RAM меморија

RAM меморија (англискиот: Random Access Memory / меморија со произволен пристап), внатрешна меморија на сметачот, која се губи кога ќе се исклучи сметачот, а во меѓувреме, сите операции кои се одвиваат со меморијата се одвиваат во неа. Сите програми кои се стартуваат мора да се вчитаат во RAM меморијата, а ако нема доволно простор и во т.н. Swap датотека.

Историја

Магнетното јадро е тип што е уште од многу одамна распространето околу 1949-1952 и подоцна се користи во повеќе сметачи со кое што се помогнало развојот на статичката и динамичката RAM меморија. Пред тоа, сметачите се користиело одложување на меморијата, или различни видови на вакуум цевки аранжмани за спроведување на "главниот" мемориски функции (на пример, стотици или илјадници парчиња), од кои некои беа произволен пристап некои не. DRUM memory може да се прошири по ниска цена, но пронаоѓање на не-секвенцијално меморија предмети се бара знаење на физичкиот изглед на тапанот за да се оптимизира брзина.

Градба на RAM меморијата

RAM меморијата е составена од флип-флоп кола, и тоа бистабилни флип-флопови. Флип-флоп колата имаат својство да запомнат информација од еден бит, и да го сочуваат тој бит во меморија, сѐ додека на влезот од флип-флопот не дојде нов бит за помнење, или пак не се исклучи флип-флопот од напојување (од тука потекнува и тоа дека не се губат информациите во RAM меморијата по искучувањето на сметачот).

Во сметачката индустрија поимот меморија најчесто се однесува на RАМ - Rаndom Access Memory (меморија со произволен пристапм), во подамнешни времиња кога пристапот кон мемориските ќелии не бил произволен, туку кон нив се пристапувало секвенцијално. Во основа овие мемории се користат за привремено чување инструкции, податоци итн. кои се потребни за да се изврши одредена наредба. Со тоа се зголемува брзината на работењето, на централниот процессор (CPU) пoбрз пристап кон податоците, кога тие се сместени во меморијата, отколку кога кон нив се пристапува на хард дискот. Брзините на пристап, протокот на податоци и брзината на работењето на мемориите е многукратно поголема отколку на хард дискот. При пристапувањето кон хард дискот и размената на податоци само со него, патот поминува преку двата чип сета во однос на меморискиот bus, далеку побавниот АТА или сериал АТА интерфејс. Колку за илустрација, рутина која би се извршувала 3,5 минути со РАМ меморијата, хард дискот би ја изврШувал за околу 4,5 месеци. Значи вчитувањето на некоја наредба во меморијата значи извршување на наредбата за непосредливо покусо време. РАМ меморијата е привремена меморија бидејќи со исклучувањето на сметачот се бришат податоците сместени во неа.

Мемориски регистри

Со групирање на низи од 2, 4, 8, 16 32, 64, и повеќе флип-флопови се формираат регистри со онолкав број на битoви колку што има флип-флопови. Во структурата на низите на мемориските регистри влегува и уште по еден флип-флоп]] за секоја низа кој во својата меморија го сочувува таканаречениот „бит на парност“, кој зависи од должината на пополнетиот дел од регистарот (информацијата) за да биде овозможен понатамошен пристап кон мемориската локација.

Како се дели RAM меморијата

RAM меморијата се дели на: Статична (SRAM) - класична RAM со најголема брзина но најмала густина (и поради тоа со најголема цена). RAM која не ја губи содржината по престанувањето со напојување (NVRAM - Non-Volatile RAM). Динамична (DRAM) која својата садржина ја памти многу кратко време и потребно и е непрекинато "освежување" (наспроти статичката е со најголема густина но поради тоа и со помала брзина и цена). Некои RAM мемории имаат повеќе пристапни магистрали, за повеќе независни корисници. По тоа се делат на: Двопортна RAM - RAM со две комплетни независни порти. Видео RAM - двопортна RAM во која едната магистрала нуди само секвенцијален пристап.


Нешто повеќе за рам меморијата: DDR мемориите се делат на DDR ,DDR2 и DDR3 и тие се разликуваат по повеќе спецификации.Тие се именувани на следниов начин DDRx-yyyy каде x претставува генерацијата на технологијата а y претставува вредноста на нивниот CLOCK RATE.

Тие се разликуваат и по напонот: DDR

2.5 V

DDR2

1.8 V

DDR3

1.5 V


Other Languages
aragonés: RAM
Bân-lâm-gú: RAM
беларуская (тарашкевіца)‎: Памяць з адвольным доступам
bosanski: RAM
brezhoneg: Memor bresk
čeština: RAM
dansk: RAM
eesti: Muutmälu
Esperanto: Ĉefmemoro
estremeñu: RAM
français: Mémoire vive
furlan: RAM
hrvatski: RAM
Bahasa Indonesia: Memori akses acak
íslenska: RAM
italiano: RAM
Basa Jawa: RAM
Kiswahili: RAM
kurdî: RAM
Latina: RAM
lumbaart: RAM
magyar: RAM
मराठी: रॅम
مصرى: رام
Bahasa Melayu: Ingatan capaian rawak
नेपाली: र्‍याम
norsk: RAM
norsk nynorsk: Random Access Memory
occitan: RAM
олык марий: КОШ
پنجابی: ریم
پښتو: رم
polski: RAM
русиньскый: Операчна память
саха тыла: RAM
shqip: RAM
Simple English: Random-access memory
српски / srpski: Радна меморија
srpskohrvatski / српскохрватски: RAM (memorija)
ไทย: แรม
Türkçe: RAM
vèneto: RAM
Tiếng Việt: RAM
Winaray: RAM
ייִדיש: RAM זיכרון
粵語: RAM
Zazaki: RAM