4 minutes

"4 Minutes" është këngë e kënduar nga këngëtarja amerikane Madonna për albumin e sajë të njëmbëdhjetë Hard Candy. U paraqit si këngë e parë e albumit më 17 mars të vitit 2008 nga Warner Bros. Records. Në realizmin e këngës gjithashtu morën pjesë edhe këngëtari dhe tekstshkruesi amerikan Justin Timberlake dhe Timbaland i cili gjithashtu ishte bashkautor dhe producent i këngë. Kënga u kompletua nga Demacio Castellon.[1] Kënga bëri që Madonna të ngjithej për të 37 herë në Hot 100 si hit Top 10 , duke e bërë këngëtaren me më shumë arritje në Top 10 me hite edhe atë duke tejkaluar rok këngëtarin e famshëm Elvis Presley.[2] Në Britaninë e Madhe arriti mbajti rekordin me numër më të madh të këngëve hit, duke u bërë kjo kënga e 13-të hit.[3]Kjo ishte një nga video copat më të shikuara në YouTube në vitin 2008 dhe video copa më e shikuar në karrierën e Madonnas me mbi 52 milion shikime vetëm brenda 6 muajve të parë, që nga 27 tetori i vitit 2008.[4] "4 Minutes" është nominuar për "Grammy Awards" të 51-të në kategorinë Bashkëpunimi më i mirë Pop Me Vokalë.[5]

  • referencat

Referencat

  1. ^ Paul Tingen (July 2008). "Secrets of the Mix Engineers: Demo Castellon". Sound on Sound magazine. 
  2. ^ "Mariah, Madonna Make Billboard Chart History". Billboard. 2008-04-02. Marrë më 2008-04-04. 
  3. ^ Veronica Schmidt (2008-04-21). "Madonna goes to No. 1 for the 13th time". The Times. Marrë më 2008-04-21. 
  4. ^ Shiko videon http://www.youtube.com/watch?v=nfUjfioAnKY
  5. ^ http://www.grammy.com/grammy_awards/51st_show/list.aspx
Other Languages
asturianu: 4 Minutes
azərbaycanca: 4 Minutes
català: 4 Minutes
čeština: 4 Minutes
Ελληνικά: 4 Minutes
English: 4 Minutes
español: 4 Minutes
suomi: 4 Minutes
עברית: 4 Minutes
hrvatski: 4 Minutes
Bahasa Indonesia: 4 Minutes
italiano: 4 Minutes
ქართული: 4 Minutes (სიმღერა)
latviešu: 4 Minutes
Nederlands: 4 Minutes
polski: 4 Minutes
português: 4 Minutes
română: 4 Minutes
русский: 4 Minutes
slovenščina: 4 Minutes
svenska: 4 Minutes
Türkçe: 4 Minutes
українська: 4 Minutes