Флаинг Фиш Коув

Топографска карта на Божиќниот Остров. Флаинг Фиш Коув е на североисточниот крак на островот.

Флаинг Фиш Коув (англ. Flying Fish Cove) е главното населено место на Божиќниот Остров (територија на Австралија). На многу карти местото е едноставно означено со Населба (The Settlement). Ова е првата британска населба на островот, основана во 1888 г.

Во Флаинг Фиш Коув живее околу една третина од вкупното население на островот (1.600 жители). Местото се наоѓа на североисточниот дел од островот; има мало пристаниште со едреници и јахти за туристите, авионско слетувалиште неколку километри на југоисток. Плажата е погодна за нуркање.


Other Languages
Afrikaans: Flying Fish Cove
asturianu: Flying Fish Cove
azərbaycanca: Flayinq Fiş Kouv
беларуская: Флаін-Фіш-Коўв
беларуская (тарашкевіца)‎: Флаін-Фіш-Коўв
български: Флаинг Фиш Коув
čeština: Flying Fish Cove
français: Flying Fish Cove
Bahasa Indonesia: Flying Fish Cove
íslenska: Flying Fish Cove
ქართული: ფლაინგ-ფიში
Nederlands: Flying Fish Cove
norsk nynorsk: Flying Fish Cove
português: Flying Fish Cove
српски / srpski: Флајинг Фиш Коув
srpskohrvatski / српскохрватски: Flying Fish Cove
українська: Флаїнг-Фіш-Коув
Tiếng Việt: Flying Fish Cove
中文: 飞鱼湾