26 октомври

Шаблон:Октомври 2019

26 октомври е 299-иот ден во годината според григоријанскиот календар(300-и во престапна година). Остануваат 66 денови до крајот на годината.

Настани:

1689 По наредба на австрискиот генерал Силвио Пиколомини, австриската војска го запали Скопје, кое гореше два дена. Австријците го запалија градот за да се спасат од епидемијата на чумата, но опасната болест не беше запрена од огнот. За кусо време изгореа многу куќи, дуќани и други градежни објекти. Покрај загубите што му беа нанесени на населението, неколку илјади австриски војници заболеа и умреа од чумата, а меѓу нив и нивниот генерал Силвио Пиколомини.
1863 Основан е Фудбалскиот сојуз на Англија.
1905 Шведска ја признала независноста на Норвешка.
1911 Прокламирана е Кинеската Република, но по 4 години повторно се вратила монархијата.
1912 Прва балканска војна: Грците го освоиле Солун, а Србите Скопје.
1955 Австрискиот Парламент го прифати Законот за постојана независност на земјата. Тој ден се прославува како национален празник на Република Австрија.
1992 Перуанскиот печат соопшти дека познатиот археолог Валтер Алва пронашол непозната група од 15 камени пирамиди, опкружени со населби чија старост се пронеценува на 35 векови. Новооткриениот археолошки локалитет зафаќа површина од три километри квадратни и се наоѓа на околу 60 километри од перуанскиот град Чиклајо.
1993 Водачот на Црвените бригади, Марио Морети, во интервјуто дадено од неговата затворска ќелија, што го пренесуваше телевизискиот канал „РАИ 1“, призна дека го убил поранешниот премиер Алдо Моро. „Никогаш немаше да дозволам некој друг да го направи тоа. Тоа беше за мене и го извршив“, изјави Морети.
1993 Во Загреб е основано Хрватско-македонско друштво.
2002 Со упадот на специјалните сили во московскиот театар Дубровка, заврши заложничката криза во која од чеченски бунтовници два дена порано беа заробени над 900 гледачи. Загинаа 129 заложници и околу 40 бунтовници.
2017 Џасинда Ардерн станува премиер на Нов Зеланд.

Родени:

1685 Доменико Скарлати — италијански барокен композитор.
1765 Јакуб Јан Риба — чешки композитор.
1888 Нестор Махно — украински анархист.
1893 Милош Црњански — српски писател.
1911 Махалија Џексон — американска пејачка, позната како „кралица на госпелот“.
1916 Франсоа Митеран — поранешен претседател на Франција.
1919 Мохамед Реза Пахлeви — ирански шах.
1924 Таип Таипи — југословенски и македонски политички деец.
1925 Бошко Станковски — македонски политичар, поранешен претседател на Собранието на СРМ.
1942 Боб Хоскинс — британски глумец.
1949 Зоран Славниќ — српски и југословенски кошаркар и тренер.
1951 Бутси Колинс — американски фанк-музичар.
1952 Ларс Питер Хансен — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2013 година.
1952 Лазар Ристовски — српски глумец и режисер со македонско потекло.
1959 Ево Моралес — претседател на Боливија.
1966 Златко Далиќ — хрватски фудбалер и тренер
1968 Роберт Јарни — хрватски фудбалер и тренер.
1974 Дејан Лилиќ — македонски глумец и телевизиски водител.
1980 Кристијан Киву — романски фудбалер.
1986 Уве Гензхајмер — германски ракометар.
1986 Аидис Круопис — литвански велосипедист.

Починале:

1874 Алфред Великикрал на Англија.
1764 Вилијам Хогарт — важен англиски сликар, графичар, сатиричар и карикатурист.
1890 Карло Колоди — италијански писател.
1837 Карл Колдевеј — германски поларен истражувач. .
1874 Петар Корнелиус — германски композитор.
1957 Герти Кори — американска биохемичарка.
1957 Никос Казанѕакис — еден од најголемите грчки писатели на XX век.
1955 Радослав Петковски — македонски писател.
1972 Игор Сикорски — руски конструктор на авиони и хеликоптери.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 26 Oktober
Alemannisch: 26. Oktober
አማርኛ: 26 October
Аҧсшәа: Жьҭаара 26
العربية: 26 أكتوبر
aragonés: 26 d'octubre
arpetan: 26 octobro
অসমীয়া: ২৬ অক্টোবৰ
asturianu: 26 d'ochobre
авар: 26 Октябр
azərbaycanca: 26 oktyabr
تۆرکجه: ۲۶ اوْکتوبر
Bân-lâm-gú: 10 goe̍h 26 ji̍t
башҡортса: 26 октябрь
беларуская: 26 кастрычніка
беларуская (тарашкевіца)‎: 26 кастрычніка
भोजपुरी: 26 अक्टूबर
Bikol Central: Oktobre 26
български: 26 октомври
bosanski: 26. oktobar
brezhoneg: 26 Here
català: 26 d'octubre
Чӑвашла: Юпа, 26
Cebuano: Oktubre 26
čeština: 26. říjen
corsu: 26 uttrovi
Cymraeg: 26 Hydref
davvisámegiella: Golggotmánu 26.
Deutsch: 26. Oktober
ދިވެހިބަސް: އޮކްޓޫބަރު 26
Ελληνικά: 26 Οκτωβρίου
emiliàn e rumagnòl: 26 d'utóber
English: October 26
español: 26 de octubre
Esperanto: 26-a de oktobro
estremeñu: 26 outubri
euskara: Urriaren 26
فارسی: ۲۶ اکتبر
Fiji Hindi: 26 October
føroyskt: 26. oktober
français: 26 octobre
Frysk: 26 oktober
furlan: 26 di Otubar
Gàidhlig: 26 an Dàmhair
贛語: 10月26號
ગુજરાતી: ઓક્ટોબર ૨૬
客家語/Hak-kâ-ngî: 10-ngie̍t 26-ngit
한국어: 10월 26일
հայերեն: Հոկտեմբերի 26
हिन्दी: २६ अक्टूबर
hornjoserbsce: 26. oktobra
hrvatski: 26. listopada
Bahasa Hulontalo: 26 Oktober
Ilokano: Oktubre 26
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: অক্টোবর ২৬
Bahasa Indonesia: 26 Oktober
interlingua: 26 de octobre
íslenska: 26. október
italiano: 26 ottobre
Basa Jawa: 26 Oktober
kalaallisut: Oktoberi 26
Kapampangan: Octubri 26
ქართული: 26 ოქტომბერი
kaszëbsczi: 26 pazdzérznika
қазақша: 26 қазан
Kiswahili: 26 Oktoba
Kreyòl ayisyen: 26 oktòb
ລາວ: 26 ຕຸລາ
Latina: 26 Octobris
latviešu: 26. oktobris
Lëtzebuergesch: 26. Oktober
lietuvių: Spalio 26
Limburgs: 26 oktober
Livvinkarjala: 26. ligakuudu
lumbaart: 26 10
magyar: Október 26.
मैथिली: २६ अक्टुबर
Malagasy: 26 Oktobra
മലയാളം: ഒക്ടോബർ 26
მარგალური: 26 გჷმათუთა
مصرى: 26 اكتوبر
Bahasa Melayu: 26 Oktober
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 10 nguŏk 26 hô̤
монгол: 10 сарын 26
မြန်မာဘာသာ: ၂၆ အောက်တိုဘာ
Nederlands: 26 oktober
Nedersaksies: 26 oktober
नेपाली: २६ अक्टोबर
नेपाल भाषा: अक्टोबर २६
日本語: 10月26日
Napulitano: 26 'e ottovre
нохчийн: 26 октябрь
norsk nynorsk: 26. oktober
Nouormand: 26 Octobre
occitan: 26 d'octobre
олык марий: 26 шыжа
oʻzbekcha/ўзбекча: 26-oktabr
ਪੰਜਾਬੀ: 26 ਅਕਤੂਬਰ
Pangasinan: Oktubre 26
پنجابی: 26 اکتوبر
پښتو: 26 اکتوبر
Plattdüütsch: 26. Oktober
Ποντιακά: 26 Τρυγομηνά
português: 26 de outubro
Ripoarisch: 26. Oktoober
română: 26 octombrie
русиньскый: 26. октобер
русский: 26 октября
саха тыла: Алтынньы 26
संस्कृतम्: २६ अक्तूबर
Scots: 26 October
Seeltersk: 26. Oktober
Sesotho sa Leboa: Diphalane 26
shqip: 26 tetor
sicilianu: 26 di uttùviru
Simple English: October 26
سنڌي: 26 آڪٽوبر
slovenčina: 26. október
slovenščina: 26. oktober
српски / srpski: 26. октобар
srpskohrvatski / српскохрватски: 26. 10.
Basa Sunda: 26 Oktober
svenska: 26 oktober
Tagalog: Oktubre 26
Taqbaylit: 26 tuber
татарча/tatarça: 26 октябрь
తెలుగు: అక్టోబర్ 26
тоҷикӣ: 26 октябр
Türkçe: 26 Ekim
Türkmençe: 26 oktýabr
удмурт: 26 коньывуон
українська: 26 жовтня
اردو: 26 اکتوبر
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 26- ئۆكتەبىر
Vahcuengh: 10 nyied 26 hauh
vèneto: 26 de otobre
Tiếng Việt: 26 tháng 10
Volapük: Tobul 26
West-Vlams: 26 oktober
Winaray: Oktubre 26
Yorùbá: 26 October
粵語: 10月26號
Zeêuws: 26 oktober
žemaitėška: Spalė 26
中文: 10月26日