Bërno
English: Brno

Bërno
Çekisht : Brno
noform
Pamje nga Bërno
Stema_figura
Emblema e Bërnos
Flag of Brno.svg
Flamuri i Bërnos
Vendndodhja
Bërno is located in Çekia
Bërno
Bërno

Administrimi
ShtetiFlamuri Republika Çeke
RajoniRajoni Moravian Jugor
DistriktiDistrikti i Bërnos
Kryetari i BashkisëPetr Vokřál
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja230,19 km2
Lartësia237 m (m.n.d.)
Popullsia(2015) 377.440 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi1000
Zona KohoreUTC+1
VeroreUTC+2
Kodi Postal600 00 – 650 00
Prefiksi(+420) 542
Koordinatat49° 12′ 0″ Veri

16° 37′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.brno.cz


Bërno është qyteti i dytë më i madh në Republikën Çeke për nga popullsia dhe sipërfaqja, qyteti më i madh Moravian, dhe kryeqyteti historik i Margraviatit të Moravisë. Bërno është qendra administrative e Rajonit Moravian Jugor, në të cilin ai formon një distrikt të veçantë (Distrikti i Bërnos). Qyteti shtrihet në bashkimin e lumenjve Svitava dhe Svratka dhe ka rreth 400.000 banorë.

Fakulteti i Teknollogjisë dhe Informatikës në Bërno

Në Bërno ndodhen selitë e autoritetit gjyqësor të Republikës Çeke. Atje është selia e Gjykatës Kushtetuese, e Gjykatës së Lartë, e Gjykatës së Lartë Administrative, si dhe Zyra e Prokurorit të Lartë Publik. Qyteti është gjithashtu një qendër e rëndësishme administrative. Atje ndodhen zyrat e një numri autoritetesh shtetërore, duke përfshirë edhe Avokatin e Popullit, dhe Zyra për Mbrojtjen e Konkurrencës. Bërno është gjithashtu një qendër e rëndësishme e arsimit të lartë, me 33 fakultete që u përkasin 13 instituteve të arsimit të lartë me rreth 89.000 studentë.

Qendra e Ekspozitave të Bërnos renditet ndër qendrat më të mëdha të ekspozitave në Europë (e 23-ta në botë). Kompleksi u hap në vitin 1928 dhe themeloi traditën e ekspozitave të mëdha dhe panaireve të mbajtura në Bërno. Në Bërno zhvillohen garat e motoçikletave dhe gara të tjera në Pistën Masaryk, një traditë e themeluar në vitin 1930 në të cilin Kampionati Botëror i Garave të Motoçikletave është një nga garat më prestigjioze. Një tjetër traditë kulturore është një konkurs ndërkombëtar i fishekzjarreve, Ignis Brunensis, që zakonisht tërheq dhjetëra mijëra vizitorë të përditshme.

Vendet më të vizituara të qytetit përfshijnë kështjellën Špilberk dhe Kështjellën dhe Katedralen e Shën Pjetrit dhe Palit në kodrën Petrov, dy ndërtesat mesjetare që dominojnë pamjen e qytetit dhe shpesh janë përshkruar si simbolet e tij tradicionalë. Kështjella tjetër e madhe e ruajtur në afërsi të qytetit është Kështjella Veveří pranë Digës së Liqenit Bërno. Kjo kështjellë është vendi i një numri legjendash, si shumë vende të tjera në Bërno. Një tjetër monument arkitektural i Bërno është Villa Tugendhat me arkitekturë funksionaliste, që është përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s. Një nga pamjet natyrore afër është Karstika moraviane.

Other Languages
Afrikaans: Brno
አማርኛ: ብርኖ
aragonés: Brno
العربية: برنو
asturianu: Brno
azərbaycanca: Brno
تۆرکجه: برنو (چک)
Boarisch: Brünn
žemaitėška: Brno
беларуская: Брно
беларуская (тарашкевіца)‎: Брно
български: Бърно
brezhoneg: Brno
bosanski: Brno
català: Brno
нохчийн: Брно
čeština: Brno
dansk: Brno
Deutsch: Brünn
dolnoserbski: Brno
Ελληνικά: Μπρνο
English: Brno
Esperanto: Brno
español: Brno
eesti: Brno
euskara: Brno
suomi: Brno
føroyskt: Brno
français: Brno
Frysk: Brno
Gaeilge: Brno
Gàidhlig: Brno
galego: Brno
עברית: ברנו
hrvatski: Brno
hornjoserbsce: Brno
magyar: Brno
հայերեն: Բռնո
Bahasa Indonesia: Brno
Interlingue: Brno
Ido: Brno
íslenska: Brno
italiano: Brno
日本語: ブルノ
ქართული: ბრნო
қазақша: Брно
kalaallisut: Brno
한국어: 브르노
Кыргызча: Брно
Latina: Bruna
Limburgs: Brno
lumbaart: Bruna
lietuvių: Brno
latviešu: Brno
олык марий: Брно
македонски: Брно
монгол: Брно
मराठी: ब्रनो
Bahasa Melayu: Brno
эрзянь: Брно ош
Nederlands: Brno
norsk nynorsk: Brno
norsk: Brno
occitan: Brno
Ирон: Брно
Picard: Brno
polski: Brno
Piemontèis: Brno
پنجابی: برنو
پښتو: برنو
română: Brno
armãneashti: Brno
русский: Брно
русиньскый: Брно
sardu: Brno
sicilianu: Brno
Scots: Brno
davvisámegiella: Brno
srpskohrvatski / српскохрватски: Brno
Simple English: Brno
slovenčina: Brno
slovenščina: Brno
српски / srpski: Брно
svenska: Brno
ślůnski: Brno
தமிழ்: பிர்னோ
тоҷикӣ: Брно
Türkmençe: Brno
Tagalog: Brno
Türkçe: Brno
татарча/tatarça: Брно
українська: Брно
اردو: برنو
oʻzbekcha/ўзбекча: Brno
vepsän kel’: Brno
Tiếng Việt: Brno
Volapük: Brno
Winaray: Brno
ייִדיש: ברין
中文: 布爾諾
粵語: 布爾諾