1605

< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1605 г.  во други календари
Грегоријански календар 1605
MDCV
Ab urbe condita 2358
Асирски календар 6355
Бахајски календар -239–-238
Бенгалски календар 1012
Берберски календар 2555
Будистички календар 2149
Бурмански календар 967
Византиски календар 7113–7114
Еврејски календар 5365–5366
Ерменски календар 1054
ԹՎ ՌԾԴ
Етиопски календар 1597–1598
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 605–606
Ирански календар 983–984
Исламски календар 1013–1014
Јапонски календар [[Кеичо|]] 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 甲辰年月日
(4241/4301)
— до —
乙巳年月日
(4242/4302)
Коптски календар 1321–1322
Корејски календар 3938
Календар Мингуо 307 пред РК
民前307年
Селевкидски календар 1916–1917
Тајландски сончев календар 2148
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1661–1662
 - Шака самват 1527–1528
 - Кали југа 4706–4707
Француски револуционерен календар
-187–-186
Холоценски календар 11605
Џуче-календар нема (пред 1912)

1605 ( MDCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1605. година од новата ера, 605. од вториот милениум, 5. од 17 век и шеста од 1600-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7113 и 7114 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6355 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5365 и 5366 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2358.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1605. година се протега во 4241 и 4242, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4301 и 4302 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2148. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1013 и 1014 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 1605
Alemannisch: 1605
አማርኛ: 1605 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 1605
العربية: 1605
aragonés: 1605
asturianu: 1605
azərbaycanca: 1605
বাংলা: ১৬০৫
Bân-lâm-gú: 1605 nî
Basa Banyumasan: 1605
беларуская: 1605
беларуская (тарашкевіца)‎: 1605
भोजपुरी: 1605
Bikol Central: 1605
български: 1605
Boarisch: 1605
bosanski: 1605.
brezhoneg: 1605
català: 1605
Чӑвашла: 1605
Cebuano: 1605
čeština: 1605
Cymraeg: 1605
dansk: 1605
davvisámegiella: 1605
Deutsch: 1605
eesti: 1605
Ελληνικά: 1605
emiliàn e rumagnòl: 1605
English: 1605
español: 1605
Esperanto: 1605
euskara: 1605
Fiji Hindi: 1605
føroyskt: 1605
français: 1605
Frysk: 1605
Gaeilge: 1605
Gàidhlig: 1605
galego: 1605
贛語: 1605年
한국어: 1605년
Հայերեն: 1605
हिन्दी: १६०५
hornjoserbsce: 1605
hrvatski: 1605.
Ido: 1605
Ilokano: 1605
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১৬০৫
Bahasa Indonesia: 1605
interlingua: 1605
Ирон: 1605-æм аз
íslenska: 1605
italiano: 1605
עברית: 1605
Basa Jawa: 1605
ಕನ್ನಡ: ೧೬೦೫
къарачай-малкъар: 1605 джыл
ქართული: 1605
қазақша: 1605 жыл
Kiswahili: 1605
Kreyòl ayisyen: 1605 (almanak gregoryen)
Кыргызча: 1605
кырык мары: 1605 и
лезги: 1605 йис
Latina: 1605
latviešu: 1605. gads
Lëtzebuergesch: 1605
lietuvių: 1605 m.
Limburgs: 1605
Livvinkarjala: 1605
lumbaart: 1605
magyar: 1605
मैथिली: १६०५
Malagasy: 1605
Māori: 1605
मराठी: इ.स. १६०५
მარგალური: 1605
مصرى: 1605
Bahasa Melayu: 1605
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1605 nièng
မြန်မာဘာသာ: ၁၆၀၅
Nāhuatl: 1605
Nederlands: 1605
Nedersaksies: 1605
नेपाली: सन् १६०५
नेपाल भाषा: सन् १६०५
日本語: 1605年
Napulitano: 1605
нохчийн: 1605 шо
Nordfriisk: 1605
norsk: 1605
norsk nynorsk: 1605
Nouormand: 1605
occitan: 1605
олык марий: 1605
ଓଡ଼ିଆ: ୧୬୦୫
oʻzbekcha/ўзбекча: 1605
ਪੰਜਾਬੀ: 1605
पालि: १६०५
پنجابی: 1605
Plattdüütsch: 1605
polski: 1605
português: 1605
Qaraqalpaqsha: 1605
qırımtatarca: 1605
română: 1605
Runa Simi: 1605
русиньскый: 1605
русский: 1605 год
саха тыла: 1605
संस्कृतम्: १६०५
Scots: 1605
Seeltersk: 1605
Sesotho sa Leboa: 1605
shqip: 1605
sicilianu: 1605
සිංහල: 1605
Simple English: 1605
سنڌي: 1605ع
slovenčina: 1605
slovenščina: 1605
کوردی: ١٦٠٥
српски / srpski: 1605
srpskohrvatski / српскохрватски: 1605
Basa Sunda: 1605
suomi: 1605
svenska: 1605
Tagalog: 1605
தமிழ்: 1605
татарча/tatarça: 1605 ел
ไทย: พ.ศ. 2148
тоҷикӣ: Соли 1605
Türkçe: 1605
Türkmençe: 1605
українська: 1605
اردو: 1605ء
vèneto: 1605
Tiếng Việt: 1605
Volapük: 1605
West-Vlams: 1605
Winaray: 1605
ייִדיש: 1605
Yorùbá: 1605
粵語: 1605年
Zazaki: 1605
中文: 1605年