur në brigjet e lumit Buriganga, Daka, së bashku me zonën metropolitane të saj, ka një popullsi prej rreth 13 milion banorësh. Kjo është një nga qytetet më shumë të populluar në botë dhe format e grumbullimit më të mëdha botërore dhe qyteti më i madh në kuadër të Organizatës së Konferencës Islamike. Dhaka është i njohur si "qyteti i xhamive". Sot ajo shërben si një nga qendrat kryesore të kulturës, arsimit dhe biznesit në rajon.

Nën sundimin Mughal në shekullin e 17, qyteti ishte i njohur si Jahangir Nagar. Ajo ishte një kryeqytet i provincës dhe një qendër e tregtisë në mbarë botën. Qyteti modern, megjithatë, është zhvilluar kryesisht nën sundimin britanik në shekullin e 19, dhe u bë qyteti i dytë më i madhë në Bengal pas Kalkuta (aktualisht Kolkata). Pas ndarjes së Bengalës në 1905, Dhaka u bë kryeqyteti i provincës lindore të Bengalit dhe Assam, por humbi statusin e saj si një kryeqyteti i provincës përsëri pasi ndarja u anullua në 1911. Pas ndarjes së Indisë në 1947, Dhaka u bë kryeqyteti administrativ i lindjes së Pakistanit, dhe më vonë, në 1971, kryeqytet i një Bangladeshi të pavarur.

Lalbagh Fort, constructed in the mid 17th century by Shaista Khan
Ahsan Manzil was once the palace of the Dhaka Nawab Family; it is now a museum.
Jatiyo Sangshad Bhaban houses the national parliament.

Dhaka moderne është qendra e jetës politike, kulturore dhe ekonomike në Bangladesh. Edhe pse infrastruktura e saj urbane është më e zhvilluar në vend, Dhaka vuan nga probleme si ndotja urbane, bllokimet, dhe mungesa e shërbimeve adekuate për shkak të rritjes së popullsisë. Në dekadat e fundit, Dhaka ka parë modernizimin e transportit, komunikimeve dhe punëve publike. Qyteti është tërheqës i investimeve të mëdha të huaja.

  • referime

Referime

Other Languages
Acèh: Dhaka
Afrikaans: Dhaka
Alemannisch: Dhaka
አማርኛ: ዳካ
aragonés: Dhaka
العربية: دكا
مصرى: داكا
অসমীয়া: ঢাকা
asturianu: Dhaka
azərbaycanca: Dəkkə
تۆرکجه: داکا
башҡортса: Дакка
žemaitėška: Daka
Bikol Central: Dhaka
беларуская: Дака
беларуская (тарашкевіца)‎: Дака
български: Дака
भोजपुरी: ढाका
বাংলা: ঢাকা
བོད་ཡིག: དྷ་ཁ།
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ঢাকা
brezhoneg: Dhaka
bosanski: Dhaka
буряад: Дакка
català: Dhaka
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Dhaka
нохчийн: Дакка
کوردی: داکا
corsu: Dacca
qırımtatarca: Dakka
čeština: Dháka
Cymraeg: Dhaka
dansk: Dhaka
Deutsch: Dhaka
डोटेली: ढाका
ދިވެހިބަސް: ޑާކާ
Ελληνικά: Ντάκα
English: Dhaka
Esperanto: Dako
español: Daca
eesti: Dhaka
euskara: Dhaka
estremeñu: Dacca
فارسی: داکا
suomi: Dhaka
français: Dacca
arpetan: Dhaka
Nordfriisk: Dhaka (Steed)
Frysk: Daka
Gaeilge: Dhaka
贛語: 達卡
Gàidhlig: Dhaka
galego: Dacca
ગુજરાતી: ઢાકા
Hausa: Dhaka
客家語/Hak-kâ-ngî: Dhaka
עברית: דאקה
हिन्दी: ढाका
Fiji Hindi: Dhaka
hrvatski: Dhaka
hornjoserbsce: Dhaka
Kreyòl ayisyen: Daka
magyar: Dakka
հայերեն: Դաքքա
interlingua: Dhaka
Bahasa Indonesia: Dhaka
Ilokano: Dhaka
ГӀалгӀай: Дакка
Ido: Dhaka
íslenska: Dakka
italiano: Dacca
日本語: ダッカ
Patois: Daaka
ქართული: დაკა
Qaraqalpaqsha: Dakka
Taqbaylit: Dakka
Kabɩyɛ: Taakaa
Kongo: Dhaka
Gĩkũyũ: Dhaka
қазақша: Дакка
kalaallisut: Dhaka
ភាសាខ្មែរ: ដាកា
ಕನ್ನಡ: ಢಾಕಾ
한국어: 다카
kurdî: Daka
kernowek: Dhaka
Кыргызча: Дакка
Latina: Dacca
Ladino: Dhaka
Lëtzebuergesch: Dhaka
лезги: Дакка
Ligure: Dhaka
lumbaart: Dhaka
لۊری شومالی: داکا
lietuvių: Daka
latviešu: Daka
मैथिली: ढाका
олык марий: Дакка
Māori: Dhaka
македонски: Дака
മലയാളം: ഢാക്ക
монгол: Дакка
मराठी: ढाका
Bahasa Melayu: Dhaka
မြန်မာဘာသာ: ဒါကာမြို့
эрзянь: Дакка
नेपाली: ढाका
Nederlands: Dhaka (stad)
norsk nynorsk: Dhaka
norsk: Dhaka
Novial: Daka
Chi-Chewa: Dhaka
occitan: Dhaka
ଓଡ଼ିଆ: ଢାକା
Ирон: Даккæ
ਪੰਜਾਬੀ: ਢਾਕਾ
Papiamentu: Dhaka
polski: Dhaka
Piemontèis: Dacca
پنجابی: ڈھاکہ
português: Daca
rumantsch: Dhaka
română: Dacca
tarandíne: Dhaka
русский: Дакка
русиньскый: Дгака
संस्कृतम्: ढाका
саха тыла: Даака
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱰᱷᱟᱠᱟ
sardu: Daca
sicilianu: Dacca
Scots: Dhaka
سنڌي: ڍاڪا
srpskohrvatski / српскохрватски: Dhaka
සිංහල: ඩකා
Simple English: Dhaka
slovenčina: Dháka
slovenščina: Daka
chiShona: Dhaka
српски / srpski: Дака
Sunda: Dhaka
svenska: Dhaka
Kiswahili: Dhaka
ślůnski: Dhaka
தமிழ்: டாக்கா
తెలుగు: ఢాకా
тоҷикӣ: Дака
ไทย: ธากา
Türkmençe: Dakka
Tagalog: Dhaka
Türkçe: Dakka
татарча/tatarça: Dakka
удмурт: Дакка
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: داكا
українська: Дакка
اردو: ڈھاکہ
oʻzbekcha/ўзбекча: Dakka
vepsän kel’: Dakk
Tiếng Việt: Dhaka
Volapük: Dhaka
Winaray: Dhaka
吴语: 达卡
მარგალური: დაკა
ייִדיש: דאקא
Yorùbá: Dhaka
中文: 达卡
文言: 達卡
Bân-lâm-gú: Dhaka
粵語: 達卡