Хумор

Хумор претставува тенденција на определено когнитивно искуство да предизвика смеење и да обезбеди задоволство и забава. Изразот „хумор“ потекнува од хуморната медицина (хуморизам) во Стара Грција, според која рамнотежата на течностите во човечкото тело, познати како „хумори“ (латински: humor, „телесна течност“) ги контролира човечкото здравје и емоциите.

Луѓето од сите возрасти и култури реагираат на хуморот. Повеќето луѓе се способни да го искусат хуморот (да се насмеат на нешто смешно) и за нив се вели дека имаат „смисла за хумор“. Иако зависи од личниот вкус, степенот во кој некој човек смета дека нешто е хумористично зависи од повеќе околности, како: географската локација, културата, психичката возраст, степенот на образование, интелигенцијата и контекстот. На пример, на малите деца им се смешни цртаните филмови, додека посложените форми на хумор, како сатирата, бараат разбирање на социјалното значење и контекстот, а тоа е поврзано со возраста и со степенот на образование.

Other Languages
العربية: فكاهة
asturianu: Humor
azərbaycanca: Yumor
বাংলা: রসবোধ
Bân-lâm-gú: Khoe-hâi
беларуская: Гумар
беларуская (тарашкевіца)‎: Гумар
български: Хумор
བོད་ཡིག: དགོད་བྲོ།
bosanski: Humor
català: Humor
Чӑвашла: Кулăш
čeština: Humor
dansk: Humor
Deutsch: Humor
eesti: Huumor
Ελληνικά: Χιούμορ
English: Humour
español: Humor
Esperanto: Humuro
euskara: Umore
فارسی: شوخی
français: Humour
galego: Humor
한국어: 유머
հայերեն: Հումոր
hrvatski: Humor
Ido: Humuro
Bahasa Indonesia: Humor
italiano: Umorismo
עברית: הומור
ქართული: იუმორი
қазақша: Әзіл
Кыргызча: Юмор
latviešu: Humors
lietuvių: Humoras
magyar: Humor
മലയാളം: ഹാസ്യം
მარგალური: იუმორი
مازِرونی: شوخی
Nederlands: Humor
日本語: ユーモア
norsk: Humor
norsk nynorsk: Humor
occitan: Umor
олык марий: Юмор
oʻzbekcha/ўзбекча: Mutoyiba
português: Humor
română: Umor
русиньскый: Гумор
русский: Юмор
Scots: Humour
shqip: Humori
Simple English: Humour
slovenčina: Humor
slovenščina: Humor
српски / srpski: Хумор
srpskohrvatski / српскохрватски: Humor
suomi: Huumori
svenska: Humor
татарча/tatarça: Yumor
తెలుగు: హాస్యము
Türkçe: Mizah
українська: Гумор
اردو: مزاح
Tiếng Việt: Hài hước
ייִדיש: הומאר
中文: 幽默