António Guterres

António Guterres
António Guterres 2013.jpg
Sekretar i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuar
1 janar 2017 – Në detyrë
Paraardhësi:Ban Ki-moon
Kryeministër i 114-të i Portugalisë
28 tetor 19956 prill 2002
Paraardhësi:Aníbal Cavaco Silva
Pasardhësi:José Manuel Barroso
Sekretar i përgjithshëm i Partisë Socialiste
23 shkurt 199221 janar 2002
Paraardhësi:Jorge Sampaio
Pasardhësi:Eduardo Ferro Rodrigues
Të dhënat personale
Lindi më:30 prill 1949
Lindi në:Lisbona, Portugali
Shkolla e kryer:Universiteti i Lisbonës
Partia politike:Partia Socialiste
BashkëshortjaLuísa Guimarães e Melo
(m. 1972–1998; ka vdekur)
Catarina Vaz Pinto
(m. 2001)
FëmijëPedro, Mariana dhe Jorge
Feja:Katolik

António Manuel de Oliveira Guterres (lindi më 30 prill 1949) është politikan dhe diplomat portugez i cili u zgjodh si Sekretar i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuar. Ai ishte kryeministër i Portugalisë prej 28 tetorit 1995 deri më 6 prill 2002. Ai ishte komisionet i Kombeve të Bashkuara për refugjatë nga viti 2005 deri në vitin 2015. Në tetor të vitit 2016, ai u zgjodh si Sekretar i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuar nga asambleja e Kombeve të Bashkuar.

Other Languages
Alemannisch: António Guterres
azərbaycanca: Antoniu Quterreş
беларуская: Антоніу Гутэрыш
български: Антониу Гутериш
Nordfriisk: António Guterres
hornjoserbsce: António Guterres
Արեւմտահայերէն: Անթոնիօ Կութերեշ
Bahasa Indonesia: António Guterres
Interlingue: António Guterres
Lëtzebuergesch: António Guterres
Bahasa Melayu: António Guterres
مازِرونی: آنتونیو گوتریس
Plattdüütsch: António Guterres
Nederlands: António Guterres
Piemontèis: António Guterres
português: António Guterres
srpskohrvatski / српскохрватски: António Guterres
Simple English: António Guterres
slovenčina: António Guterres
slovenščina: António Guterres
српски / srpski: Антонио Гутерес
татарча/tatarça: Антониу Гутерреш
українська: Антоніу Гутерреш
oʻzbekcha/ўзбекча: António Guterres
Tiếng Việt: António Guterres
Bân-lâm-gú: António Guterres
粵語: 古泰理舒