756

< 7 век8 век9 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
756 г.  во други календари
Грегоријански календар756
DCCLVI
Ab urbe condita1509
Асирски календар5506
Бахајски календар-1088–-1087
Бенгалски календар163
Берберски календар1706
Будистички календар1300
Бурмански календар118
Византиски календар6264–6265
Еврејски календар4516–4517
Ерменски календар205
ԹՎ ՄԵ
Етиопски календар748–749
Игбо-календар
 - Нри-Игбо-244–-243
Ирански календар134–135
Исламски календар138–139
Јапонски календар
Јулијански календар756    DCCLVI
Кинески календар乙未年月日
(3392/3452)
— до —
丙申年月日
(3393/3453)
Коптски календар472–473
Корејски календар3089
Календар Мингуо1156 пред РК
民前1156年
Селевкидски календар1067–1068
Тајландски сончев календар1299
Хиндуистички календари
 - Викрам самват812–813
 - Шака самват678–679
 - Кали југа3857–3858
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -1036Грешка во Lua: Неважечки број -1035
-1036–-1035
Холоценски календар10756
Џуче-календарнема (пред 1912)

756 (DCCLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 756. година од новата ера, 756. од првиот милениум, 56. од 8 век и седма од 750-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6264 и 6265 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5506 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4516 и 4517 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1509.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 756. година се протега во 3392 и 3393, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3452 и 3453 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1299. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 138 и 139 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 756
አማርኛ: 756 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 756
العربية: 756
aragonés: 756
asturianu: 756
azərbaycanca: 756
বাংলা: ৭৫৬
Bân-lâm-gú: 756 nî
Basa Banyumasan: 756
беларуская: 756
беларуская (тарашкевіца)‎: 756
भोजपुरी: 756
български: 756
Boarisch: 756
bosanski: 756.
brezhoneg: 756
català: 756
Чӑвашла: 756
Cebuano: 756
čeština: 756
Cymraeg: 756
dansk: 756
Deutsch: 756
eesti: 756
Ελληνικά: 756
emiliàn e rumagnòl: 756
English: 756
español: 756
Esperanto: 756
euskara: 756
føroyskt: 756
français: 756
Frysk: 756
Gaeilge: 756
Gàidhlig: 756
galego: 756
贛語: 756年
한국어: 756년
Հայերեն: 756
हिन्दी: 756
hrvatski: 756.
Ido: 756
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ৭৫৬
Bahasa Indonesia: 756
Ирон: 756-æм аз
íslenska: 756
italiano: 756
עברית: 756
Basa Jawa: 756
ქართული: 756
қазақша: 756 жыл
Kiswahili: 756
Kreyòl ayisyen: 756 (almanak jilyen)
Кыргызча: 756
кырык мары: 756 и
Latina: 756
Lëtzebuergesch: 756
lietuvių: 756 m.
lumbaart: 756
magyar: 756
Malagasy: 756
मराठी: इ.स. ७५६
მარგალური: 756
Bahasa Melayu: 756
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 756 nièng
Nāhuatl: 756
Nederlands: 756
नेपाल भाषा: सन् ७५६
日本語: 756年
Napulitano: 756
norsk: 756
norsk nynorsk: 756
Nouormand: 756
occitan: 756
олык марий: 756
ଓଡ଼ିଆ: ୭୫୬
oʻzbekcha/ўзбекча: 756
पालि: ७५६
پنجابی: 756
Plattdüütsch: 756
polski: 756
português: 756
qırımtatarca: 756
română: 756
Runa Simi: 756
русиньскый: 756
русский: 756 год
संस्कृतम्: ७५६
Sesotho sa Leboa: 756
shqip: 756
sicilianu: 756
සිංහල: 756
سنڌي: 756ع
slovenčina: 756
slovenščina: 756
српски / srpski: 756
srpskohrvatski / српскохрватски: 756
Basa Sunda: 756
suomi: 756
svenska: 756
Tagalog: 756
татарча/tatarça: 756 ел
ไทย: พ.ศ. 1299
тоҷикӣ: Соли 756
Türkçe: 756
Türkmençe: 756
українська: 756
اردو: 756ء
vèneto: 756
Tiếng Việt: 756
Volapük: 756
Winaray: 756
Yorùbá: 756
粵語: 756年
中文: 756年