15 ноември
English: November 15

Шаблон:Ноември 201915 ноември е 319-иот ден во годината според грегоријанскиот календар(320-и во престапна година). Остануваат 46 денови до крајот на годината.

Настани:

1492 Кристофер Колумбо, откривајќи ја Америка, ја направи и првата белешка за употребата на тутунот меѓу Индијанците. Тоа беше првиот пишан документ за ова растение, кое наскоро го освои не само стариот континент - Европа, туку и целиот свет, а за кое медицината утврди дека има штетно влијание врз човековото здравје.
1577 Сер Франсис Дрејк, англиски гусар, морепловец и адмирал, тргна на патување околу светот. Неговата активност е од големо значење за англиското колонијално ширење, особено во Северна Америка. Интересно е дека токму Дрејк го пренесе компирот од Америка во Европа, во 1596 година.
1920 Лигата на народите во Женева ја одржа својата прва седница. Лигата е формирана на 28 април 1919 година, со цел да се обезбеди мир и меѓународна соработка на членките на Лигата, но набрзо, поради спротивставените ставови меѓу големите сили, загуби секакво влијание на светската сцена.
1944 Во Скопје, во руинираните простории на некогашната Воена болница кај „Гази Баба“ (Полумесец), беше сместена Болницата на Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија.
1988 Палестина е прогласена за независна држава.
1994 Беа објавени официјалните резултати од пописот, кои покажаа дека во Република Македонија има 1.936.877 жители.
1995 Република Македонија стана членка на програмата на НАТО, Партнерство за мир.
2001 Прогласени Амандманите на Уставот на Република Македонија, во согласност со Охридскиот рамковен договор.
2002 Заврши пописот на населението.
2003 Започна втората фаза од акцијата за собирање на доброволно предаденото нелегално оружје во Македонија.
2004 Премиерот Хари Костов поднесе оставка.
2012 Си Ѓинпинг е назначен за Генерален секретар на Комунистичката партија на Кина.

Родени:

1316 Јован Iкрал на Франција.
1397 Никола Vримски папа.
1738 Вилијам Хершел — англиски астроном.
1741 Јохан Каспар Лаватер — швајцарски писател, теолог и филозоф.
1862 Герхарт Хауптман — германски драматург.
1891 Ервин Ромел — позна и како „Пустинска лисица“, германски фелд-маршал (п. 1944.)
1895 Олга Николаевна — ќерка на царот Николај II.
1912 Кирил Пенушлиски — македонски фолклорист.
1918 Адолфо Педернера — аргентински фудбалер.
1922 Џорџо Манганели — италијански писател.
1927 Џемаил Вејсели — македонски политичар.
1937 Јафет Кото — американски глумец.
1954 Александар Квашневски — претседател на Полска.
1954 Тони Томпсон — американски поп-музичар.
1956 Златко Крањчар — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1968 Ол Дрти Бастард — американски рапер и музички продуцент.
1979 Брет Ланкастер — австралиски велосипедист.
1983 Александар Павловиќ — српски кошаркар.
1983 Фернандо Вердаско — шпански тенисер.
1983 Иманол Ервити — шпански велосипедист.
1984 Катарина Булатовиќ — црногорска ракометарка.
1987 Леополд Кениг — холандски велосипедист.
1993 Пауло Дибала — аргентински фудбалер.

Починале:

1028 Константин VIIIвизантиски цар.
1280 Свети Алберт Велики — доминикански епископ.
1630 Јохан Кеплер — германски астрономматематичар и физичар.
1670 Јан Амос Коменски — чешки образовен и верски водач.
1787 Кристоф Вилибалд Глук — германски композитор и диригент.
1802 Џорџ Ромнианглиски сликар-портретист.
1808 Мустафа IVотомански султан.
1832 Жан Батист Сеј — француски економист.
1916 Хенрик Сјенкјевич — полски писател и новинар, добитник на Нобеловата награда.
1976 Жан Габен — француски филмски и театарски глумец.
1983 Таки Хрисик — македонски композитор и музички педагог.
1993 Лучано Леџосицилијански мафијаш, инспирација за романот „Кум“ на Марио Пузо.
2009 Павле — српски патријарх.
2012 Владимир Ангеловски — македонски глумец.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 15 November
Alemannisch: 15. November
አማርኛ: 15 November
Аҧсшәа: Абҵарамза 15
العربية: 15 نوفمبر
aragonés: 15 de noviembre
arpetan: 15 novembro
অসমীয়া: ১৫ নৱেম্বৰ
asturianu: 15 de payares
Avañe'ẽ: 15 jasypateĩ
авар: 15 Ноябр
azərbaycanca: 15 noyabr
تۆرکجه: ۱۵ نوْوامبر
Bahasa Banjar: 15 Nupimbir
Bân-lâm-gú: 11 goe̍h 15 ji̍t
башҡортса: 15 ноябрь
беларуская: 15 лістапада
беларуская (тарашкевіца)‎: 15 лістапада
भोजपुरी: 15 नवंबर
Bikol Central: Nobyembre 15
български: 15 ноември
bosanski: 15. novembar
brezhoneg: 15 Du
Чӑвашла: Чӳк, 15
Cebuano: Nobiyembre 15
čeština: 15. listopad
Cymraeg: 15 Tachwedd
davvisámegiella: Skábmamánu 15.
Deutsch: 15. November
ދިވެހިބަސް: ނޮވެމްބަރު 15
Ελληνικά: 15 Νοεμβρίου
emiliàn e rumagnòl: 15 ed nuvèmber
English: November 15
español: 15 de noviembre
Esperanto: 15-a de novembro
estremeñu: 15 noviembri
euskara: Azaroaren 15
فارسی: ۱۵ نوامبر
Fiji Hindi: 15 November
føroyskt: 15. november
français: 15 novembre
Gaeilge: 15 Samhain
Gagauz: 15 Kasım ay
Gàidhlig: 15 an t-Samhain
贛語: 11月15號
ગુજરાતી: નવેમ્બર ૧૫
客家語/Hak-kâ-ngî: 11-ngie̍t 15-ngit
хальмг: Үкр сарин 15
한국어: 11월 15일
հայերեն: Նոյեմբերի 15
Արեւմտահայերէն: 15 Նոյեմբեր
हिन्दी: १५ नवम्बर
hornjoserbsce: 15. nowembra
hrvatski: 15. studenog
Bahasa Hulontalo: 15 Nopember
Ilokano: Nobiembre 15
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: নভেম্বর ১৫
Bahasa Indonesia: 15 November
interlingua: 15 de novembre
íslenska: 15. nóvember
italiano: 15 novembre
עברית: 15 בנובמבר
kalaallisut: Novemberi 15
Kapampangan: Nobiembri 15
къарачай-малкъар: 15 ноябрь
ქართული: 15 ნოემბერი
kaszëbsczi: 15 lëstopadnika
қазақша: 15 қараша
Kiswahili: 15 Novemba
Kreyòl ayisyen: 15 novanm
Кыргызча: 15-ноябрь
Latina: 15 Novembris
latviešu: 15. novembris
Lëtzebuergesch: 15. November
лезги: 15 ноябрь
lietuvių: Lapkričio 15
Limburgs: 15 november
Livvinkarjala: 15. kylmykuudu
lumbaart: 15 11
magyar: November 15.
मैथिली: १५ नवम्बर
Malagasy: 15 Novambra
മലയാളം: നവംബർ 15
მარგალური: 15 გერგობათუთა
مصرى: 15 نوفمبر
Bahasa Melayu: 15 November
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 11 nguŏk 15 hô̤
монгол: 11 сарын 15
မြန်မာဘာသာ: ၁၅ နိုဝင်ဘာ
Nederlands: 15 november
Nedersaksies: 15 november
नेपाल भाषा: नोभेम्बर १५
日本語: 11月15日
Napulitano: 15 'e nuvembre
нохчийн: 15 ноябрь
norsk nynorsk: 15. november
Nouormand: 15 Novembre
олык марий: 15 кылме
oʻzbekcha/ўзбекча: 15-noyabr
ਪੰਜਾਬੀ: 15 ਨਵੰਬਰ
Pangasinan: Nobyembre 15
پنجابی: 15 نومبر
پښتو: 15 نومبر
Plattdüütsch: 15. November
polski: 15 listopada
português: 15 de novembro
Ripoarisch: 15. Novemmber
română: 15 noiembrie
русиньскый: 15. новембер
русский: 15 ноября
саха тыла: Сэтинньи 15
संस्कृतम्: १५ नवम्बर
Sesotho sa Leboa: Dibatsela 15
Setswana: 15 Ngwanatsele
shqip: 15 Nëntor
sicilianu: 15 di nuvèmmiru
Simple English: November 15
سنڌي: 15 نومبر
slovenčina: 15. november
slovenščina: 15. november
српски / srpski: 15. новембар
srpskohrvatski / српскохрватски: 15. 11.
Basa Sunda: 15 Nopémber
svenska: 15 november
Tagalog: Nobyembre 15
தமிழ்: நவம்பர் 15
Taqbaylit: 15 wamber
татарча/tatarça: 15 ноябрь
తెలుగు: నవంబర్ 15
тоҷикӣ: 15 ноябр
Türkçe: 15 Kasım
Türkmençe: 15 noýabr
тыва дыл: 15 Он бир ай
удмурт: 15 шуркынмон
українська: 15 листопада
اردو: 15 نومبر
Vahcuengh: 11 nyied 15 hauh
Tiếng Việt: 15 tháng 11
Volapük: Novul 15
West-Vlams: 15 november
Winaray: Nobyembre 15
Yorùbá: 15 November
粵語: 11月15號
Zeêuws: 15 november
žemaitėška: Lapkristė 15
中文: 11月15日