Фејсбук

Facebook, Inc.
Типприватна
OснованаКембриџ, Масачусетс,
САД (4 февруари 2004)[1]
СедиштеПаоло Алто, Калифорнија
Даблин, Ирска (интернационално седиште за Европа и Африка)
Сеул, Јужна Кореа (интернационално седиште за Азија)
Приходи 5.08 билиони $ (2012)[2]
Вработени900+ [3]
ПорталFacebook.com


Фејсбук (Facebook) е мрежно место кое служи како услуга за друштвено вмрежување со слободен пристап која функционира и е приватна сопственост на корпорацијата Facebook Inc.[1] Корисниците можат да се придружат на мрежи организирани по градови, работни места, училишта и региони за да се поврзат и комуницираат едно со други. Тие, исто така можат да додааваат пријатели и да им испраќаат пораки и да ги ажурираат нивните лични профили за да ги известат пријателите за себеси. Името на мрежното место се однесува на документот „фејсбукс“ кој ги опишува членовите на универзитетската заедница, кој некои американски колеџи и подготвителни училишта го давале на новодојдените студенти, факултети и вработени како начин да се запознаат останатите луѓе на универзитетот.

Мрежата ја основал Марк Закерберг, заедно со Дастин Москович, Крис Хјус и Едуардо Саверин, додека бил студент на универзитетот Харвард. додека бил студент по.[4] Корисничките сметки на мрежното место, на почетокот биле ограничени само за студентите на Харвард, но набргу станало достапно и за студентите од другите универзитети од Бршленската Лига. Потоа, мрежата стана достапна и за средношколците, но и сите останати лица. Во септември 2006 година беше утврдено дека корисник на може да биде секој кој има повеќе од 13 години и има постоечка електоронска пошта.

Фејсбук наиде на некои контроверзности во последните неколку години. Повремено беше блокиран во неколку земји, како во Сирија и Иран. Исто така, беше и забранет на многу работни места за да ги одвратат вработените од губење време додека ја користат услугата. Приватноста исто така беше проблем и се спогодуваа неколку пати. Исто така се соочуваше со неколку судски постапки од бројни поранешни колеги на Закерберг, кои тврдеа дека Фејсбук го украл нивниот изворен код и друга интелектуална сопственост.

Историја

Појавата на Фејсбук дојде како неочекуван профит на верзијата на Универзитетот Харвард на Хот ор Нот (Hot or Not) наречена Фејсмеш (Facemash).[5] Додека беше студент од 2 година на Харвард, Марк Закерберг го измисли Фејсмеш на 28 октомври, 2003 година. Закерберг беше опседнат со една девојка и се обидуваше да мисли што да прави за да ја извади од паметот.

Марк Закерберг го креирал Facebook во својата спална соба во Универзитетот Харвард

Според Харвард Кримсон, Фејсмеш ,, употребил слики собрани од онлајн фејсбукс од девет Куќи (Houses), со поставување на две една до друга по ред и им побарале на корисниците да ја избрат ,, пожешката’’ личност". Страницата беше брзо препратена на неколку универзитески групи на опслужувачи за списоци, но беше исклучена неколку денови подоцна од администрацијата на Харвард. Закерберг беше обвинет од администрацијата за кршење на безбедноста, непочитување на авторските права и непочитување на приватноста и се соочи со исклучување, но на крајот обвиненијата беа отфрлени.[6] Следниот семестар, Цукерман го основаше ,, Д Фејсбук’’ ( The Facebook), оригинално лоциран на thefacebook.com, на 4 февруари, 2004 година. ,, Сите многу зборуваа за универзална книга на лица во Харвард," рече Закерберг на Д Харвард Кримсон (The Harvard Crimson). ,, Мислам дека е малку глупо тоа што на Универзитетот ќе му требаат неколку години за да се навикне на тоа. Јас можам да го направам подобро од нив, и јас можам да го направам за недела дена". Членството на почетокот беше ограничено за студентите на колеџот Харвард и во првиот месец повеќе од половина студенти на Харвард беа регистрирани на услугата. Едуардо Саверин (Eduardo Saverin) (бизнис прашања), Дастин Москович (програмер), Ендру Мек Колум ( Andrew McCollum) (графички дизајнер), и Крис Хјус наскоро му се придружија на Закерберг за да му помогнат во промовирањето на веб-страницата. Во март 2004 година, Фејсбук се прошири кон Стенфорд, Колумбија и Јејл. Оваа експанзија продолжи кога беше отворен за сите од Бршленската Лига и областа на Бостон и училиштата, речиси сите универзитети во Канада и Соединетите американски држави. Во јуни 2004 година, Фејсбук ја премести својата база на операции во Пало Алто, Калифорнија. Компанијата го исфрли Д’ (The) од своето име откако го купи името-домен facebook.com во 2005 година за 200,000 долари.[7] Фејсбук ја лансираше верзијата за средните училишта во септември 2005 година, што Закерберг го нарече следниот логичен чекор... Во тоа време, мрежите на средните училишта бараа покана за приклучување. Подоцна, Фејсбук ја прошири квалификуваноста за членство на вработени од неколку компании, вклучувајќи го Ејпл (Apple Inc.) и Мајкрософт (Microsoft). Дури потоа на 26 септември 2006 година, Фејсбук беше отворен за сите на возраст од 13 години и постари со валидна електронска адреса. Во октомври 2008 година, Фејсбук објави дека ги постави своите меѓународни штабови во Даблин, Ирска.

Other Languages
Acèh: Facebook
Afrikaans: Facebook
Akan: Facebook
Alemannisch: Facebook
አማርኛ: ፌስቡክ
العربية: فيسبوك
arpetan: Facebook
অসমীয়া: ফেইচবুক
asturianu: Facebook
Avañe'ẽ: Facebook
авар: Фейсбук
azərbaycanca: Facebook
বাংলা: ফেসবুক
Bahasa Banjar: Facebook
Bân-lâm-gú: Facebook
беларуская: Facebook
беларуская (тарашкевіца)‎: Facebook
भोजपुरी: फेसबुक
Bikol Central: Facebook
български: Фейсбук
Boarisch: Facebook
bosanski: Facebook
brezhoneg: Facebook
català: Facebook
Чӑвашла: Facebook
Cebuano: Facebook
čeština: Facebook
Cymraeg: Facebook
dansk: Facebook
Deitsch: Facebook
Deutsch: Facebook
Diné bizaad: Naaltsoos biniiʼ
eesti: Facebook
Ελληνικά: Facebook
emiliàn e rumagnòl: Facebook
English: Facebook
эрзянь: Facebook
español: Facebook
Esperanto: Facebook
estremeñu: Facebook
euskara: Facebook
فارسی: فیس‌بوک
føroyskt: Facebook
français: Facebook
Frysk: Facebook
Gaeilge: Facebook
Gaelg: Facebook
galego: Facebook
贛語: Facebook
ગુજરાતી: ફેસબુક
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐍆𐌴𐍃𐌱𐌿𐌺
한국어: 페이스북
Hausa: Fezbuk
Հայերեն: Ֆեյսբուք
हिन्दी: फेसबुक
hrvatski: Facebook
Ilokano: Facebook
Bahasa Indonesia: Facebook
Interlingue: Facebook
Ирон: Facebook
isiZulu: IFacebook
íslenska: Facebook
italiano: Facebook
עברית: פייסבוק
Basa Jawa: Facebook
Kapampangan: Facebook
ქართული: Facebook
қазақша: Facebook
Kinyarwanda: Facebook
Kiswahili: Facebook
kurdî: Facebook
Кыргызча: Facebook
Ladino: Facebook
Latina: Facebook
latviešu: Facebook
Lëtzebuergesch: Facebook
lietuvių: Facebook
Limburgs: Facebook
lumbaart: Facebook
magyar: Facebook
मैथिली: फेसबुक
Malagasy: Facebook
Malti: Facebook
मराठी: फेसबुक
მარგალური: ფეისბუქი
مصرى: فيسبوك
مازِرونی: فیسبوک
Bahasa Melayu: Facebook
Baso Minangkabau: Facebook
монгол: Facebook
မြန်မာဘာသာ: ဖေ့စ်ဘွတ်ခ်
Nāhuatl: Facebook
Nederlands: Facebook
Nedersaksies: Facebook
नेपाली: फेसबुक
नेपाल भाषा: फेसबुक
日本語: Facebook
нохчийн: Facebook
norsk: Facebook
norsk nynorsk: Facebook
occitan: Facebook
олык марий: Facebook
ଓଡ଼ିଆ: ଫେସବୁକ
oʻzbekcha/ўзбекча: Facebook
ਪੰਜਾਬੀ: ਫ਼ੇਸਬੁੱਕ
پنجابی: فیس بک
Papiamentu: Facebook
پښتو: فېس بوک
ភាសាខ្មែរ: ហ្វេសប៊ុក
Piemontèis: Facebook
Plattdüütsch: Facebook
polski: Facebook
português: Facebook
Qaraqalpaqsha: Facebook
română: Facebook
русский: Facebook
саха тыла: Фэйсбук
संस्कृतम्: फेस्बुक्
Scots: Facebook
Seeltersk: Facebook
shqip: Facebook
sicilianu: Facebook
සිංහල: ෆේස්බුක්
Simple English: Facebook
سنڌي: فيس بڪ
slovenčina: Facebook
slovenščina: Facebook
ślůnski: Facebook
Soomaaliga: Wejibuug
کوردی: فەیسبووک
српски / srpski: Фејсбук
srpskohrvatski / српскохрватски: Facebook
Basa Sunda: Facebook
suomi: Facebook
svenska: Facebook
Tagalog: Facebook
தமிழ்: முகநூல்
Taqbaylit: Facebook
татарча/tatarça: Facebook
తెలుగు: ఫేస్‌బుక్
tetun: Facebook
тоҷикӣ: Фейсбук
Türkçe: Facebook
тыва дыл: Facebook
Thuɔŋjäŋ: Peithbuk
українська: Facebook
اردو: فیس بک
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Facebook
vèneto: Facebook
vepsän kel’: Facebook
Tiếng Việt: Facebook
文言: 面書
West-Vlams: Facebook
Winaray: Facebook
ייִדיש: פייסבוק
粵語: Facebook
Zazaki: Facebook
žemaitėška: Facebook
中文: Facebook
डोटेली: फेसबुक
Kabɩyɛ: Facebook
Lingua Franca Nova: Facebook