Charente-Maritime

Charente-Maritime
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
ShtetiFlamuri Franca
RajoniPoitou-Charentes
PrefekturaLa Rochelle
Nën-prefekturaJonzac
Rochefort
Saintes
Saint-Jean-d'Angély
PresidentiDominique Bussereau (BLP)
PrefektjaBéatrice Abollivier
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja6.864 km2
Popullsia625.682 banorë (2011)
Dendësia91 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi4 mars 1790
VendasitCharentais-Maritime
Kodi Insee17
Kodi ISO 3166-2FR-17
Kodi Eurostat NUTS-3FR532
Nënndarjet
Qarqe5
Kantone51
Komuna472

Charente-Maritime (shqiptimi frëngjisht: [ʃa.ʁɑ̃t ma.ʁi.tim]) është një departament francez në rajonin Poitou-Charentes në jug-perëndim të Francës.

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Прыморская Шаранта
български: Шарант Маритим
客家語/Hak-kâ-ngî: Charente-Maritime
Bahasa Indonesia: Charente-Maritime
Bahasa Melayu: Charente-Maritime
Plattdüütsch: Charente-Maritime
Nederlands: Charente-Maritime
norsk nynorsk: Charente-Maritime
Kapampangan: Charente-Maritime
português: Charente-Maritime
davvisámegiella: Charente-Maritime
srpskohrvatski / српскохрватски: Charente-Maritime
Simple English: Charente-Maritime
slovenčina: Charente-Maritime
slovenščina: Charente-Maritime
српски / srpski: Приморски Шарант
Tiếng Việt: Charente-Maritime
Bân-lâm-gú: Charente-Maritime