Carnivora
English: Carnivora

Carnivora
Order Carnivora.jpg
Mishngrënës të ndryshëm, me feliformët (tigri, hiena, civeti) dhe kaniformët (ariu i murrmë, ujku dhe hamëtorja)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:Animalia
Filumi:Chordata
Klasa:Mammalia
Rendi:Carnivora
Familjet

Carnivora (fjalë për fjalë: Carnivora; carō [rrënja carn-] "mish", + vorāre "gëlltit") janë një rend, që përfshinë më shumë se 280 lloje të gjitarëve placentalë. Të njohur edhe si karnivorët, janë më të shumëllojshmit në madhësi sa i përket rendeve të gjitarëve, duke filluar nga nuselala (Mustela nivalis), që më së pakti mund të ketë 25 g dhe 11 cm gjatësi, tek ariu polar (Ursus maritimus), që mund të peshoj deri në 1,000 kg, e deri tek elefanti jugor i detit (Mirounga leonina), ku meshkujt e rritur peshojnë deri në 5,000 kg dhe kanë gjatësi deri në 6.9 m.[1]

Disa mishngrënës, siç janë macet dhe këmbëlopatat, janë të varur plotësisht në ushqyerjen me mish. Të tjerë, si rakunët dhe arinjtë, në varësi të habitatit lokal, janë më shumë omnivorë: panda gjigante është pothuajse plotësisht herbivore, por do mund të hante peshk, vezë dhe insekte, ndërsa ariu polar ushqehet kryesisht me foka. Mishngrënësit kanë dhëmbë dhe kthetra për kapjen dhe ngrënien e kafshëve të tjera.

gjuhën shqipe njihen edhe si bisha ose egërsira.[2]

Klasifikimi

   Carnivora   
Feliformia

Nimravidae† Hoplophoneus mentalis
Stenoplesictidae†Percrocutidae† Dinocrocuta
Nandiniidae Two-spotted palm civetFeloidea

PrionodontidaeSpotted linsang
Barbourofelidae†Felidae Ocelot
Viverroidea

Viverridae African civet


Herpestoidea

Hyaenidae Striped hyena
Herpestidae Meller's mongooseEupleridae Falanouc   Caniformia   

Amphicyonidae† Ysengrinia americanaCanidae African golden wolf


    Arctoidea   
   

Hemicyonidae† Hemicyon sansaniensisUrsidae American black bear
Pinnipedia

Enaliarctidae† Enaliarctos mealsi   

Phocidae Common seal   

Otariidae California sea lionOdobenidae Pacific walrus

    Musteloidea   
   

Ailuridae Red panda   

Mephitidae Striped skunk   

Procyonidae Common raccoonMustelidae European polecat

Other Languages
Afrikaans: Roofdier
አማርኛ: ስጋበል
aragonés: Carnivora
العربية: لواحم
asturianu: Carnivora
azərbaycanca: Yırtıcılar
беларуская: Драпежныя
беларуская (тарашкевіца)‎: Драпежныя
български: Хищници
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মাহুখাকুরা
brezhoneg: Kigdebrer
bosanski: Zvijeri
català: Carnívors
Cebuano: Carnivora
čeština: Šelmy
Чӑвашла: Çăткăнсем
Cymraeg: Ysglyfaethwr
Deutsch: Raubtiere
Zazaki: Goştweri
dolnoserbski: Rubjažne zwěrjeta
Ελληνικά: Σαρκοφάγα
English: Carnivora
Esperanto: Karnomanĝuloj
español: Carnivora
euskara: Karniboro
føroyskt: Ránsdjór
français: Carnivora
Nordfriisk: Ruuwdiarten
Frysk: Rôfdieren
galego: Carnívoros
Gaelg: Carnivora
עברית: טורפים
hrvatski: Zvijeri
hornjoserbsce: Rubježne zwěrjata
magyar: Ragadozók
հայերեն: Գիշատիչներ
interlingua: Carnivoros
Bahasa Indonesia: Carnivora
íslenska: Rándýr
italiano: Carnivora
日本語: ネコ目
ქართული: მტაცებლები
Адыгэбзэ: Псэущхьэшххэр
қазақша: Жыртқыштар
한국어: 식육목
Перем Коми: Лёквиррез
kurdî: Goştxwer
kernowek: Kigdevoryer
Кыргызча: Жырткычтар
Lëtzebuergesch: Raubdéieren
Limburgs: Roufdiere
Ligure: Carnivora
latviešu: Plēsēji
олык марий: Шылгочшо
македонски: Ѕверови
മലയാളം: കാർണിവോറ
кырык мары: Шӹл качшывлӓ
Bahasa Melayu: Carnivora
Plattdüütsch: Roofdeerter
Nederlands: Roofdieren
norsk nynorsk: Rovpattedyr
Novial: Carnivora
Nouormand: Carnivora
occitan: Carnivora
polski: Drapieżne
پنجابی: ماس کھانے
português: Carnívoros
română: Carnivore
русский: Хищные
sicilianu: Carnivora
Scots: Carnivora
srpskohrvatski / српскохрватски: Zvijeri
Simple English: Carnivora
slovenščina: Zveri
српски / srpski: Звери
Seeltersk: Roowdierte
Basa Sunda: Carnivora
svenska: Rovdjur
Kiswahili: Walanyama
Tagalog: Carnivora
Türkçe: Etçiller
українська: Хижі
oʻzbekcha/ўзбекча: Yirtqichlar
Tiếng Việt: Bộ Ăn thịt
West-Vlams: Roofbêestn
Winaray: Carnivora
吴语: 食肉目
Zeêuws: Roofdier'n
中文: 食肉目
Bân-lâm-gú: Chia̍h-bah-bo̍k
粵語: 食肉目