15 век
English: 15th century

< 14 век15 век16 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900

15 век — век кој траел од 1 јануари 1401 до 31 декември 1500 година, според Грегоријанскиот календар.

Gergio Deluci, Кристофер Колумбо пристигнува во Америка во 1492, Слика од 1893 година.

Во Европа, 15 век се смета за мост помеѓу доцниот среден век, раната ренесанса и почетокот на модерниот период. Многу технолошки, општествени и културни случувања од 15 век во ретроспектива може да се сметаат за најава за „европското чудо“ на следните векови. Во религиозната историја, римското папството со децении било поделен на два дела во Европа (т.н. Западна шизма), сè до Советот на Констанца. Поделбата на Католичката црква и немирите поврзани со движењето на Хуситите ќе станат фактори во подемот на Протестантската реформација во следниот век.

Цариград, во денешна Турција, тогаш главниот град на христијанската Византија, паднал под османлиска власт, означувајќи го крајот на исклучително влијателната Византија и, за некои историчари, крајот на средниот век[1]. Настанот ги принудило на западните Европејци да најдат нова трговска рута, додавајќи дополнителен импулс на она што е познато како Големите географски откритија, кои довеле до глобално мапирање на светот. Истражувањата на Португалците и на Шпанците довеле до европско поврзување со Америка (Новиот свет) и развој на Португалското Царство и Шпанското Царство.

Падот на Цариград довел до миграција на грчки научници во Италија, додека Јоханес Гутенберг ја започнал ерата на печатењето. Овие два настани одиграле клучна улога во развојот на ренесансата[2][3].

Шпанската реконквиста довел до конечното распаѓање на Гранадскиот емират до крајот на векот, завршувајќи со седум века муслиманско управување на регионот и враќајќи ја денешна Шпанија назад кон христијанските владетели.

Стогодишната војна завршила со решавачка француска победа над Англичаните. Финансиските проблеми во Англија по конфликтот резултирале со започнувањето на т.н. Војна на розите, серија династички војни за престолот на Англија. Конфликтите завршиле со поразот на Ричард III од Хенри VII во битка кај Босворт, со што била основена династија Тудор во подоцнежниот дел од векот.

Во Азија, под власта на царот Јонгл, кој го изградил Забранетиот град и му наредил на Џенг Хе да го истражува светот во странство, а територијата на династијата Минг го достигнала својот врв. Тимур воспоставил голема империја на Блискиот Исток и Централна Азија, со цел да го оживее Монголското Царство

Во Африка, ширењето на исламот довело до уништување на христијанските кралства на Нубија.

Во Америка, Царството на Инките и Ацтеките го достигнуваат врвот на нивното влијание.

Other Languages
Afrikaans: 15de eeu
Alemannisch: 15. Jahrhundert
العربية: القرن 15
aragonés: Sieglo XV
asturianu: Sieglu XV
авар: XV гІасру
azərbaycanca: XV əsr
تۆرکجه: ۱۵. یوز ایل
Bân-lâm-gú: 15 sè-kí
Basa Banyumasan: Abad kaping-15
башҡортса: XV быуат
беларуская: XV стагоддзе
беларуская (тарашкевіца)‎: XV стагодзьдзе
български: 15 век
bosanski: 15. vijek
brezhoneg: XVvet kantved
català: Segle XV
Чӑвашла: XV ĕмĕр
čeština: 15. století
Cymraeg: 15fed ganrif
eesti: 15. sajand
Ελληνικά: 15ος αιώνας
emiliàn e rumagnòl: XV sécol
English: 15th century
эрзянь: XV пинге
español: Siglo XV
Esperanto: 15-a jarcento
estremeñu: Sigru XV
euskara: XV. mendea
føroyskt: 15. øld
français: XVe siècle
Frysk: 15e iuw
Gaeilge: 15ú haois
Gaelg: 15oo eash
Gàidhlig: 15mh Linn
galego: Século XV
贛語: 15世紀
한국어: 15세기
հայերեն: 15-րդ դար
hrvatski: 15. stoljeće
Bahasa Indonesia: Abad ke-15
interlingua: Seculo 15
Ирон: XV æнус
íslenska: 15. öldin
italiano: XV secolo
עברית: המאה ה-15
ქართული: XV საუკუნე
қазақша: XV ғасыр
Kiswahili: Karne ya 15
kurdî: Sedsala 15an
Latina: Saeculum 15
latviešu: 15. gadsimts
Lëtzebuergesch: 15. Joerhonnert
лезги: XV виш йис
lietuvių: XV amžius
Ligure: XV secolo
Limburgs: Vieftiende iew
Lingua Franca Nova: Sentenio 15
la .lojban.: 15moi na'acto
lumbaart: Sécul XV
magyar: 15. század
Māori: Rautau 15
მარგალური: XV ოშწანურა
Bahasa Melayu: Abad ke-15
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 15 sié-gī
မြန်မာဘာသာ: ၁၅ ရာစုနှစ်
Nederlands: 15e eeuw
Nedersaksies: 15e eeuw
日本語: 15世紀
Napulitano: XV seculo
нохчийн: XV бӀешо
Nordfriisk: 15. juarhunert
norsk nynorsk: 1400-talet
Nouormand: XVe s.
occitan: Sègle XV
олык марий: XV курым
oʻzbekcha/ўзбекча: XV asr
ਪੰਜਾਬੀ: 15ਵੀਂ ਸਦੀ
Plattdüütsch: 15. Johrhunnert
polski: XV wiek
português: Século XV
русиньскый: XV. стороча
русский: XV век
саха тыла: XV үйэ
Seeltersk: 15. Jierhunnert
Sesotho sa Leboa: Ngwagakgolo 15
sicilianu: Sèculu XV
Simple English: 15th century
slovenčina: 15. storočie
slovenščina: 15. stoletje
српски / srpski: 15. век
srpskohrvatski / српскохрватски: 15. vijek
Sunda: Abad ka-15
suomi: 1400-luku
svenska: 1400-talet
татарча/tatarça: XV гасыр
ၽႃႇသႃႇတႆး : ပီႁူဝ်ပၢၵ်ႇ 15
Türkçe: 15. yüzyıl
Türkmençe: 15-nji asyr
українська: XV століття
vèneto: XV secolo
Tiếng Việt: Thế kỷ 15
吴语: 15世纪
ייִדיש: 15טער י"ה
粵語: 15世紀
žemaitėška: XV omžios
中文: 15世纪