12 април

Шаблон:Април 201912 април е 102-иот ден во годината според григоријанскиот календар (103-и во престапна година). Остануваат 263 денови до крајот на годината.

Настани:

467 Антемиј станал римски цар.
1204 Крстоносците го освоиле и опустошиле Константинопол.
1557 Бил основан градот Куенка во денешен Еквадор.
1606 Создадено официјално знамето на Обединетото Кралство.
1633 Започнува процесот на инквизиција против Галилео Галилеј.
1861 Започнала Американската граѓанска војна со нападот на силите на Конфедерацијата на Форт Сумтер во Јужна Каролина.
1877 Обединетото Кралство ја припоило Јужна Африка.
1903 Меѓу железничката станица во Истборн и градчето Мидс, во англиската грофовија Сасекс, воведена е првата редовна автобуска линија во светот.
1917 Прва светска војна: Канада победила во битката кај Вими против Германија.
1935 Прв лет на Бристолската авиокомпанија.
1945 Дотогашниот потпретседател Хари Труман станал претседател на САД, откако претседателот Франклин Рузвелт починал додека бил на функција.
1961 СССР го лансирале во орбита околу Земјата вселенскиот брод „Восток 1“ во кој се наоѓал првиот човек во вселената: 27-годишниот космонаут Јуриј Алексеевич Гагарин.
1966 Американските авиони првпат ја бомбардираа територијата на ДР Виетнам, со што почна ескалацијата на војната во Индокина.
1981 Првиот лет на првото повеќекратно-употребливо и пилотирано вселенско летало „Колумбија“ на НАСА.
1992 Отворен е забавниот парк „Дизниленд Париз“ — прв во Европа.

Родени:

570 Мухамедпророк и верски водач, основач на исламот.
1484 Антонио да Сангало Помладиот — италијански архитект од времето на ренесансата.
1577 Кристијан IV — дански крал.
1748 Антоан Лоран де Жисје — француски ботаничар, класификатор на цветните растенија.
1823 Александар Островски — руски драматург.
1839 Николај Пржевалски — руски истражувач.
1851 Едвард Волтер Маундер — англиски астроном.
1852 Фердинанд фон Линдеман — германски математичар.
1866 Викторија Пруска — пруска принцеза.
1851 Едвард Волтер Маундер — англиски астроном.
1871 Јоанис Метаксас — грчки фашист и диктатор.
1885 Робер Делоне — француски сликар.
1903 Јан Тинберген — холандски економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1921 Сократ Маркилов — македонски борец.
1931 Леонид Дербењов — советски и руски поет.
1940 Херби Хенкок — американски џез-музичар.
1941 Боби Мур — англиски фудбалер.
1944 Хектор Чумпитаз — перуански фудбалер.
1948 Марчело Липи — италијански фудбалер и тренер.
1956 Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.
1958 Гинка Загорчева — бугарска атлетичарка.
1961 Лиза Џерард — австралиска пејачка.
1971 Шенон Доерти — американска глумица.
1974 Силвињо — бразилски фудбалер.
1979 Матеја Кежман — српски фудбалер.
1983 Јелена Докиќ — југословенска и австралиска тенисерка.
1986 Блерим Џемаили — швајцарски фудбалер со македонско потекло.
1987 Луиз Адријано — бразилски фудбалер.

Починале:

1555 Хуана I Кастилјскакралица на Кастиља и Леон.
1817 Шарл Месје — француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1938 Фјодор Шаљапин — руски оперски пејач.
1945 Франклин Делано Рузвелт — претседател на САД.
1963 Херби Николс — американски џез-музичар.
1977 Михо Чакеља — македонски архитект.
1981 Џо Луис — американски боксер, светски шампион во тешка категорија од 1939 до 1949 година.
1997 Рајко Коиќ — српски рок-музичар, член на групата „Рибља чорба“.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 12 April
Alemannisch: 12. April
አማርኛ: 12 April
Аҧсшәа: Мшаҧы 12
العربية: 12 أبريل
aragonés: 12 d'abril
arpetan: 12 avril
asturianu: 12 d'abril
Avañe'ẽ: 12 jasyrundy
авар: 12 Апрел
azərbaycanca: 12 aprel
تۆرکجه: ۱۲ آوریل
বাংলা: ১২ এপ্রিল
Bân-lâm-gú: 4 goe̍h 12 ji̍t
Basa Banyumasan: 12 April
башҡортса: 12 апрель
беларуская: 12 красавіка
беларуская (тарашкевіца)‎: 12 красавіка
भोजपुरी: 12 अप्रैल
Bikol Central: Abril 12
български: 12 април
bosanski: 12. april
brezhoneg: 12 Ebrel
català: 12 d'abril
Чӑвашла: Ака, 12
Cebuano: Abril 12
čeština: 12. duben
Cymraeg: 12 Ebrill
dansk: 12. april
davvisámegiella: Cuoŋománu 12.
Deutsch: 12. April
ދިވެހިބަސް: އެޕްރީލް 12
eesti: 12. aprill
Ελληνικά: 12 Απριλίου
emiliàn e rumagnòl: 12 d'avrìl
English: April 12
español: 12 de abril
Esperanto: 12-a de aprilo
estremeñu: 12 abril
euskara: Apirilaren 12
فارسی: ۱۲ آوریل
Fiji Hindi: 12 April
føroyskt: 12. apríl
français: 12 avril
Frysk: 12 april
furlan: 12 di Avrîl
Gaeilge: 12 Aibreán
Gaelg: 12 Averil
Gàidhlig: 12 an Giblean
galego: 12 de abril
贛語: 4月12號
ગુજરાતી: એપ્રિલ ૧૨
客家語/Hak-kâ-ngî: 4-ngie̍t 12-ngit
한국어: 4월 12일
հայերեն: Ապրիլի 12
हिन्दी: १२ अप्रैल
hornjoserbsce: 12. apryla
hrvatski: 12. travnja
Bahasa Hulontalo: 12 April
Igbo: 12 Eprel
Ilokano: Abril 12
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: এপ্রিল ১২
Bahasa Indonesia: 12 April
interlingua: 12 de april
Interlingue: 12 april
Ирон: 12 апрелы
íslenska: 12. apríl
italiano: 12 aprile
עברית: 12 באפריל
Basa Jawa: 12 April
kalaallisut: Apriili 12
Kapampangan: Abril 12
ქართული: 12 აპრილი
kaszëbsczi: 12 łżëkwiata
қазақша: 12 сәуір
Kiswahili: 12 Aprili
Kreyòl ayisyen: 12 avril
Кыргызча: 12-апрель
ລາວ: 12 ເມສາ
Latina: 12 Aprilis
latviešu: 12. aprīlis
Lëtzebuergesch: 12. Abrëll
lietuvių: Balandžio 12
Limburgs: 12 april
Livvinkarjala: 12. sulakuudu
la .lojban.: vonma'i 12moi
lumbaart: 12 04
magyar: Április 12.
मैथिली: १२ अप्रैल
Malagasy: 12 Aprily
മലയാളം: ഏപ്രിൽ 12
मराठी: एप्रिल १२
მარგალური: 12 პირელი
مصرى: 12 ابريل
Bahasa Melayu: 12 April
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 4 nguŏk 12 hô̤
монгол: 4 сарын 12
မြန်မာဘာသာ: ၁၂ ဧပြီ
Nāhuatl: Tlanāuhti 12
Nederlands: 12 april
Nedersaksies: 12 april
नेपाली: १२ अप्रिल
नेपाल भाषा: अप्रिल १२
日本語: 4月12日
Napulitano: 12 'e abbrile
нохчийн: 12 апрель
norsk: 12. april
norsk nynorsk: 12. april
Nouormand: 12 Avri
occitan: 12 d'abril
олык марий: 12 вӱдшор
ଓଡ଼ିଆ: ୧୨ ଅପ୍ରେଲ
oʻzbekcha/ўзбекча: 12-aprel
ਪੰਜਾਬੀ: 12 ਅਪ੍ਰੈਲ
پنجابی: 12 اپریل
پښتو: 12 اپرېل
Перем Коми: Апрель 12’ лун
Plattdüütsch: 12. April
polski: 12 kwietnia
português: 12 de abril
Ripoarisch: 12. Apprill
română: 12 aprilie
русиньскый: 12. апріль
русский: 12 апреля
саха тыла: Муус устар 12
संस्कृतम्: १२ अप्रैल
Scots: 12 Aprile
Seeltersk: 12. April
Sesotho sa Leboa: Moranang 12
shqip: 12 Prill
sicilianu: 12 di aprili
Simple English: April 12
slovenčina: 12. apríl
slovenščina: 12. april
ślůnski: 12 kwjetńa
српски / srpski: 12. април
srpskohrvatski / српскохрватски: 12. 4.
Basa Sunda: 12 April
svenska: 12 april
Tagalog: Abril 12
தமிழ்: ஏப்ரல் 12
татарча/tatarça: 12 апрель
తెలుగు: ఏప్రిల్ 12
тоҷикӣ: 12 апрел
Türkçe: 12 Nisan
Türkmençe: 12 aprel
удмурт: 12 оштолэзь
українська: 12 квітня
اردو: 12 اپریل
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 12- ئۈمىد
Vahcuengh: 4 nyied 12 hauh
vèneto: 12 de apriłe
Tiếng Việt: 12 tháng 4
Volapük: Prilul 12
walon: 12 d' avri
West-Vlams: 12 april
Winaray: Abril 12
ייִדיש: 12טן אפריל
Yorùbá: 12 April
粵語: 4月12號
Zazaki: 12 Nisane
Zeêuws: 12 april
žemaitėška: Balondė 12
中文: 4月12日