Ab urbe condita

Ab urbe condita (Anno Urbis Conditae: AUC или a.u.c. или само a.u.)[1] е латинска фраза која значи „од основањето на градот (Рим)“,[2] која традиционално се смета дека е 753 година п.н.е. AUC е систем за броење на години кој се користи од старите римските историчари за да се идентификуваат одредени римски години. Издавачите од времето на ренесансата на записите понекогаш додавале AUC, со што се создавал изгледот дека римјаните го користеле овој систем. Всушност, современите историчари го користеле AUC многу почесто отколку самите римјани. За времне на римското владеење се користеле два вида на броење на годините и тоа според конзулски според тоа кој бил конзул во таа година, и владеечка година на императорот,годината кога владеел императорот. Владеечката година се користела од страна на Византија по 537 година кога Јустинијан го вовел како задолжителен овој начин на мерење на времето. Примери за продолжено сметање на според владеечките години, особено присутно кај германските автори, е делото Историјата на Рим од авторот Теодор Момзен, и сметањето според ситемот наша ера.

Other Languages
Alemannisch: Varronische Ära
asturianu: Ab urbe condita
Bân-lâm-gú: Ab urbe condita
български: Ab urbe condita
bosanski: Ab Urbe condita
brezhoneg: Ab urbe condita
Ελληνικά: Ab urbe condita
español: Ab Urbe condita
Esperanto: Romia erao
français: Ab Urbe condita
Bahasa Indonesia: Ab urbe condita
italiano: Ab Urbe condita
עברית: Ab urbe condita
ქართული: Ab Urbe condita
қазақша: Ab urbe condita
Latina: AUC
latviešu: Ab urbe condita
მარგალური: Ab Urbe condita
Nordfriisk: Ab urbe condita
norsk nynorsk: Ab urbe condita
português: Ab urbe condita
română: Ab Urbe condita
русский: Ab Urbe condita
Simple English: Ab urbe condita
slovenščina: Ab urbe condita
srpskohrvatski / српскохрватски: Ab Urbe condita
Basa Sunda: Ab urbe condita
Türkçe: Ab urbe condita
українська: Ab Urbe condita
Tiếng Việt: Ab urbe condita
文言: 建城