Филипини
English: Philippines

Република Филипини
Repúbliká ng̃ Pilipinas
Знаме Грб
Гесло„За Господ, Народот, Природата и Земјата“
ХимнаLupang Hinirang
Избрана земја

Главен градМанила
14°35′N 121°0′E / 14°35′N 121°0′E / 14.583; 121.000
Најголем град Кезон
Службен јазик филипински и англиски
Признаени регионални јазици биколски, себуански, илокански, хилигајнонски, капампангански, пангасинански, тагалошки, варајски[1]
Демоним Филипинци, Пиној
Уредување Унитарна претседателска уставна република
 •  Претседател Родриго Дутерте
 •  Потпретседател Лени Ровредо
Независност од Шпанија
од САД 
 •  Основана 16 март 1521 
 •  Декларирана 12 јуни 1898 
 •  Самовладеење 24 март 1934 
 •  призната независност 4 јули 1946 
 •  Сегашен устав 2 февруари 1987 
Површина
 •  Вкупна 300,000 км2 Грешка во наводот: Погрешна ознака<ref>;погрешни имиња, т.е. ги има премногу.(72ра)
 •  Вода (%) 0,61%
Население
 •  проценка за 2000 г. 88,701 милиони (12та)
 •  Попис 2000 76.498.735 
 •  Густина 290 жит/км2 (320та)
БДП (ПКМ) проценка за 2006 г.
 •  Вкупен $466,632 милијарди (25та)
 •  По жител $5,365.287 ()
БДП (номинален) проценка за 2006 г.
 •  Вкупно $117,562 милијарди (47ма)
 •  По жител $1,351.718 (117та)
Џиниев коеф. (2009)positive decrease 43.0[2]
среден · 44та
ИЧР (2013) 0.660[3]
среден · 117та
Валута Пезо (Филипински: piso PhilippinePeso.svg) (PHP)
Часовен појас ФСТ (UTC+8)
НДД .ph
Повик. бр. 63
1. Шпански и Арапски се промовирани како доброволни.

Филипини, официјално Република Филипини, е островска нација во југоисточна Азија. Се состои од архипелаг со 7.641 остров на Висајските Острови[4] кој се состои од три дела: Лузон, Висај и Минданао. Главниот град е Манила, додека најголемиот град е Кезон; двата града заедно ја формираат метрополитенската област Манила.

На север од Филипините преку Лузонското Море е Тајван; Виетнам се наоѓа на западната страна од Јужнокинеското Море; кон југозападот Сулското Море ги одвојува Филипините од островот Борнео, а Целебеското Море одделува од други индонезиски острови; кон исток излегува на Филипинското Море. Со оглед на тоа што се наоѓа во Пацификот и во близина на екваторот, Филипините се изложени на земјотреси и тајфуни, но изобилуваат со големи природни ресурси, што ги става меѓу земјите со најразновидна флора и фауна. Со површина од околу 300.000 km², Филипините се 64. држава по големина во светот.

Филипините имаат 100 милиони жители,[5] што ги прави седми во Азија и на дванаесеттото место во светот. Филипинската дијаспора е една од најбројните и се проценува дека околу 12 милиони Филипинци живеат надвор од матичната држава. Постојат многу етнички групи кои живеат на филипините. Првите жители биле Негритите кои се населиле уште во праисторијата. По нив, австронезијските народи пристигнале во неколку наоди. Во текот на вековите тука се населиле припадници на различни народи и нации, и за тоа придонела трговијата со кинезите, малајците, индијците и со исламските земји.

Other Languages
Acèh: Filipina
Адыгэбзэ: Филипинхэр
Afrikaans: Filippyne
Alemannisch: Philippinen
አማርኛ: ፊሊፒንስ
Ænglisc: Filippinīega
العربية: الفلبين
aragonés: Filipinas
ܐܪܡܝܐ: ܦܝܠܝܦܝܢܝܐ
armãneashti: Filipinji
arpetan: Felipines
অসমীয়া: ফিলিপাইন
asturianu: Filipines
Avañe'ẽ: Filipina
azərbaycanca: Filippin
تۆرکجه: فیلیپین
Bali: Filipina
বাংলা: ফিলিপাইন
Banjar: Pilipina
Bân-lâm-gú: Hui-li̍p-pin
Basa Banyumasan: Filipina
башҡортса: Филиппин
беларуская: Філіпіны
беларуская (тарашкевіца)‎: Філіпіны
भोजपुरी: फिलिपींस
Bikol Central: Filipinas
български: Филипини
Boarisch: Philippinen
བོད་ཡིག: ཧྥི་ལི་པིན།
bosanski: Filipini
brezhoneg: Filipinez
буряад: Филиппина
català: Filipines
Чӑвашла: Филиппинсем
Cebuano: Pilipinas
čeština: Filipíny
Chamoru: Filipinas
Chavacano de Zamboanga: Filipinas
chiShona: Philippines
chiTumbuka: Philippines
corsu: Filippine
Cymraeg: Y Philipinau
davvisámegiella: Filippiinnat
Deutsch: Philippinen
ދިވެހިބަސް: ފިލިޕީންސް
Diné bizaad: Kéyah Dańlíinii
dolnoserbski: Filipiny
डोटेली: फिलिपिन्स
eesti: Filipiinid
Ελληνικά: Φιλιππίνες
English: Philippines
español: Filipinas
Esperanto: Filipinoj
estremeñu: Hilipinas
euskara: Filipinak
فارسی: فیلیپین
Fiji Hindi: Philippines
føroyskt: Filipsoyggjar
français: Philippines
Frysk: Filipinen
Gagauz: Filippinner
galego: Filipinas
贛語: 菲律賓
Gĩkũyũ: Philippines
ગુજરાતી: ફીલીપાઈન્સ
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: फिलीपिन्स
客家語/Hak-kâ-ngî: Fî-li̍t-pîn
한국어: 필리핀
Hausa: Filipin
հայերեն: Ֆիլիպիններ
हिन्दी: फ़िलीपीन्स
hornjoserbsce: Filipiny
hrvatski: Filipini
Bahasa Hulontalo: Pilipina
Ilokano: Filipinas
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ফিলিপাইন
Bahasa Indonesia: Filipina
interlingua: Philippinas
Interlingue: Filipines
Iñupiak: Philippines
íslenska: Filippseyjar
italiano: Filippine
Jawa: Pilipina
Kabɩyɛ: Filipini
kalaallisut: Philippines
Kapampangan: Filipinas
къарачай-малкъар: Филиппинле
ქართული: ფილიპინები
kaszëbsczi: Filipinë
қазақша: Филиппиндер
kernowek: Filipinys
Kinyarwanda: Filipine
Kirundi: Filipine
Kiswahili: Ufilipino
Kreyòl ayisyen: Filipin
kurdî: Filîpîn
Кыргызча: Филиппин
кырык мары: Филиппинвлӓ
لۊری شومالی: فیلٛیپین
Latina: Philippinae
latviešu: Filipīnas
Lëtzebuergesch: Philippinnen
lietuvių: Filipinai
Ligure: Filippinn-e
Limburgs: Filipiene
lingála: Filípino
Lingua Franca Nova: Pilipinas
Livvinkarjala: Filippinat
la .lojban.: pilipinas
lumbaart: Filipinn
मैथिली: फिलिपिन्स
Malagasy: Filipina
მარგალური: ფილიპინეფი
مازِرونی: فیلیپین
Bahasa Melayu: Filipina
Minangkabau: Filipina
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Hĭ-lĭ-pĭng
Mirandés: Filipinas
монгол: Филиппин
Nāhuatl: Filipinas
Dorerin Naoero: Eben Piripin
Nederlands: Filipijnen
नेपाली: फिलिपिन्स
नेपाल भाषा: फिलिपिन्स
日本語: フィリピン
нохчийн: Филиппинаш
Nordfriisk: Filipiinen
Norfuk / Pitkern: Felapiins
norsk nynorsk: Filippinane
Novial: Filipines
occitan: Filipinas
олык марий: Филиппин-влак
Oromoo: Filiippiinsi
oʻzbekcha/ўзбекча: Filippin
ਪੰਜਾਬੀ: ਫਿਲੀਪੀਨਜ਼
Pangasinan: Filipinas
پنجابی: فلپائن
Papiamentu: Filipinas
پښتو: فلیپین
Patois: Filipiinz
ភាសាខ្មែរ: ហ្វីលីពីន
Picard: Pilipines
Piemontèis: Filipin-e
Tok Pisin: Filipin
Plattdüütsch: Philippinen
polski: Filipiny
português: Filipinas
Qaraqalpaqsha: Filippin
qırımtatarca: Filippinler
română: Filipine
Runa Simi: Philipinakuna
русиньскый: Філіпіны
русский: Филиппины
саха тыла: Пилипиин
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱯᱷᱤᱞᱤᱯᱟᱭᱤᱱ
Gagana Samoa: Filipaina
संस्कृतम्: कलिङ्गद्वीपः
Sängö: Filipîni
sardu: Filipinas
shqip: Filipinet
sicilianu: Filippini
සිංහල: පිලිපීනය
Simple English: Philippines
SiSwati: IFiliphayi
slovenčina: Filipíny
slovenščina: Filipini
ślůnski: Filipiny
Soomaaliga: Filibiin
کوردی: فلیپین
српски / srpski: Филипини
srpskohrvatski / српскохрватски: Filipini
Sunda: Pilipina
svenska: Filippinerna
Tagalog: Pilipinas
Taqbaylit: Filippin
татарча/tatarça: Филипин
tetun: Filipinas
тоҷикӣ: Филиппин
Türkçe: Filipinler
Türkmençe: Filippinler
удмурт: Филиппин
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: Filipina
українська: Філіппіни
اردو: فلپائن
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: فىلىپپىن
Vahcuengh: Feihlizbinh
vèneto: Filipine
vepsän kel’: Filippinad
Tiếng Việt: Philippines
Volapük: Filipuäns
Võro: Filipiiniq
walon: Filipenes
文言: 菲律賓
West-Vlams: Filipynn
Winaray: Pilipinas
Wolof: Filipiin
吴语: 菲律宾
ייִדיש: פיליפינען
Yorùbá: Filipínì
粵語: 菲律賓
Zazaki: Fılipin
Zeêuws: Filepijn’n
žemaitėška: Fėlėpinā
中文: 菲律宾
kriyòl gwiyannen: Filipin
Sakizaya: Philippines