Akuitania e Re (rajon)

Akuitania e Re
Rajon
Administrimi
ShtetiFlamuri Franca
PrefekturaBordeaux
Departamente12 departamente
Qarqeqarqe (Arrondissement)
Kantonekantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja84,061 km2
Popullsia5 808 594 banorë
Dendësia69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
VendasitAkuitanët e Re
Zona KohoreUTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare https://www.laregion-alpc.fr/


Akuitania e Re (frën: Nouvelle-Aquitaine) është një rajon administrativ i Francës në Jug-Perëndim të Francës reth Oqeanit Atlantik, në afërësi të Pireneve në kufi me Spanjën.

Other Languages
Afrikaans: Nieu-Akwitanië
Alemannisch: Neu-Aquitanien
aragonés: Nueva Aquitania
asturianu: Nueva Aquitania
azərbaycanca: Yeni Akvitaniya
تۆرکجه: نوول-آکیتن
беларуская: Новая Аквітанія
беларуская (тарашкевіца)‎: Нувэль-Акітэн
български: Нова Аквитания
čeština: Nová Akvitánie
Esperanto: Nova Akvitanio
Nordfriisk: Nouvelle-Aquitaine
hrvatski: Nova Akvitanija
Bahasa Indonesia: Aquitaine-Baru
íslenska: Nýja-Akvitanía
italiano: Nuova Aquitania
한국어: 누벨아키텐
Lëtzebuergesch: Nei-Aquitaine
Limburgs: Nui-Aquitanië
Nederlands: Nouvelle-Aquitaine
português: Nova Aquitânia
Simple English: Nouvelle-Aquitaine
slovenčina: Nové Akvitánsko
српски / srpski: Нова Аквитанија
українська: Нова Аквітанія
oʻzbekcha/ўзбекча: Yangi Akvitaniya
Tiếng Việt: Nouvelle-Aquitaine
West-Vlams: Nouvelle-Aquitaine
Volapük: Nula-Lakitän
粵語: 新阿傑坦