17 Maj

Ngjarje

  • 1521 - Edward Stafford, Duka i 3të i Buckingham, ekzekutohet për tradhti.
  • 1590 - Anne of Denmark (foto) ( shqip Anne nga Danimarka) kurorëzohet Mbretëreshë e Skocisë.
  • 1673 - Louis Joliet dhe Jacques Marquette fillojnë eksplorimin e Lumit Missisipi.
  • 1814 - Okupimi i Monakos ndryshohet nga FrancezAustriak.
  • 1941 - Vasil Laçi kryen atentat ndaj mbretit të Italisë dhe Shqipërisë dhe perandorit të Etiopisë Viktor Emanueli III-të.
  • 1994 - Ukshin Hoti dënohet me 5 vjet burg për arsyen se ishte pjesëmarrës i lëvizjes për Republikën e Kosovës.
  • 2010- Dëshmitari i mbrojtur K-87, ka deklaruar të hënën në Tribunalin e Hagës, se në pranverë të vitit 1999, gjenerali i policisë, Vlastimir Djordjevic, e ka urdhëruar atë që kufomat që ishin transportuar nga Kosova, të varroseshin në bazën e Ministrisë së Brendshme të Serbisë në Batajnicë.
  • 2010- Shoqata e familjeve të serbëve të zhdukur nga Kosova po tentojnë të pengojë ekshumimin e varrezës masive në Rashkë duke kërkuar që në të njëjtën kohë të fillojnë kërkimet për varrezë masive në Kosovë.
  • 2010 - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara debaton sot në New York raportin tremujor (16 dhjetor 2009- 15 mars 2010) të Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki-moon mbi zhvillimet në Kosovë, me ç’rast Ban përsërit thirrjen drejtuar Prishtinës dhe Beogradit që të bisedojnë për çështje praktike, dhe kërkon nga autoritetet kosovare të jenë të kujdesshme në zbatimin e strategjisë për integrimin e veriut
Other Languages
Аҧсшәа: Лаҵара 17
Afrikaans: 17 Mei
Alemannisch: 17. Mai
አማርኛ: 17 May
aragonés: 17 de mayo
العربية: 17 مايو
مصرى: 17 مايو
asturianu: 17 de mayu
авар: 17 Май
azərbaycanca: 17 may
башҡортса: 17 май
žemaitėška: Gegožė 17
Bikol Central: Mayo 17
беларуская: 17 мая
беларуская (тарашкевіца)‎: 17 траўня
български: 17 май
भोजपुरी: 17 मई
বাংলা: ১৭ মে
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মে ১৭
brezhoneg: 17 Mae
bosanski: 17. maj
català: 17 de maig
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 5 nguŏk 17 hô̤
нохчийн: 17 май
Cebuano: Mayo 17
کوردی: ١٧ی ئایار
čeština: 17. květen
kaszëbsczi: 17 maja
Чӑвашла: Çу, 17
Cymraeg: 17 Mai
dansk: 17. maj
Deutsch: 17. Mai
Zazaki: 17 Gulane
ދިވެހިބަސް: މެއި 17
Ελληνικά: 17 Μαΐου
emiliàn e rumagnòl: 17 ed maz
English: May 17
Esperanto: 17-a de majo
español: 17 de mayo
eesti: 17. mai
euskara: Maiatzaren 17
estremeñu: 17 mayu
فارسی: ۱۷ مه
føroyskt: 17. mai
français: 17 mai
arpetan: 17 mê
furlan: 17 di Mai
Frysk: 17 maaie
Gaeilge: 17 Bealtaine
贛語: 5月17號
Gàidhlig: 17 an Cèitean
galego: 17 de maio
Avañe'ẽ: 17 jasypo
ગુજરાતી: મે ૧૭
Gaelg: 17 Boaldyn
客家語/Hak-kâ-ngî: 5-ngie̍t 17-ngit
עברית: 17 במאי
हिन्दी: १७ मई
Fiji Hindi: 17 May
hrvatski: 17. svibnja
hornjoserbsce: 17. meje
Kreyòl ayisyen: 17 me
magyar: Május 17.
Հայերեն: Մայիսի 17
interlingua: 17 de maio
Bahasa Indonesia: 17 Mei
Interlingue: 17 may
Igbo: 17 Mee
Ilokano: Mayo 17
íslenska: 17. maí
italiano: 17 maggio
日本語: 5月17日
Basa Jawa: 17 Mèi
ქართული: 17 მაისი
қазақша: 17 мамыр
kalaallisut: Maaji 17
ಕನ್ನಡ: ಮೇ ೧೭
한국어: 5월 17일
къарачай-малкъар: 17 май
Ripoarisch: 17. Meij
Latina: 17 Maii
Lëtzebuergesch: 17. Mee
Limburgs: 17 mei
lumbaart: 17 05
lietuvių: Gegužės 17
latviešu: 17. maijs
मैथिली: १७ मई
Basa Banyumasan: 17 Mei
Malagasy: 17 Mey
олык марий: 17 ага
македонски: 17 мај
മലയാളം: മേയ് 17
монгол: 5 сарын 17
मराठी: मे १७
Bahasa Melayu: 17 Mei
မြန်မာဘာသာ: ၁၇ မေ
Napulitano: 17 'e majo
Plattdüütsch: 17. Mai
Nedersaksies: 17 meie
नेपाली: १७ मे
नेपाल भाषा: मे १७
Nederlands: 17 mei
norsk nynorsk: 17. mai
norsk: 17. mai
Nouormand: 17 Mai
Sesotho sa Leboa: Mopitlo 17
occitan: 17 de mai
Livvinkarjala: 17. oraskuudu
ଓଡ଼ିଆ: ୧୭ ମଇ
Ирон: 17 майы
ਪੰਜਾਬੀ: ੧੭ ਮਈ
Kapampangan: Mayu 17
polski: 17 maja
پنجابی: 17 مئی
پښتو: 17 مې
português: 17 de maio
română: 17 mai
русский: 17 мая
русиньскый: 17. май
संस्कृतम्: १७ मई
саха тыла: Ыам ыйын 17
sicilianu: 17 di maiu
Scots: 17 Mey
davvisámegiella: Miessemánu 17.
srpskohrvatski / српскохрватски: 17. 5.
සිංහල: මැයි 17
Simple English: May 17
slovenčina: 17. máj
slovenščina: 17. maj
српски / srpski: 17. мај
Basa Sunda: 17 Méi
svenska: 17 maj
Kiswahili: 17 Mei
ślůnski: 17 moja
தமிழ்: மே 17
తెలుగు: మే 17
тоҷикӣ: 17 май
Türkmençe: 17 maý
Tagalog: Mayo 17
Türkçe: 17 Mayıs
Xitsonga: Mudyaxihi 17
татарча/tatarça: 17 май
українська: 17 травня
اردو: 17 مئی
oʻzbekcha/ўзбекча: 17-may
vèneto: 17 de majo
Tiếng Việt: 17 tháng 5
West-Vlams: 17 meie
Volapük: Mayul 17
walon: 17 di may
Winaray: Mayo 17
хальмг: Хөн сарин 17
მარგალური: 17 მესი
ייִדיש: 17טן מיי
Yorùbá: 17 May
Zeêuws: 17 meie
中文: 5月17日
Bân-lâm-gú: 5 goe̍h 17 ji̍t
粵語: 5月17號