Chipset

Një chipset është një microprocesor i cili mbikëqyr apo rregullon trafikun numerik mes komponentëve të një kompjuteri. Ky është i ngjitur në motherboard dhe është i konstruktuar prej dy procesorëve. I pari quhet Northbridge i cili është i ngarkuar për shkëmbimin e të dhënave mes procesorit kartës grafike dhe memories. Ndërsa tjetri Southbridge është i ngarkuar për shkëmbimin e te dhënave mes hard diskut, rrjetit, portave te komunikimit, tastaures apo shtypësit.

Disa chipset integroj edhe kartën grafike por që nuk janë të destinuar për afishime si p.sh. lojërave te gjeneratës se re. Në raste të shumta te PC aktuale chipseti merr rolin te karës ë zërit apo edhe të rrjetit. Prodhuesit më te mëdhenj të chipsetit janë : Intel, nVidia, VIA, SIS. Çdo familje e procesorëve ka edhe chipsetin e vet çë do të thotë se një chipset i AMD nuk funksionon me procesorët e Intelit si dhe anasjelltas.

Other Languages
العربية: شريحة تعريف
български: Чипсет
বাংলা: চিপসেট
bosanski: Chipset
català: Joc de xips
čeština: Čipová sada
Deutsch: Chipsatz
Ελληνικά: Τσίπσετ
English: Chipset
Esperanto: Ĉefĉiparo
español: Chipset
eesti: Kiibistik
euskara: Txipset
فارسی: چیپست
suomi: Piirisarja
français: Chipset
galego: Chipset
hrvatski: Chipset
Bahasa Indonesia: Chipset
italiano: Chipset
қазақша: Чипсет
한국어: 칩셋
Lëtzebuergesch: Chipsaz
latviešu: Mikroshēmojums
монгол: Чипсет
Nederlands: Chipset
norsk: Brikkesett
ਪੰਜਾਬੀ: ਚਿਪਸੈੱਟ
polski: Chipset
português: Chipset
română: Chipset
русский: Чипсет
srpskohrvatski / српскохрватски: Chipset
slovenčina: Chipset
slovenščina: Sistemski nabor
српски / srpski: Чипсет
svenska: Chipset
Tagalog: Chipset
Türkçe: Chipset
українська: Чипсет
Tiếng Việt: Chipset
中文: 芯片组