Antarktis

Disambig.svgKy artikull trajton kuptimin gjeografik të Antarktis dhe jo të kontinentit Antarktik.


Gjeografia dhe Infoemacione shkencore
Harta e Antarktis

Antarktis, (nuk duhet ngatërruar me Oqeanin Antarktik Jugor), është zona e Polit Jugor, e cila përfshin tokën dhe detin përreth tij.

Në qendër të kësaj zone gjendet kontinenti i Antarktikut, i quajtur ndryshe edhe Kontinenti Jugor, por për të cilin në mënyrë jo korrekte përdoret emërtimi Antarktis.

Përkufizimi i Antarktis u bë në vitin 1820 nga shkencëtarë dhe detarë, kurse statusi politik i Antarktis u vendos më 1958 nga Traktati i Antarktis

Other Languages
Alemannisch: Antarktis
azərbaycanca: Antarktika
башҡортса: Антарктика
Boarisch: Antarktis
беларуская: Антарктыка
беларуская (тарашкевіца)‎: Антарктыка
български: Антарктика
буряад: Антарктика
Чӑвашла: Антарктика
Deutsch: Antarktis
dolnoserbski: Antarktis
English: Antarctic
eesti: Antarktika
suomi: Antarktis
Võro: Antarktiga
Nordfriisk: Antarktis
hornjoserbsce: Antarktis
magyar: Antarktisz
հայերեն: Անտարկտիկա
Ilokano: Antartiko
日本語: 南極
ქართული: ანტარქტიკა
Qaraqalpaqsha: Antarktida
қазақша: Антарктика
kalaallisut: Antarktis
Кыргызча: Антарктика
latviešu: Antarktika
Bahasa Melayu: Antartik
norsk nynorsk: Antarktika
norsk: Antarktis
polski: Antarktyka
română: Antarctica
русский: Антарктика
Scots: Antarctic
Simple English: Antarctic
тоҷикӣ: Антарктика
Türkmençe: Antarktida
Türkçe: Antarktik
українська: Антарктика
oʻzbekcha/ўзбекча: Antarktika (qutb)
Tiếng Việt: Vùng Nam Cực
Yorùbá: Antárktìkì
Bân-lâm-gú: Lâm-ke̍k-chiu
粵語: 南極地區