Charente

Charente
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Prefektura Angoulême
Nën-prefektura Cognac
Confolens
Presidenti Michel Boutant ( PS)
Prefekti Salvador Pérez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.956 km2
Popullsia 352.705 banorë ( 2011)
Dendësia 59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Charentais
Kodi Insee 16
Kodi ISO 3166-2 FR-16
Kodi Eurostat NUTS-3 FR531
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 35
Komuna 404

Charente (shqiptimi frëngjisht:  [ʃa.ʁɑ̃t], Oksitanisht: Charanta) është një departament francez në rajonin Poitou-Charentes në jug-perëndim të Francës, departamenti është emëruar sipas emrit të lumit me të njejtin emër.

Historia


Other Languages
Afrikaans: Charente
aragonés: Charanta
беларуская (тарашкевіца)‎: Шаранта
català: Charente
Cebuano: Charente
čeština: Charente
Cymraeg: Charente
dansk: Charente
English: Charente
Esperanto: Charente
español: Charente
euskara: Charente
فارسی: شرانت
suomi: Charente
Gàidhlig: Charente
galego: Charente
客家語/Hak-kâ-ngî: Charente
עברית: שראנט
magyar: Charente
Հայերեն: Շարանտ
Bahasa Indonesia: Charente
italiano: Charente
ქართული: შარანტა
қазақша: Шаранта
한국어: 샤랑트 주
Ladino: Charente
Lëtzebuergesch: Departement Charente
Limburgs: Charente
latviešu: Šaranta
Malagasy: Charente
मराठी: शारांत
Bahasa Melayu: Charente
Plattdüütsch: Charente
norsk nynorsk: Charente
norsk: Charente
Kapampangan: Charente
Piemontèis: Charente
پنجابی: ضلع شارنتے
português: Charente
română: Charente
русский: Шаранта
Scots: Charente
davvisámegiella: Charente
srpskohrvatski / српскохрватски: Charente
Simple English: Charente
slovenščina: Charente (departma)
српски / srpski: Шарант
Kiswahili: Charente
Türkçe: Charente
українська: Шаранта
اردو: شارنت
Tiếng Việt: Charente
Volapük: Charente
Winaray: Charente
中文: 夏朗德省
Bân-lâm-gú: Charente
粵語: 沙藍特