15 Nëntor

15 Nëntori është dita e 319-të e kalendarit gregorian (dita e 320-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 46 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Tetor · Nëntor · Dhjetor
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7
0 8 0 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarje

 • 1492 - Kristofor Kolombi ka marre shënimin e parë për duhanin në ditarin e tij. Duhani në të vërtetë për herë të parë në shekullin e gjashtëmbëdhjetë është sjellë nga Amerika në Evropë dhe pastaj në kontinente të tjera.
 • 1939 – Forcat naziste filluan në Varshavë vrasjen masive të hebrenjve.
 • 1533 - Francisco Pizarro arrin në Cuzco, Peru.
 • 1949 - Vriten Nathuram Godse dhe Narayan Apte për vrasje e politikanit indian Mahatma Gandhi.
 • 1961 – Organizata e Kombeve të Bashkuara miratoi një traktat, i cili ndalonte prodhimin dhe përdorimin e armëve bërthamore.
 • 1966 - Programi Gemini: Gemini 12 bie në Oqeanin Atlantik.
 • 1970 - Lunokhod 1 zbret në Hënë.
 • 1971 - Intel paraqiti në treg mikroprocesorin e parë, 4004.
 • 1983 - U themelua Republika Turke e Qipros së Veriut.
 • 1983 – Republika turke e Qipros së Veriut formohet zyrtarisht, duke u njohur si shtet vetëm nga ana e Turqisë.
 • 1985 – Britania e Madhe dhe Irlanda nënshkruajnë një marrëveshje për t’i dhënë Dublinit një rol zyrtar këshillues në qeverisjen e Irlandës Veriore.
 • 1988 – Këshilli Kombëtar i Palestinës, trup legjislativ i Autoritetit Palestinez, shpalli formimin e një shteti të pavarur palestinez në përmbyllje të konferencës katërditore në Algjeri.
 • 1889Brazili shpallet Republikë nga Marechal Deodoro da Fonseca dhe Perandori Pedro i Dyti rrëzohet nga froni përmes një puçi ushtarak, duke i dhënë fund mbretërisë.
 • 1900 - Tahir Dizdari, nëpunës, publicist, gjuhëtar e orientalist shqiptar.
 • 2002 - Hu Jintao zgjedhet sekretar gjeneral i Partisë Komuniste të Kinës.
 • 2003 – Kryeqyteti komercial i Turqisë goditet nga një valë e bombardimeve të fuqishme.
 • 2006 - Filloi veprimin Al Jazeera English lajmet.
 • 2007 – Një ciklon shkatërrimtar i emërtuar “Sidr” godet Bangladeshin, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 5.000 personave dhe shkatërrimin e tokave pjellore.
 • 2009 - Populli i Kosovës votoi në zgjedhjet lokale, zgjedhjet e para që nga koha kur vendi shpalli pavarësinë nga Serbia.
Other Languages
Аҧсшәа: Абҵара 15
Afrikaans: 15 November
Alemannisch: 15. November
አማርኛ: 15 November
aragonés: 15 de noviembre
العربية: 15 نوفمبر
مصرى: 15 نوفمبر
অসমীয়া: ১৫ নৱেম্বৰ
asturianu: 15 de payares
авар: 15 Ноябр
azərbaycanca: 15 noyabr
تۆرکجه: ۱۵ نوْوامبر
башҡортса: 15 ноябрь
žemaitėška: Lapkristė 15
Bikol Central: Nobyembre 15
беларуская: 15 лістапада
беларуская (тарашкевіца)‎: 15 лістапада
български: 15 ноември
भोजपुरी: 15 नवंबर
Bahasa Banjar: 15 Nupimbir
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: নভেম্বর ১৫
brezhoneg: 15 Du
bosanski: 15. novembar
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 11 nguŏk 15 hô̤
нохчийн: 15 ноябрь
Cebuano: Nobiyembre 15
čeština: 15. listopad
kaszëbsczi: 15 lëstopadnika
Чӑвашла: Чӳк, 15
Cymraeg: 15 Tachwedd
Deutsch: 15. November
ދިވެހިބަސް: ނޮވެމްބަރު 15
Ελληνικά: 15 Νοεμβρίου
emiliàn e rumagnòl: 15 ed nuvèmber
English: November 15
Esperanto: 15-a de novembro
español: 15 de noviembre
euskara: Azaroaren 15
estremeñu: 15 noviembri
فارسی: ۱۵ نوامبر
føroyskt: 15. november
français: 15 novembre
arpetan: 15 novembro
Gaeilge: 15 Samhain
Gagauz: 15 Kasım ay
贛語: 11月15號
Gàidhlig: 15 an t-Samhain
Avañe'ẽ: 15 jasypateĩ
ગુજરાતી: નવેમ્બર ૧૫
客家語/Hak-kâ-ngî: 11-ngie̍t 15-ngit
עברית: 15 בנובמבר
हिन्दी: १५ नवम्बर
Fiji Hindi: 15 November
hrvatski: 15. studenog
hornjoserbsce: 15. nowembra
Kreyòl ayisyen: 15 novanm
magyar: November 15.
Հայերեն: Նոյեմբերի 15
interlingua: 15 de novembre
Bahasa Indonesia: 15 November
Ilokano: Nobiembre 15
íslenska: 15. nóvember
italiano: 15 novembre
日本語: 11月15日
Basa Jawa: 15 Novèmber
ქართული: 15 ნოემბერი
Taqbaylit: 15 wamber
қазақша: 15 қараша
kalaallisut: Novemberi 15
한국어: 11월 15일
къарачай-малкъар: 15 ноябрь
Ripoarisch: 15. Novemmber
Кыргызча: 15-ноябрь
Latina: 15 Novembris
Lëtzebuergesch: 15. November
лезги: 15 ноябрь
Limburgs: 15 november
lumbaart: 15 11
lietuvių: Lapkričio 15
latviešu: 15. novembris
मैथिली: १५ नवम्बर
Malagasy: 15 Novambra
олык марий: 15 кылме
македонски: 15 ноември
മലയാളം: നവംബർ 15
монгол: 11 сарын 15
Bahasa Melayu: 15 November
မြန်မာဘာသာ: ၁၅ နိုဝင်ဘာ
Napulitano: 15 'e nuvembre
Plattdüütsch: 15. November
Nedersaksies: 15 november
नेपाल भाषा: नोभेम्बर १५
Nederlands: 15 november
norsk nynorsk: 15. november
Nouormand: 15 Novembre
Sesotho sa Leboa: Dibatsela 15
Livvinkarjala: 15. kylmykuudu
ਪੰਜਾਬੀ: 15 ਨਵੰਬਰ
Pangasinan: November 15
Kapampangan: Nobiembri 15
polski: 15 listopada
پنجابی: 15 نومبر
پښتو: 15 نومبر
português: 15 de novembro
română: 15 noiembrie
русский: 15 ноября
русиньскый: 15. новембер
संस्कृतम्: १५ नवम्बर
саха тыла: Сэтинньи 15
sicilianu: 15 di nuvèmmiru
سنڌي: 15 نومبر
davvisámegiella: Skábmamánu 15.
srpskohrvatski / српскохрватски: 15. 11.
Simple English: November 15
slovenčina: 15. november
slovenščina: 15. november
српски / srpski: 15. новембар
Basa Sunda: 15 Nopémber
svenska: 15 november
Kiswahili: 15 Novemba
தமிழ்: நவம்பர் 15
తెలుగు: నవంబర్ 15
тоҷикӣ: 15 ноябр
Türkmençe: 15 noýabr
Tagalog: Nobyembre 15
Setswana: 15 Ngwanatsele
Türkçe: 15 Kasım
татарча/tatarça: 15 ноябрь
тыва дыл: 15 Он бир ай
удмурт: 15 шуркынмон
українська: 15 листопада
اردو: 15 نومبر
oʻzbekcha/ўзбекча: 15-noyabr
Tiếng Việt: 15 tháng 11
West-Vlams: 15 november
Volapük: Novul 15
Winaray: Nobyembre 15
хальмг: Үкр сарин 15
მარგალური: 15 გერგობათუთა
Yorùbá: 15 November
Zeêuws: 15 november
中文: 11月15日
Bân-lâm-gú: 11 goe̍h 15 ji̍t
粵語: 11月15號