1 јануари
English: January 1

Шаблон:Јануари 2019

1 јануари е првиот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 364 денови до крајот на годината (365 во престапна).

Настани:

45 п.н.е. Започнал да се применува новиот календар, денес познат како јулијански календар.
404 Последната гладијаторска борба во римскиот колосеум.
439 Објавен е Теодосиевиот законик, најголемата збирка на римски закони во тој период.
1651 Чарлс II е крунисан за крал на Шкотска.
1801 Церера, првиот познат астероид е откриен од Џузепе Пјаци.
1804 Независност на Хаити од Франција.
1818 Мери Шели го објави романот за чудовиштето на Франкенштајн.
1880 Фердинанд Лесепс ја започна изградбата на Панамскиот канал.
1892 Островот Елис е отворен како место каде се примаа првите имигранти во Соединетите Американски Држави.
1901 Британските колонии Нов Јужен Велс, Квинсленд, Јужна Австралија, Тасманија и Западна Австралија го формираат Австралискиот Сојуз; Едмунд Бартон е избран за прв премиер.
1908 За првпат пуштена топка изработена од кристали и електрични светла плоштадот Тајмс сквер во Њујорк, отпочнувајќи традиција на сите понатамошни прославувања на Новата Година во градот.
1909 Во Битола излезе првиот број на весникот „Работничка искра“ на бугарски јазик како орган на македонските социјалисти. Прв уредник на весникот беше Васил Главинов.
1925 Главниот град на Норвешка го промени името во денешното Осло. Предходното име, Кристијанија, го носеше од 1624 година.
1932 Во Виена се одржа првиот Новогодишен концертВиена се одржа првиот Новогодишен концерт.
1942 Во Вашингтон 26 држави од целиот свет ја потпишаа Декларацијата на Обединетите Нации.
1945 Во Скопје излезе првиот број на сатирично - хумористичниот весник „Остен“.
1948 Основана е Државната опера на Народна Република Македонија
1959 За време на Кубанската револуција, Фидел Кастро го симна од власт дотогашниот кубански претседател Фулгенцио Батиста.
1965 Под водство на лидерот на движењето Ал Фатах, Јасер Арафат, формирана е Палестинската ослободителна организација - ПЛО.
1982 Перез де Куељар стана првиот Латино-американец, Генерален секретар на Обединетите Нации.
1990 формирана е политичката партија НДП.
1995 Започна со работа Светската трговска организација.
1997 Здружението на издавачите и книжарите на Македонија е примено во Меѓународната асоцијација на издавачите со седиште во Женева.
2002 Еврото започна да се користи во повеќето членки на Европската унија.
2006 Почна примената на Законот за заштита од пушењето.
2007 Влез на Бугарија и Романија во Европската Унија.
2017 Поранешниот премиер на Португалија од Социјалистичката партија, Антонио Гутерес станува Генерален секретар на ООН.

Родени:

1449 Лоренцо де Медичи — владетел на Фиренца.
1823 Шандор Петефи — унгарски револуционер и лирски поет.
1863 Пјер де Кубертен — основоположник на модерните Олимписки игри.
1873 Марија Јуриќ Загорка — хрватска писателка и новинарка.
1878 Пејо Јаворов — бугарски поет, сопатник и биограф на Гоце Делчев.
1879 Е. М. Форстер — англиски писател.
1894 Џон Форд — американски режисер.
1895 Џ. Едгар Хувер — директор на ФБИ.
1912 Ким Филби — британски таен агент на КГБ.
1915 Бранко Ќопиќ — српски писател.
1923 Милт Џексон — американски џез-музичар.
1934 Бранко Варошлија — македонски писател, литературен критичар, драматург и новинар.
1941 Ева Рас — српска глумица.
1942 Корнелие Ковач — српски музичар, член на групите „Индекси“ и „Корни група“.
1946 Ривелино — бразилски фудбалер.
1949 Љубодраг Симоновиќ — српски и југословенски кошаркар.
1952 Миле Китиќ — српски фолк-пејач.
1959 Панајотис Јанакис — грчки кошаркар.
1963 Дражен Ладиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1968 Давор Шукер — хрватски фудбалер.
1972 Лилијан Тирам — француски фудбалер.
1973 Врбица Стефанов — македонски кошаркар.
1973 Искра Трпева — македонска поп пејачка.
1977 Хасан Салихамиџиќ — босански фудбалер.
1982 Давид Налбандијан — аргентински тенисер.
1985 Оскар Гато — италијански велосипедист.
1988 Алекс Хаус — американски велосипедист.

Починале:

1515 Луј XII — француски крал.
1894 Хајнрих Рудолф Херц — германски физичар.
1941 Петар Поп Арсов — македонски револуционер, еден од основоположниците на Македонската револуционерна организација, автор на првиот македонски устав.
1953 Хенк Вилијамс — американски пејач и музичар.
1972 Морис Шевалије — француски пејач и глумец.
1995 Методија Ивановски - Менде — македонски сликар и сценограф.
2001 Фабијан Шоваговиќ — хрватски глумец.

Празници:

Куба прославува Ден на ослободувањето.
Во државите кои го користат грегоријанскиот календар од полноќ, 00:01 часот, со огномет започнува да се слави почетокот на Новата Година.
Ден на јавната сопственост во многу држави ширум светот. Тоа е ден кога заштитената сопственост престанува да важи и делата преминуваат во т.н. јавна сопственост.
Според Римокатоличкиот календар:
  • Благословена Девица Марија
Според македонскиот Православен календар:
  • Светиот маченик Бонифациј
  • Преподобен Илија Муромец
  • Св. Григориј Омиритски
Other Languages
Afrikaans: 1 Januarie
Alemannisch: 1. Januar
አማርኛ: 1 January
العربية: 1 يناير
aragonés: 1 de chinero
armãneashti: 1 Yinar
arpetan: 1ér janviér
অসমীয়া: ১ জানুৱাৰী
asturianu: 1 de xineru
Avañe'ẽ: 1 jasyteĩ
авар: 1 Январ
azərbaycanca: 1 yanvar
تۆرکجه: ۱ ژانویه
Bahasa Banjar: 1 Januari
Bân-lâm-gú: 1 goe̍h 1 ji̍t
Basa Banyumasan: 1 Januari
башҡортса: 1 ғинуар
беларуская: 1 студзеня
беларуская (тарашкевіца)‎: 1 студзеня
भोजपुरी: 1 जनवरी
Bikol Central: Enero 1
български: 1 януари
bosanski: 1. januar
brezhoneg: 1añ Genver
буряад: 1 һарын 1
català: 1 de gener
Чӑвашла: Кăрлач, 1
Cebuano: Enero 1
čeština: 1. leden
Chavacano de Zamboanga: 1 de Enero
Cymraeg: 1 Ionawr
dansk: 1. januar
davvisámegiella: Ođđajagimánu 1.
Deutsch: 1. Januar
ދިވެހިބަސް: ޖެނުއަރީ 1
eesti: 1. jaanuar
Ελληνικά: 1 Ιανουαρίου
emiliàn e rumagnòl: 1 ed znèr
English: January 1
español: 1 de enero
Esperanto: 1-a de januaro
estremeñu: 1 eneru
فارسی: ۱ ژانویه
Fiji Hindi: 1 January
føroyskt: 1. januar
français: 1er janvier
furlan: 1 di Zenâr
Gagauz: 1 Büük ay
Gàidhlig: 1 am Faoilleach
galego: 1 de xaneiro
贛語: 1月1號
ગુજરાતી: જાન્યુઆરી ૧
客家語/Hak-kâ-ngî: 1-ngie̍t 1-ngit
한국어: 1월 1일
հայերեն: Հունվարի 1
Արեւմտահայերէն: 1 Յունուար
हिन्दी: १ जनवरी
hornjoserbsce: 1. januara
hrvatski: 1. siječnja
Bahasa Hulontalo: 1 Januari
Ilokano: Enero 1
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: জানুয়ারী ১
Bahasa Indonesia: 1 Januari
interlingua: 1 de januario
Interlingue: 1 januar
Ирон: 1 январы
íslenska: 1. janúar
italiano: 1º gennaio
עברית: 1 בינואר
Jawa: 1 Januari
kalaallisut: Jannuaari 1
ಕನ್ನಡ: ಜನವರಿ ೧
Kapampangan: Eneru 1
къарачай-малкъар: 1 январь
ქართული: 1 იანვარი
kaszëbsczi: 1 stëcznika
қазақша: 1 қаңтар
kernowek: 1 Genver
Kiswahili: 1 Januari
Kreyòl ayisyen: 1e janvye
Кыргызча: 1 январь
Latina: 1 Ianuarii
latviešu: 1. janvāris
Lëtzebuergesch: 1. Januar
лезги: 1 январь
lietuvių: Sausio 1
Limburgs: 1 jannewarie
Livvinkarjala: 1. pakkaskuudu
la .lojban.: pavma'i 1moi
lumbaart: 01 01
magyar: Január 1.
मैथिली: १ जनवरी
Malagasy: 1 Janoary
മലയാളം: ജനുവരി 1
მარგალური: 1 ღურთუთა
مصرى: 1 يناير
مازِرونی: ۱ ژانویه
Bahasa Melayu: 1 Januari
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1 nguŏk 1 hô̤
монгол: 1 сарын 1
မြန်မာဘာသာ: ၁ ဇန်နဝါရီ
Nāhuatl: 1 ce metztli
Nederlands: 1 januari
Nedersaksies: 1 jannewaori
नेपाली: १ जनवरी
नेपाल भाषा: ज्यानुवरी १
日本語: 1月1日
Napulitano: 1 'e jennaro
нохчийн: 1 январь
norsk: 1. januar
norsk nynorsk: 1. januar
Nouormand: 1 Janvyi
Novial: 1 de januare
олык марий: 1 шорыкйол
ଓଡ଼ିଆ: ୧ ଜାନୁଆରୀ
oʻzbekcha/ўзбекча: 1-yanvar
ਪੰਜਾਬੀ: 1 ਜਨਵਰੀ
Pangasinan: Enero 1
پنجابی: 1جنوری
پښتو: ۱ جنوري
Перем Коми: Январ 1’ лун
ភាសាខ្មែរ: ១ មករា
Plattdüütsch: 1. Januar
polski: 1 stycznia
Ποντιακά: 1 Καλανταρί
português: 1 de janeiro
Ripoarisch: 1. Jannowaa
română: 1 ianuarie
русиньскый: 1. януар
русский: 1 января
саха тыла: Тохсунньу 1
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱑ ᱡᱟᱱᱩᱣᱟᱨᱤ
संस्कृतम्: १ जनवरी
Scots: 1 Januar
Seeltersk: 1. Januoar
Sesotho sa Leboa: Pherekgong 1
shqip: 1 janar
sicilianu: 1 di jinnaru
සිංහල: ජනවාරි 1
Simple English: January 1
سنڌي: 1 جنوري
slovenčina: 1. január
slovenščina: 1. januar
ślůnski: 1 styczńa
српски / srpski: 1. јануар
srpskohrvatski / српскохрватски: 1. 1.
Basa Sunda: 1 Januari
svenska: 1 januari
Tagalog: Enero 1
தமிழ்: சனவரி 1
Taqbaylit: 1 yennayer
татарча/tatarça: 1 гыйнвар
తెలుగు: జనవరి 1
тоҷикӣ: 1 январ
Türkçe: 1 Ocak
Türkmençe: 1 ýanwar
удмурт: 1 толшор
українська: 1 січня
اردو: 1 جنوری
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 1- قەھرىتان
Vahcuengh: 1 nyied 1 hauh
vèneto: 1° de genaro
Tiếng Việt: 1 tháng 1
Volapük: Yanul 1
West-Vlams: 1 januoari
Winaray: Enero 1
吴语: 1月1号
Xitsonga: Sunguti 1
ייִדיש: 1טן יאנואר
粵語: 1月1號
Zazaki: 1 Çıle
Zeêuws: 1 januari
žemaitėška: Sausė 1
中文: 1月1日