Charles Augustin de Coulomb

Charles-Augustin de Coulomb
Portret nga Louis Hierle, 1894
Lindi14 Qershor 1736(1736-06-14)
Angoulême, Francë
Vdiq23 Gusht 1806 (70 vjeç)
Paris, Francë
Kombësiafrancezë
Alma materÉcole royale du génie de Mézières
I njohur përLigji i Kulombit

Charles-Augustin de Coulomb (14 qershor 1736 - 23 gusht 1806) ishte një inxhinier ushtarak dhe fizikan francez.Ai është më i njohur për zhvillimin e ligjit të Kulombit, përshkrimi i forcës elektrostatike të tërheqjes dhe shtytes. Ai gjithashtu bëri punë të rëndësishme në fërkime.

Njësia matëse SI së ngarkesës elektrike, Coulomb, u emërua në nder të tij më 1908.

Other Languages
Afrikaans: Charles Coulomb
azərbaycanca: Şarl Kulon
български: Шарл дьо Кулон
Bahasa Indonesia: Charles Coulomb
română: Charles Coulomb
srpskohrvatski / српскохрватски: Charles-Augustin de Coulomb