14 tetor

14 tetori është dita e 287-të e kalendarit gregorian (dita e 288-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 78 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Shtatori · Tetori · Nëntori
0 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7
0 8 0 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje

 • 1582 - Për shkak të impleentimit të kalendarit Gregorian kjo ditë nuk egziston në Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjë.
 • 1773 - Ministria e parë e edukimit Komisja Edukacji Narodowej ( polonisht) u formua në Poloni.
 • 1834 - Henry Blair është afro-amerikani i parë i cili fiton patentë në ShBA edhe atë për mbjellës të misrit.
 • 1835 - John Templeton, John Moore, Stanley Cuthbart dhe Ellen Ritchie u dënuan në Wheeling, Virginia për shkak të të mësuarit ilegat të të zinjëve për të lexuar.
 • 1888 - Louis Le Prince zhvillin filmin e parë të quajtur Roundhay Garden Scene me gjatësi 2 minuta e 11 sekonda.
 • 1944 - Trupat britanike Marshojnë në Athinë.
 • 1946 - Holanda dh Indonezia nënshkruajnë ndërprerjen e sulmeve.
 • 1968 - Amerikani Jim Hines është i pari i cili në garën 100 metra vrapim për meshkuj arrin kohë nën 10 sekonda edhe atë 9.95 sekonda, rekord të cilin do ta mbajë gjer në vitin 1983.
 • 1981 - Zëvendës kryetari Hosni Mubarak zgjedhet kryetar i Egjiptit një javë pas vrasjes së kryetarit Anwar Sadat.
 • 1982 - Presidenti amerikan Ronald Reagan i shpall luftën ndaj drogës.
 • 1987 - Bebeja 18 muajshe Jessica McClure ("Baby Jessica") bie në gypin e hapur në Midland, Texas dhe pas 58 orës shpëtohet.
 • 1994 - Udhëheqësi palestinez Yasser Arafat,kryeministri izraelit Yitzhak Rabin dhe ministri i jashtëm izraelit Shimon Peres fitojnë ↕mimin Nobel.
 • 2010 - U hap tuneli më i gjatë në botë në Gothard Zvicër.
 • 2014 - U luajt ndeshja Serbi-Shqipëri në Beograd, e vlefshme për eliminatoret e Euro 2016, ku lojtarët shqiptarë u dhunuan barbarisht
Other Languages
Аҧсшәа: Жьҭаара 14
Afrikaans: 14 Oktober
Alemannisch: 14. Oktober
አማርኛ: 14 October
aragonés: 14 d'octubre
العربية: 14 أكتوبر
مصرى: 14 اكتوبر
অসমীয়া: ১৪ অক্টোবৰ
asturianu: 14 d'ochobre
авар: 14 Октябр
azərbaycanca: 14 oktyabr
تۆرکجه: ۱۴ اوْکتوبر
башҡортса: 14 октябрь
žemaitėška: Spalė 14
Bikol Central: Oktobre 14
беларуская: 14 кастрычніка
беларуская (тарашкевіца)‎: 14 кастрычніка
български: 14 октомври
भोजपुरी: 14 अक्टूबर
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: অক্টোবর ১৪
brezhoneg: 14 Here
bosanski: 14. oktobar
català: 14 d'octubre
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 10 nguŏk 14 hô̤
нохчийн: 14 октябрь
Cebuano: Oktubre 14
corsu: 14 uttrovi
čeština: 14. říjen
kaszëbsczi: 14 pazdzérznika
Чӑвашла: Юпа, 14
Cymraeg: 14 Hydref
Deutsch: 14. Oktober
ދިވެހިބަސް: އޮކްޓޫބަރު 14
Ελληνικά: 14 Οκτωβρίου
emiliàn e rumagnòl: 14 d'utóber
English: October 14
Esperanto: 14-a de oktobro
español: 14 de octubre
euskara: Urriaren 14
estremeñu: 14 outubri
فارسی: ۱۴ اکتبر
føroyskt: 14. oktober
français: 14 octobre
arpetan: 14 octobro
furlan: 14 di Otubar
Frysk: 14 oktober
贛語: 10月14號
Gàidhlig: 14 an Dàmhair
ગુજરાતી: ઓક્ટોબર ૧૪
客家語/Hak-kâ-ngî: 10-ngie̍t 14-ngit
हिन्दी: १४ अक्टूबर
Fiji Hindi: 14 October
hrvatski: 14. listopada
hornjoserbsce: 14. oktobra
Kreyòl ayisyen: 14 oktòb
magyar: Október 14.
Հայերեն: Հոկտեմբերի 14
interlingua: 14 de octobre
Bahasa Indonesia: 14 Oktober
Ilokano: Oktubre 14
íslenska: 14. október
italiano: 14 ottobre
日本語: 10月14日
Basa Jawa: 14 Oktober
ქართული: 14 ოქტომბერი
Taqbaylit: 14 tuber
қазақша: 14 қазан
kalaallisut: Oktoberi 14
한국어: 10월 14일
Ripoarisch: 14. Oktoober
коми: 14 йирым
Latina: 14 Octobris
Lëtzebuergesch: 14. Oktober
Limburgs: 14 oktober
lumbaart: 14 10
ລາວ: 14 ຕຸລາ
lietuvių: Spalio 14
latviešu: 14. oktobris
मैथिली: १४ अक्टुबर
Malagasy: 14 Oktobra
олык марий: 14 шыжа
македонски: 14 октомври
മലയാളം: ഒക്ടോബർ 14
монгол: 10 сарын 14
Bahasa Melayu: 14 Oktober
မြန်မာဘာသာ: ၁၄ အောက်တိုဘာ
Napulitano: 14 'e ottovre
Plattdüütsch: 14. Oktober
Nedersaksies: 14 oktober
नेपाली: १४ अक्टोबर
नेपाल भाषा: अक्टोबर १४
Nederlands: 14 oktober
norsk nynorsk: 14. oktober
Nouormand: 14 Octobre
Sesotho sa Leboa: Diphalane 14
occitan: 14 d'octobre
Livvinkarjala: 14. ligakuudu
ਪੰਜਾਬੀ: 14 ਅਕਤੂਬਰ
Pangasinan: October 14
Kapampangan: Octubri 14
Ποντιακά: 14 Τρυγομηνά
پښتو: 14 اکتوبر
português: 14 de outubro
română: 14 octombrie
русский: 14 октября
русиньскый: 14. октобер
संस्कृतम्: १४ अक्तूबर
саха тыла: Алтынньы 14
sicilianu: 14 di uttùviru
Scots: 14 October
davvisámegiella: Golggotmánu 14.
srpskohrvatski / српскохрватски: 14. 10.
Simple English: October 14
slovenčina: 14. október
slovenščina: 14. oktober
српски / srpski: 14. октобар
Basa Sunda: 14 Oktober
svenska: 14 oktober
Kiswahili: 14 Oktoba
తెలుగు: అక్టోబర్ 14
тоҷикӣ: 14 октябр
Türkmençe: 14 oktýabr
Tagalog: Oktubre 14
Türkçe: 14 Ekim
Xitsonga: Nhlangula 14
татарча/tatarça: 14 октябрь
удмурт: 14 коньывуон
українська: 14 жовтня
اردو: 14 اکتوبر
oʻzbekcha/ўзбекча: 14-oktabr
vèneto: 14 de otobre
Tiếng Việt: 14 tháng 10
West-Vlams: 14 oktober
Volapük: Tobul 14
Winaray: Oktubre 14
მარგალური: 14 გჷმათუთა
ייִדיש: 14טן אקטאבער
Yorùbá: 14 October
Zeêuws: 14 oktober
中文: 10月14日
Bân-lâm-gú: 10 goe̍h 14 ji̍t
粵語: 10月14號